Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 października 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8958 EUR EUR - 4,2969 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5753
Archiwum
14.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 164,75 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 382,50 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

W ubojniach znajdą zatrudnienie tylko państwowi lekarze weterynarii?

Redakcja

Szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, poinformował, iż po przeprowadzeniu 346 kontroli w rzeźniach w Polsce nie stwierdzono żadnych zagrożeń dla konsumentów. Minister podkreślił również, że prowadzone są prace związane z uszczelnieniem całego systemu kontroli, ale to wymaga wielu zmian, w tym zapewnienia dwóch tysięcy etatów w państwowej weterynarii.

 

- Bezpieczeństwo żywności to sprawa poza dyskusją – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył wczoraj w otwarciu Międzynarodowych Targach Żywności i Napojów WorldFood Poland.

 

Szef resortu rolnictwa brał także udział w panelu dyskusyjnym pt. „Bezpieczeństwo i jakość żywności wyzwaniem dla podmiotów gospodarki żywnościowej”. Minister poinformował, że po przeprowadzeniu 346 kontroli w rzeźniach w Polsce nie stwierdzono żadnych zagrożeń dla konsumentów. Natomiast w  drobnych przypadkach uchybień i nieprawidłowości wydawane były decyzje administracyjne i nakładane kary. Do końca marca br. zostaną zakończone kontrole w pozostałych rzeźniach. Minister poinformował także o przebadaniu, po podaniu przez Czechów informacji, że w mięsie wołowym pochodzącym od polskiego producenta wykryto bakterię Salmonella, ponad 400 próbek mięsa wołowego. Nie stwierdzono w nich Salmonelli. 

 

Minister podkreślił również, że prowadzone są prace związane z uszczelnieniem całego systemu kontroli. Propozycje zmian legislacyjnych powinny być rozpatrywane przez Sejm RP w kwietniu. - Jednym z proponowanych rozwiązań jest to, aby przy kontroli mięsa w zakładach ubojowych pracowali tylko państwowi lekarze weterynarii, ale to wymaga wielu zmian, m.in. potrzebnych jest około 2. tysięcy etatów - poinformował minister. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że za jakość żywności odpowiadają także producenci, firmy transportowe, wszyscy, którzy biorą udział w produkcji i obrocie.

 

Zdaniem ministra ostatnie ataki na polską żywność wynikają też z rosnącej jej sprzedaży na rynkach zewnętrznych. - Muszą powrócić właściwe relacje pomiędzy wszystkimi ogniwami łańcucha żywnościowego i każdy z nas musi brać odpowiedzialność za jakość naszej żywność, bo to jeden z jej największych atutów  ̶  zwrócił uwagę minister Ardanowski.

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Ardanowski znokautował rywali w okręgu toruńskim.

Obecny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) zdo

Czy w ARiMR dokonał się cud? Wg ministra Agencja w

- 28 sierpnia było około 20 tysięcy zaległych wniosków, któr

Salmonella w kurniku

Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o wykryciu bakterii&nb