Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9120 EUR EUR - 4,3396 GBP GBP - 4,8705 DKK DKK - 0,5812
Archiwum
13.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 170,25 (+ 0,44%), kukurydza LIS19 - 162,75 (+ 0,31%), rzepak LIS19 - 383,50 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.09.2019 13:04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,32 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Szacowanie bez komisji?

Paweł Hetnał

Podlaski samorząd rolniczy proponuje aby wyłączyć komisje szacujące straty z procesu przyznawania dopłat do zniszczeń w uprawach wywołanych suszą. Zdaniem tamtejszej Izby Rolniczej, w większości przypadków wystarczający powinien być raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jak argumentują pomysłodawcy, zaoszczędzi to czas w przyznaniu wsparcia oraz nakłady związane z pracami komisji.

 

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej, z inicjatywy Rady Powiatowej PIR w Łomży, złożył do Krajowej Rady Izb Rolniczych wniosek o podjęcie działań mających na celu wypracowanie nowych zasad szacowania szkód powstających w wyniku suszy. Zdaniem samorządu rolniczego z Podlasia, należy opracować system, który pozwoli aby wyłącznie na podstawie okresowych raportów z monitoringu suszy prowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obligatoryjnie ogłaszać wystąpienie zjawiska na terenie gminy, powiatu bądź całego województwa wraz z przyznaniem pomocy do każdego hektara, bez konieczności dokonywania szacowania przez komisje.

 

Jak argumentuje Grzegorz Leszczyński, prezes PIR, zaoszczędzi to czas w przyznaniu wsparcia oraz nakłady związane z pracami komisji. - Natomiast ewentualnego szacowania strat można by dokonać w sytuacji, gdy straty w uprawach danego gospodarstwa wyniosą np. powyżej 70 proc. lub będą powodowane przez inne niekorzystne zjawiska pogodowe (gradobicie, deszcz nawalny, huragan) – proponuje prezes PIR. Leszczyński zauważa również, że anomalie pogodowe w postaci suszy są coraz częstszym zjawiskiem, zaś obecnie stosowane formy pomocy są nieadekwatne do skali problemu. - Np. udzielanie kredytów, nawet na preferencyjnych warunkach, powoduje wzrost zadłużenia rolnictwa. To zaś osłabia jego pozycje ekonomiczną i zmniejsza konkurencyjność – uzasadnia PIR.

 

W związku z powyższym Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej wnioskuje o spowodowanie aby wzorem tego roku w latach przyszłych również była zagwarantowana pomoc finansowa do hektara użytków rolnych wszystkim gospodarstwom poszkodowanym w wyniku suszy, ale wyłącznie na podstawie danych IUNG w Puławach, bez udziału komisji szacujących straty.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jak otrzymać jęczmień odporny na suszę? Naukowcy w

Coraz częstsze susze i niedobór wody, pociągające za sobą og

Susza w sześciu województwach, w dziewięciu monito

W dwunastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10

W tym roku producentom mleka pozostaje walka o prz

Producenci mleka coraz mocniej odczuwają skutki tegorocznej