Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7558 EUR EUR - 4,4123 GBP GBP - 4,9028 DKK DKK - 0,5925
Archiwum
12.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 177,50 (- 0,14%), kukurydza LIS20 - 163,75 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 376,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 12.08.2020 14:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++

Nie będzie komu szacować

Paweł Hetnał

Wg szefa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, przy kolejnej fali szkód wywołanych przez przymrozki lub w obliczu klęski suszy nie znajdą się chętni do pracy w komisjach szacujących straty. Zdaniem samorządu rolniczego tego województwa, to efekt chaotycznych działań resortu rolnictwa, które wywołały wiele animozji w środowisku rolniczym.

 

- Specyfika tego roku jest taka, że jeszcze 15 kwietnia składaliśmy do ministra Jurgiela sugestię o to by wydłużyć termin składania wniosków do ARiMR, bo wówczas przecież nie szło wjechać na pola np. zasiać kukurydzę. Nikt się wówczas nie spodziewał, że od maja gdzieś tam w naszym województwie opady będą minimalne. I nagle wyszła susza. To zaś wiązało się z powołaniem komisji szacujących szkody - dla niektórych powiatów po raz drugi w 2018 – mówił Ryszard Kierzek na listopadowym walnym zgromadzeniu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

 

Zdaniem wielu członków Izby pracujących w komisjach szacujących szkody wielkie zamieszanie na wsi wywołały błędne rozporządzenia ministerstwa rolnictwa. Tam gdzie rolnicy mieli szkody „wymrożeniowe”, komisje oszacowały te szkody, a gospodarze pieniędzy nie otrzymali. - A później przy suszy okazało, że tym rolnikom odjęto pomoc szusową z racji otrzymanej pomocy za wymrożenia. Informowaliśmy ministra o tym fakcie, składaliśmy odpowiednie wnioski i... nie otrzymaliśmy odpowiedzi od ministra. Myślę, że refleksja przyszła za późno i dlatego nie mamy odpowiedzi – stwierdził Ryszard Kierzek. Wymrożenia najmocniej dotknęły rolników z powiatów bydgoskiego, toruńskiego oraz sępoleńskiego.

 

- Chciałem wam wszystkim, członkom komisji szacujących szkody złożyć serdecznie podziękowanie za wykonaną pracę – mówił w dalszej części wystąpienia prezes Kierzek. - Podziękowanie za pracę niewdzięczną, społeczną, bez gratyfikacji. Bałagan wywołany przez ministerstwo rolnictwa był porażający. Wywołano tym wojnę pomiędzy rolnikami. Do dzisiaj jest nagminne obgadywanie, wzajemne wyzywanie się przez rolników. Bo ten dostał tak, a tamten inaczej – mówił szef KPIR.

 

Do KPIR napływają już sygnały, że przy najbliższej klęsce o podobnej skali nie będzie chętnych do szacowania szkód, ponieważ nie chcą tego robić rolnicy, przedstawiciele Izby ani też urzędnicy gminni.To wina rozporządzeń, a nie wina komisji – przekonywał Kierzek. - Nawet nie wina wojewody, bo on realizuje wytyczne ministerstwa. A pokazaliśmy jak to można zrobić prosto. I później okazało się, że mieliśmy rację – zaznaczył.

 

W komunikacie Izby czytamy również, że średnia odszkodowania do jednego hektara w woj. kujawsko-pomorskim wyniosła około 250 złotych do hektara. - Pierwsze zapowiedzi resortu rolnictwa sugerowały czterokrotnie wyższą kwotę – głosi komunikat samorządu rolniczego.

 

Źródło: KPIR

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Susza nadal zagraża uprawom w północno-zachodniej

W dalszym ciągu w północno-zachodniej Polsce występuje brak

Dziwne ruchy Brukseli ws. pomocy suszowej. Środki

- Ja jestem zdziwiony i zaskoczony, że Komisja bardzo katego

Bez profilu zaufanego nie oszacujesz strat suszowy

Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę produc