Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
07.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 184,75 (+ 1,23%), kukurydza SIE20 - 171,75 (+ 1,33%), rzepak SIE20 - 381,75 (+ 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.07.2020 12:55 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,53 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++

Minister chce uszczelnić system kontroli jakości żywności

Redakcja

Minister rolnictwa zapowiada połączenie dwóch inspekcji odpowiedzialnych za jakość żywności. Chodzi o Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych i Inspekcję Handlową. Jedna instytucja ma zapewnić ciągłość kontroli- od produkcji po sprzedaż. 

 

Obecnie za kontrolę jakości żywności odpowiada kilka służb. To między innymi weterynaria, sanepid, inspekcja jakości handlowej czy państwowa inspekcja ochrony roślin i nasiennictwa. Jak przyznawali sami przedstawiciele tych inspekcji ich kompetencje często się pokrywały - a kontrole dublowały. O potrzebie połączenia kilku służb w jedną mówiono od dawna, prace nad tym były już dość mocno zaawansowane. Minister rolnictwa zapowiedział ich wstrzymanie do czasu uporania się z afrykańskim pomorem świń. Jego zdaniem reorganizacja kontroli mogłaby zakłócić skuteczną walkę z chorobą.

 

- Organizowanie nowego podmiotu, nawet z sensownymi celami, zawsze wiąże się z pewnego rodzaju chaosem organizacyjnym, zmianami odpowiedzialności, dlatego ja nie będę ryzykował – stwierdził podczas niedawnej konferencji prasowej minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. Także rewolucji na razie nie będzie, ale szykuje się uszczelnienie systemu kontroli. Chodzi o żywność jaką wytwarzają producenci, którzy sprzedają później towar do sklepów. Minister zapewniał, że do uchwalenia odpowiedniej ustawy ma dojść jeszcze w tym roku. Projekt nowych przepisów jest już prawie gotowy. - Chcę uszczelnić ten system łącząc dwie instytucje: Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych i Inspekcję Handlową podlegającą UOKiK – zapowiedział Ardanowski. Mimo, że obie inspekcje praktycznie kontrolują to samo, to nie są ze sobą powiązane. Jedno z nich bada produkty w sklepach bez prawa zaglądania do producenta, druga zaś sprawdza producenta i hurtownie, ale już nie sklepy. Połączenie w jedno ma zapewnić ciągłość kontroli od etapu produkcji do sprzedaży.

 

Źródło: Agrobiznes TVP

 

Może zainteresuje Cię również:

Całe kierownictwo ministerstwa rolnictwa w kwarant

- W czwartek okazało się, że jeden z wiceministrów rolnictwa

Kiełbasa swojska nie taka swojska. Fałszowanie żyw

- Błędne dane dotyczące zawartości kalorii, nieprawidłowe oz

Prezes PiS zapowiedział rząd kontynuacji. Jan Krzy

Wczoraj odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na