Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 kwietnia 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8002 EUR EUR - 4,2790 GBP GBP - 4,9483 DKK DKK - 0,5732
Archiwum
18.04.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 183,50 (- 0,81%), kukurydza CZE19 - 165,50 (0,00%), rzepak MAJ19 - 363,50 (+ 0,55%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.04.2019 13.08 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,90 zł/kg, średnia: 5,43 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++

Muszą powstać specjalne punkty uboju z konieczności

Redakcja

Organizacje rolnicze z woj. kujawsko-pomorskiego domagają się aby w każdym powiecie utworzono punkty uboju zwierząt z konieczności. Zadanie to powinno się powierzyć ubojniom. Problem w tym, że w ośmiu powiatach na terenie województwa nie ma takich zakładów, dlatego ubój kontuzjowanego zwierzęcia powinien odbywać się na miejscu wypadku. Wg działaczy rolniczych, ubojnia powinna dysponować specjalnym samochodem (chłodzonym), wyposażonym w sprzęt umożliwiający ubój zwierząt na miejscu i przewożącym ubite zwierzęta do zakładu przetwórczego.

 

Pierwsze w bieżącym roku spotkanie Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Przysieku odbyło się w poniedziałek, 11 lutego. Podczas tego posiedzenia podjęto m. in. temat uboju bydła urazowego i skierowano w związku z tym wniosek do ministra rolnictwa.

 

- Domagamy się zdecydowanych działań prawnych i organizacyjnych, stwarzających warunki do utworzenia w każdym powiecie punktów uboju zwierząt z konieczności. Działalność tę mogłyby prowadzić istniejące już ubojnie. Wiemy jednak, że osiem powiatów naszego województwa nie posiada ubojni. Dlatego tam muszą powstać specjalne punkty uboju z konieczności. Zwierzętom poddawanym ubojowi musimy minimalizować ból i cierpienie, nasilające się zwłaszcza w czasie załadunku i transportu do miejsca uboju. Dlatego ubój kontuzjowanego zwierzęcia powinien odbywać się na miejscu wypadku. Ubojnia powinna dysponować specjalnym samochodem (chłodzonym), wyposażonym w sprzęt umożliwiający ubój zwierząt na miejscu i przewożącym ubite zwierzęta do zakładu przetwórczego. Każda ubojnia podejmująca się tego zadania winna posiadać taki środek transportu. Wnioskujemy jednocześnie o dofinansowanie przez budżet państwa i samorządów, kosztów zakupu i eksploatacji niezbędnych środków transportu zwierząt ubijanych z konieczności – czytamy we wniosku sygnowanym podpisem Lecha Kuropatwińskiego, przewodniczącego obrad Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Ponadto Porozumienie ponowiło swój wniosek do ministra rolnictwa z listopada 2018 roku o uruchomienie w każdej gminie punktów badania mięsa na występowanie włośni.

 

Rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego stoją również na stanowisku, że najkorzystniejszym rozwiązaniem problemu odszkodowań w rolnictwie będzie wprowadzenie ubezpieczeń powszechnych, z jednoczesnym zwiększeniem nadzoru i kontroli działalności firm ubezpieczeniowych.

Może zainteresuje Cię również:

Nafaszerowana lekami sztuka już nie przejdzie?

Zgodnie z wytycznymi jakie otrzymali powiatowi lekarze weter

Patologia rodzi patologię. Niskie płace, brak rąk

W miniony piątek Komisja Europejska opublikowała raport po k

Nie dopuścili do wybicia zdrowych świń. Teraz stan

W piątek 12 kwietnia o godz. 9 w sądzie w Białej Podlaskiej