Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
07.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 184,75 (+ 1,23%), kukurydza SIE20 - 171,75 (+ 1,33%), rzepak SIE20 - 381,75 (+ 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.07.2020 12:55 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,53 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++

W ubojniach znajdą zatrudnienie tylko państwowi lekarze weterynarii?

Redakcja

Szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, poinformował, iż po przeprowadzeniu 346 kontroli w rzeźniach w Polsce nie stwierdzono żadnych zagrożeń dla konsumentów. Minister podkreślił również, że prowadzone są prace związane z uszczelnieniem całego systemu kontroli, ale to wymaga wielu zmian, w tym zapewnienia dwóch tysięcy etatów w państwowej weterynarii.

 

- Bezpieczeństwo żywności to sprawa poza dyskusją – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył wczoraj w otwarciu Międzynarodowych Targach Żywności i Napojów WorldFood Poland.

 

Szef resortu rolnictwa brał także udział w panelu dyskusyjnym pt. „Bezpieczeństwo i jakość żywności wyzwaniem dla podmiotów gospodarki żywnościowej”. Minister poinformował, że po przeprowadzeniu 346 kontroli w rzeźniach w Polsce nie stwierdzono żadnych zagrożeń dla konsumentów. Natomiast w  drobnych przypadkach uchybień i nieprawidłowości wydawane były decyzje administracyjne i nakładane kary. Do końca marca br. zostaną zakończone kontrole w pozostałych rzeźniach. Minister poinformował także o przebadaniu, po podaniu przez Czechów informacji, że w mięsie wołowym pochodzącym od polskiego producenta wykryto bakterię Salmonella, ponad 400 próbek mięsa wołowego. Nie stwierdzono w nich Salmonelli. 

 

Minister podkreślił również, że prowadzone są prace związane z uszczelnieniem całego systemu kontroli. Propozycje zmian legislacyjnych powinny być rozpatrywane przez Sejm RP w kwietniu. - Jednym z proponowanych rozwiązań jest to, aby przy kontroli mięsa w zakładach ubojowych pracowali tylko państwowi lekarze weterynarii, ale to wymaga wielu zmian, m.in. potrzebnych jest około 2. tysięcy etatów - poinformował minister. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że za jakość żywności odpowiadają także producenci, firmy transportowe, wszyscy, którzy biorą udział w produkcji i obrocie.

 

Zdaniem ministra ostatnie ataki na polską żywność wynikają też z rosnącej jej sprzedaży na rynkach zewnętrznych. - Muszą powrócić właściwe relacje pomiędzy wszystkimi ogniwami łańcucha żywnościowego i każdy z nas musi brać odpowiedzialność za jakość naszej żywność, bo to jeden z jej największych atutów  ̶  zwrócił uwagę minister Ardanowski.

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Szkodliwe dla pszczół decyzje ministra Ardanowskie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podsumował kilka

Epidemia salmonellozy u dzieci. Winien hobbystyczn

Wiele osób w Australii zajęło się przydomowym chowem drobiu

Perspektywa specjalisty w dziedzinie zdrowia zwier

Kryzys jest faktem. Pytanie jak sobie z nim poradzić? Postrz