Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Szacowanie bez komisji?

Paweł Hetnał

Podlaski samorząd rolniczy proponuje aby wyłączyć komisje szacujące straty z procesu przyznawania dopłat do zniszczeń w uprawach wywołanych suszą. Zdaniem tamtejszej Izby Rolniczej, w większości przypadków wystarczający powinien być raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jak argumentują pomysłodawcy, zaoszczędzi to czas w przyznaniu wsparcia oraz nakłady związane z pracami komisji.

 

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej, z inicjatywy Rady Powiatowej PIR w Łomży, złożył do Krajowej Rady Izb Rolniczych wniosek o podjęcie działań mających na celu wypracowanie nowych zasad szacowania szkód powstających w wyniku suszy. Zdaniem samorządu rolniczego z Podlasia, należy opracować system, który pozwoli aby wyłącznie na podstawie okresowych raportów z monitoringu suszy prowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obligatoryjnie ogłaszać wystąpienie zjawiska na terenie gminy, powiatu bądź całego województwa wraz z przyznaniem pomocy do każdego hektara, bez konieczności dokonywania szacowania przez komisje.

 

Jak argumentuje Grzegorz Leszczyński, prezes PIR, zaoszczędzi to czas w przyznaniu wsparcia oraz nakłady związane z pracami komisji. - Natomiast ewentualnego szacowania strat można by dokonać w sytuacji, gdy straty w uprawach danego gospodarstwa wyniosą np. powyżej 70 proc. lub będą powodowane przez inne niekorzystne zjawiska pogodowe (gradobicie, deszcz nawalny, huragan) – proponuje prezes PIR. Leszczyński zauważa również, że anomalie pogodowe w postaci suszy są coraz częstszym zjawiskiem, zaś obecnie stosowane formy pomocy są nieadekwatne do skali problemu. - Np. udzielanie kredytów, nawet na preferencyjnych warunkach, powoduje wzrost zadłużenia rolnictwa. To zaś osłabia jego pozycje ekonomiczną i zmniejsza konkurencyjność – uzasadnia PIR.

 

W związku z powyższym Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej wnioskuje o spowodowanie aby wzorem tego roku w latach przyszłych również była zagwarantowana pomoc finansowa do hektara użytków rolnych wszystkim gospodarstwom poszkodowanym w wyniku suszy, ale wyłącznie na podstawie danych IUNG w Puławach, bez udziału komisji szacujących straty.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Fatalna sytuacja dochodowa rolników. Bezpieczeństw

Ziarna zbóż są drobne, zasuszone i trudno nawet je wymłócić.

Upały w Szwajcarii. Rolnicy ubezpieczają się od sk

Zmiany klimatu stanowią wyzwanie dla szwajcarskich rolników.

W kolejnym raporcie IUNG potwierdza suszę rolniczą

IUNG-PIB w szóstym raporcie (od 11 maja do 10 lipca br.) pot