Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 listopada 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8786 EUR EUR - 4,2928 GBP GBP - 5,0238 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
19.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,25 (+ 1,26%), kukurydza STY20 - 163,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 392,00 (+ 0,51%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

Azot powinien być już dawno wysiany

Paweł Hetnał

Lider Agro Unii, Michał Kołodziejczak, wystąpił do ministra rolnictwa o odstąpienie od karania rolników za wysiewanie azotu na polach przed 1 marca. Zdaniem szefa tej organizacji, aktualne warunki atmosferyczne i te prognozowane pokazują, że azot na polach powinien tam znaleźć się już kilka dni temu.

 

W miniona sobotę Michał Kołodziejczak zaprezentował treść pisma skierowanego do ministra rolnictwa, które dotyczy wysiewania azotu. Kilka dni temu Agro Unia wystosowała apel do Jan Krzysztofa Ardanowskiego, w którym organizacja porusza sprawę wysiewania azotu i ograniczeń z tym związanych. Unia przypomina, iż Polacy azot na wygłodniałe rośliny mogą siać dopiero od 1 marca. Tymczasem od kilku dni w naszym kraju obserwujemy przedwiośnie. Kołodziejczak pyta dlaczego te rośliny nie mogą dostać azotu do końca lutego, choć powinny go otrzymać już kilka dni temu. - W Niemczech już azot dawno wysiany. Nie przeciwstawiamy się dobrym praktykom rolniczym, ale to rolnik powinien decydować o najbardziej odpowiednim momencie na zastosowanie nawozów – mówi Kołodziejczak, dodając, że w naszym kraju urzędnicy stosują zasadę wyższości prawa unijnego nad krajowym.

 

- Prognoza pogody pokazuje, że azot powinien być już dawno wysiany. Azot jest teraz bardzo potrzebny roślinom, odpowiada za ich wigor. Jest on odpowiedzialny za budowę ścian komórkowych. Rośliny są pobudzone, ale nie mają pokarmu. Za tydzień może nie być już warunków żeby wjechać w pole. I ten azot poczeka jeszcze 2-3 tygodnie. Teraz jest idealny czas na wysianie. Niestety, gdybyśmy to zrobili teraz, to grozi nam kara kilku tysięcy złotych i odebranie dopłaty – wyjaśnia Kołodziejczak. Dodaje, że zaapelował do ministra rolnictwa, aby resort odstąpił od karania rolników za wysiew azotu przed 1 marca.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Za nieprzestrzeganie wymogów programu azotanowego

Jak przypomina Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śr

Starcie liderów organizacji rolniczych. Dokąd zmie

Michał Kołodziejczak, prezes fundacji Agro Unia, domaga się

Michał Kołodziejczak otrzymał z KOWR-u kilkadziesi

Po tym jak Agro Unia Michała Kołodziejczaka otrzymała z KOWR