Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 listopada 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8902 EUR EUR - 4,2850 GBP GBP - 4,9991 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
13.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,50 (- 0,42%), kukurydza STY20 - 163,25 (- 0,31%), rzepak LUT20 - 390,00 (+ 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.11.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,19 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++

Minister chce uszczelnić system kontroli jakości żywności

Redakcja

Minister rolnictwa zapowiada połączenie dwóch inspekcji odpowiedzialnych za jakość żywności. Chodzi o Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych i Inspekcję Handlową. Jedna instytucja ma zapewnić ciągłość kontroli- od produkcji po sprzedaż. 

 

Obecnie za kontrolę jakości żywności odpowiada kilka służb. To między innymi weterynaria, sanepid, inspekcja jakości handlowej czy państwowa inspekcja ochrony roślin i nasiennictwa. Jak przyznawali sami przedstawiciele tych inspekcji ich kompetencje często się pokrywały - a kontrole dublowały. O potrzebie połączenia kilku służb w jedną mówiono od dawna, prace nad tym były już dość mocno zaawansowane. Minister rolnictwa zapowiedział ich wstrzymanie do czasu uporania się z afrykańskim pomorem świń. Jego zdaniem reorganizacja kontroli mogłaby zakłócić skuteczną walkę z chorobą.

 

- Organizowanie nowego podmiotu, nawet z sensownymi celami, zawsze wiąże się z pewnego rodzaju chaosem organizacyjnym, zmianami odpowiedzialności, dlatego ja nie będę ryzykował – stwierdził podczas niedawnej konferencji prasowej minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. Także rewolucji na razie nie będzie, ale szykuje się uszczelnienie systemu kontroli. Chodzi o żywność jaką wytwarzają producenci, którzy sprzedają później towar do sklepów. Minister zapewniał, że do uchwalenia odpowiedniej ustawy ma dojść jeszcze w tym roku. Projekt nowych przepisów jest już prawie gotowy. - Chcę uszczelnić ten system łącząc dwie instytucje: Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych i Inspekcję Handlową podlegającą UOKiK – zapowiedział Ardanowski. Mimo, że obie inspekcje praktycznie kontrolują to samo, to nie są ze sobą powiązane. Jedno z nich bada produkty w sklepach bez prawa zaglądania do producenta, druga zaś sprawdza producenta i hurtownie, ale już nie sklepy. Połączenie w jedno ma zapewnić ciągłość kontroli od etapu produkcji do sprzedaży.

 

Źródło: Agrobiznes TVP

 

Może zainteresuje Cię również:

Prezes PiS zapowiedział rząd kontynuacji. Jan Krzy

Wczoraj odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na

Druzgocący raport Inspekcji Handlowej. Żywność jes

Jaja zadeklarowane jako L-duże tak naprawdę posiadały masę o

Minister rolnictwa wygwizdany podczas Narodowej Wy

Jan Krzysztof Ardanowski chce zabrać hodowcom ponad połowę p