Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 listopada 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8902 EUR EUR - 4,2850 GBP GBP - 4,9991 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
13.11.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,19 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++ 12.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (+ 0,56%), kukurydza STY20 - 163,75 (+ 0,31%), rzepak LUT20 - 388,75 (- 0,89%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.11.2019 12:35 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,50 zł/kg, średnia: 5,08 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Szacowanie bez komisji?

Paweł Hetnał

Podlaski samorząd rolniczy proponuje aby wyłączyć komisje szacujące straty z procesu przyznawania dopłat do zniszczeń w uprawach wywołanych suszą. Zdaniem tamtejszej Izby Rolniczej, w większości przypadków wystarczający powinien być raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jak argumentują pomysłodawcy, zaoszczędzi to czas w przyznaniu wsparcia oraz nakłady związane z pracami komisji.

 

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej, z inicjatywy Rady Powiatowej PIR w Łomży, złożył do Krajowej Rady Izb Rolniczych wniosek o podjęcie działań mających na celu wypracowanie nowych zasad szacowania szkód powstających w wyniku suszy. Zdaniem samorządu rolniczego z Podlasia, należy opracować system, który pozwoli aby wyłącznie na podstawie okresowych raportów z monitoringu suszy prowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obligatoryjnie ogłaszać wystąpienie zjawiska na terenie gminy, powiatu bądź całego województwa wraz z przyznaniem pomocy do każdego hektara, bez konieczności dokonywania szacowania przez komisje.

 

Jak argumentuje Grzegorz Leszczyński, prezes PIR, zaoszczędzi to czas w przyznaniu wsparcia oraz nakłady związane z pracami komisji. - Natomiast ewentualnego szacowania strat można by dokonać w sytuacji, gdy straty w uprawach danego gospodarstwa wyniosą np. powyżej 70 proc. lub będą powodowane przez inne niekorzystne zjawiska pogodowe (gradobicie, deszcz nawalny, huragan) – proponuje prezes PIR. Leszczyński zauważa również, że anomalie pogodowe w postaci suszy są coraz częstszym zjawiskiem, zaś obecnie stosowane formy pomocy są nieadekwatne do skali problemu. - Np. udzielanie kredytów, nawet na preferencyjnych warunkach, powoduje wzrost zadłużenia rolnictwa. To zaś osłabia jego pozycje ekonomiczną i zmniejsza konkurencyjność – uzasadnia PIR.

 

W związku z powyższym Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej wnioskuje o spowodowanie aby wzorem tego roku w latach przyszłych również była zagwarantowana pomoc finansowa do hektara użytków rolnych wszystkim gospodarstwom poszkodowanym w wyniku suszy, ale wyłącznie na podstawie danych IUNG w Puławach, bez udziału komisji szacujących straty.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Termin składania wniosków o pomoc suszową przedłuż

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował dzisiaj, że te

ARiMR kontroluje 1700 gospodarstw na Pomorzu Zacho

Ponad 1700 gospodarstw z terenów dotkniętych suszą rolniczą

Protokoły są odsyłane do korekty. Konieczne jest k

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do ministra ro