Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 grudnia 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8566 EUR EUR - 4,2777 GBP GBP - 5,0651 DKK DKK - 0,5725
Archiwum
04.12.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 185,25 (- 0,67%), kukurydza STY20 - 164,50 (- 0,90%), rzepak LUT20 - 392,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 04.12.2019 12:26 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,67 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++

W ubojniach znajdą zatrudnienie tylko państwowi lekarze weterynarii?

Redakcja

Szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, poinformował, iż po przeprowadzeniu 346 kontroli w rzeźniach w Polsce nie stwierdzono żadnych zagrożeń dla konsumentów. Minister podkreślił również, że prowadzone są prace związane z uszczelnieniem całego systemu kontroli, ale to wymaga wielu zmian, w tym zapewnienia dwóch tysięcy etatów w państwowej weterynarii.

 

- Bezpieczeństwo żywności to sprawa poza dyskusją – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył wczoraj w otwarciu Międzynarodowych Targach Żywności i Napojów WorldFood Poland.

 

Szef resortu rolnictwa brał także udział w panelu dyskusyjnym pt. „Bezpieczeństwo i jakość żywności wyzwaniem dla podmiotów gospodarki żywnościowej”. Minister poinformował, że po przeprowadzeniu 346 kontroli w rzeźniach w Polsce nie stwierdzono żadnych zagrożeń dla konsumentów. Natomiast w  drobnych przypadkach uchybień i nieprawidłowości wydawane były decyzje administracyjne i nakładane kary. Do końca marca br. zostaną zakończone kontrole w pozostałych rzeźniach. Minister poinformował także o przebadaniu, po podaniu przez Czechów informacji, że w mięsie wołowym pochodzącym od polskiego producenta wykryto bakterię Salmonella, ponad 400 próbek mięsa wołowego. Nie stwierdzono w nich Salmonelli. 

 

Minister podkreślił również, że prowadzone są prace związane z uszczelnieniem całego systemu kontroli. Propozycje zmian legislacyjnych powinny być rozpatrywane przez Sejm RP w kwietniu. - Jednym z proponowanych rozwiązań jest to, aby przy kontroli mięsa w zakładach ubojowych pracowali tylko państwowi lekarze weterynarii, ale to wymaga wielu zmian, m.in. potrzebnych jest około 2. tysięcy etatów - poinformował minister. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że za jakość żywności odpowiadają także producenci, firmy transportowe, wszyscy, którzy biorą udział w produkcji i obrocie.

 

Zdaniem ministra ostatnie ataki na polską żywność wynikają też z rosnącej jej sprzedaży na rynkach zewnętrznych. - Muszą powrócić właściwe relacje pomiędzy wszystkimi ogniwami łańcucha żywnościowego i każdy z nas musi brać odpowiedzialność za jakość naszej żywność, bo to jeden z jej największych atutów  ̶  zwrócił uwagę minister Ardanowski.

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Minister rolnictwa chce aby dopłaty do trwałych uż

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział w tym tygodniu, że dop

Minister Ardanowski: To najlepszy czas, aby przep

– Teraz jest moment krytyczny. To najlepszy czas, aby przepr

Domagają się zamknięcia rzeźni

W Hotelu Radisson Collection Hotel w Warszawie odbywa się 6.