Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

W ubojniach znajdą zatrudnienie tylko państwowi lekarze weterynarii?

Redakcja

Szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, poinformował, iż po przeprowadzeniu 346 kontroli w rzeźniach w Polsce nie stwierdzono żadnych zagrożeń dla konsumentów. Minister podkreślił również, że prowadzone są prace związane z uszczelnieniem całego systemu kontroli, ale to wymaga wielu zmian, w tym zapewnienia dwóch tysięcy etatów w państwowej weterynarii.

 

- Bezpieczeństwo żywności to sprawa poza dyskusją – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył wczoraj w otwarciu Międzynarodowych Targach Żywności i Napojów WorldFood Poland.

 

Szef resortu rolnictwa brał także udział w panelu dyskusyjnym pt. „Bezpieczeństwo i jakość żywności wyzwaniem dla podmiotów gospodarki żywnościowej”. Minister poinformował, że po przeprowadzeniu 346 kontroli w rzeźniach w Polsce nie stwierdzono żadnych zagrożeń dla konsumentów. Natomiast w  drobnych przypadkach uchybień i nieprawidłowości wydawane były decyzje administracyjne i nakładane kary. Do końca marca br. zostaną zakończone kontrole w pozostałych rzeźniach. Minister poinformował także o przebadaniu, po podaniu przez Czechów informacji, że w mięsie wołowym pochodzącym od polskiego producenta wykryto bakterię Salmonella, ponad 400 próbek mięsa wołowego. Nie stwierdzono w nich Salmonelli. 

 

Minister podkreślił również, że prowadzone są prace związane z uszczelnieniem całego systemu kontroli. Propozycje zmian legislacyjnych powinny być rozpatrywane przez Sejm RP w kwietniu. - Jednym z proponowanych rozwiązań jest to, aby przy kontroli mięsa w zakładach ubojowych pracowali tylko państwowi lekarze weterynarii, ale to wymaga wielu zmian, m.in. potrzebnych jest około 2. tysięcy etatów - poinformował minister. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że za jakość żywności odpowiadają także producenci, firmy transportowe, wszyscy, którzy biorą udział w produkcji i obrocie.

 

Zdaniem ministra ostatnie ataki na polską żywność wynikają też z rosnącej jej sprzedaży na rynkach zewnętrznych. - Muszą powrócić właściwe relacje pomiędzy wszystkimi ogniwami łańcucha żywnościowego i każdy z nas musi brać odpowiedzialność za jakość naszej żywność, bo to jeden z jej największych atutów  ̶  zwrócił uwagę minister Ardanowski.

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Wielka Brytania: Pięć osób zmarło po zjedzeniu kur

Jak podają brytyjskie media, pięć osób zmarło, a setki innyc

Piątka dla zwierząt wprowadzana tylnymi drzwiami.

- Decyzja o tym, by ograniczać w Polsce ubój rytualny, jest

Czesi chronią swoich rolników. Na półkach sklepow

Izba niższa czeskiego parlamentu uchwaliła w środę (20 stycz