Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,00 (+ 0,78%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,15%), rzepak MAJ20 - 356,50 (+ 1,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Krzysztof Tołwiński: Leasingowa lichwa w rolnictwie, a rząd pełni rolę naganiacza

Paweł Hetnał

- Jaki był przekaz z Forum Rolniczego w Jasionce z udziałem m.in. premiera? Najważniejsze to innowacyjność, satelity, drony i jakieś tam nowe technologie. Zejdźmy z tych satelitów rządowych na Ziemię – mówi Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych i podkreśla, że zamiast tego obecnie potrzebna jest mądra polityka kredytowa, która pozwoli przetrwać tysiącom gospodarstw rolnych. W jego opinii obecna polityka w tym zakresie wpycha rolników sieci firm leasingowych.

 

Tołwiński przypomina, że za nami zeszłoroczna, niezwykle dotkliwa susza. Jego zdaniem straty w rolnictwie można oszacować na 6-7 mld zł. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na kredyty klęskowe. Dodaje, że rolnik niemiecki czy francuski może „bez łaski” liczyć na kredyt z oprocentowaniem na poziomie 0,5 proc. na dowolny cel związany z prowadzeniem gospodarstwa. Tymczasem polski rolnik ma problem z uzyskaniem kredytu na 2 proc. Jak zaznacza szef Federacji, w tym roku rząd zaproponował 139 mln zł na kredyty związane z rolnictwem, podczas gdy w roku ubiegłym było to 177 mln zł. -

 

Zdaniem Tołwińskiego, tak zaniżona kwota to świadome i celowe działanie. - Nie mogąc uzyskać normalnego kredytu klęskowego, co robią rolnicy, jak się ratują? Rolnicy ratują się tym, że idą do firm leasingowych po tzw. narzędzia leasingowe. Za rok 2016 poszło 3 miliardy z kawałkiem na maszyny i urządzenia rolnicze. W roku 2017 było to już 4,5 mld zł, a w 2018 r. należy szacować, że ok. 4 mld zł. Tylko w okresie trzech lat to ok. 12 mld zł. Rolnicy musieli pójść w tym czasie na najbardziej niekorzystny układ leasingowy. Dlaczego tak się stało? Bo strona rządowa nagnała w tę sieć leasingową rolników. Zostali zmuszeni, bo bez maszyn nie da się pracować w rolnictwie. Skoro nie było normalnych kredytów, to musieli zaciągnąć zobowiązania leasingowe – stwierdza działacz.

 

Tołwiński podał przykład rolnika z powiatu sztumskiego, który kupił dwa lata temu szereg maszyn, m. in. pług za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Międzyczasie wystąpiły na tym obszarze dwie klęski, co spowodowało, że jego płynność finansowa została zachwiana. Za pług nie spłacił tylko jednej raty. Firma leasingowa zabrała urządzenie, ale jednocześnie wystawiła rachunek na 53 tys. zł. - Nie ma pługu, ale rolnik musi płacić tzw. odszkodowanie i wszystko jest legalne. Ten rząd, ta władza, pozwala na jawną lichwę i my się na to wszystko godzimy – uważa pan Krzysztof.

 

Jak zauważa lider Federacji Gospodarstw Rodzinnych trzy miesiące temu została uchwalona i podpisana ustawa o restrukturyzacja gospodarstw zadłużonych. W jego mniemaniu, zapisy tej ustawy są „cienkie”, ale mimo to mogłyby uratować wiele gospodarstw rolnych. Jak wynika z informacji podanych przez szefa Federacji, mechanizmy te są niedostępne, ponieważ ministerstwo nie wydało stosownych rozporządzeń wykonawczych. - Bez mądrej polityki kredytowej rolnictwo nie ma szans na przetrwanie – podkreśla Krzysztof Tołwiński.

 

Pełna wypowiedź Krzysztofa Tołwińskiego dostępna jest tutaj - kliknij. 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Bez kredytów w rolnictwie nie da się inwestować?

Rolnicy zgłaszają potrzebę urealnienia dostępu do niskooproc

Płaci za paszowóz, którego nigdy nie widział. Tera

Rolnik z Pieszkowa (woj. warmińsko-mazurskie) w ubiegłym rok

Utworzono Fundusz Gwarancji Rolnych

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Minist