Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 listopada 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8848 EUR EUR - 4,2807 GBP GBP - 5,0014 DKK DKK - 0,5729
Archiwum
15.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,25 (- 0,14%), kukurydza STY20 - 164,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 389,25 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.11.2019 12:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Po aferze „leżakowej” Niemcy wprowadzą do rzeźni monitoring

Redakcja

Kamery wideo będą w przyszłości obowiązkowe w rzeźniach w celu udokumentowania naruszeń dobrostanu zwierząt. Tego domaga się niemiecka Rada Federalna. To pokłosie afery nielegalnego uboju krów, tzw. „leżaków”, w zakładzie w Bad Iburg w Dolnej Saksonii, która miała miejsce w październiku ub. r.

 

W sformułowanej rezolucji państwa federalne wzywają rząd federalny, by prawnie zobowiązał operatorów rzeźni do instalowania kamer, które zarejestrują najbardziej newralgiczne etapy uboju. Kamery nadzoru powinny działać zgodnie ze standardowym systemem. Obraz z kamer ma być dostępny dla inspektorów.

 

Na wniosek Dolnej Saksonii Rada Federalna będzie również debatować na najbliższym spotkaniu w jaki sposób przestępstwa związane z dobrostanem zwierząt mogą zostać zbadane w ubojniach. Minister rolnictwa Dolnej Saksonii, Barbara Otte-Kinast zwróciła się dzisiaj do rządu federalnego o wprowadzenie rutynowej, losowej kontroli zwierząt w przedsiębiorstwach utylizacji odpadów. Powołując się na badana naukowe poinformowała, że stan ponad 10% dostarczonych do zakładów tusz sugeruje, że zwierzęta były dotknięte chorobą oraz były narażone na przedłużony ból i cierpienie przed śmiercią.

 

Przypomnijmy, iż w październiku ub.r. organizacja SOKO Animal Welfare w jednej z rzeźni w Dolnej Saksonii udokumentowała proceder nielegalnego uboju krów. Materiały filmowe z chorymi i padłymi krowami wyciekły do mediów dzięki organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt. Najpierw opublikowało je jedno z czasopism, a następnie trafiły do tamtejszego resortu rolnictwa. Do podobnych praktyk jak w mazowieckim Kalinowie dochodziło w rzeźni w miejscowości Bad Iburg w Dolnej Saksonii. W materiale zaprezentowanym przez "SOKO Animal Welfare" widzimy m. in. tzw. „leżaki” wywlekane z ciężarówki za pomocą wyciągarki linowej czy z użyciem wózka widłowego. Kulawe bydło było maltretowane ogłuszeniami i ciosami. Miejscowe służby weterynaryjne natychmiast zerwały umowy z prywatnymi lekarzami obsługującymi ubojnie. Tylko jedna kamera zauważyła, że 71 krów mlecznych zostało potraktowanych w sposób okrutny. Jak podaje Soko Animal Welfare do rzeźni trafiło do 150 zwierząt tygodniowo. Według działaczy na rzecz praw zwierząt, rzeźnia ta nie jest wyjątkiem. Jak informował portal fleischwirtschaft.de, mięso z tej ubojni trafiało do zakładów w Bawarii i... Polsce.

Może zainteresuje Cię również:

Małe rzeźnie rolnicze i przymiarka do uboju bydła

- Podnosi się wielki krzyk. Dotychczas nie wolno było w gosp

Organizacja praw zwierząt okupuje rzeźnię grupy Tö

Dzisiaj rano, ok. godz. 4.00, ok. 20 demonstrantów wtargnęło

Pierwsze oskarżenia za nielegalny ubój zwierząt w

Cztery osoby usłyszały zarzuty znęcania się nad zwierzętami