Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 maja 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8436 EUR EUR - 4,2989 GBP GBP - 4,8768 DKK DKK - 0,5756
Archiwum
24.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,00 (+ 1,42%), kukurydza CZE19 - 161,75 (- 0,15%), rzepak SIE19 - 365,75 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.05.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,80 zł/kg, średnia: 5,29 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Woj. kujawsko-pomorskie: 356 mln zł pomocy suszowej

Redakcja

Rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego złożyli do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeszło 50 tys. wniosków o tzw. pomoc suszową, na łączną kwotę 356 mln złotych. - To są ogromne straty, ale rolnicy otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku – mówili wczoraj na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i dyrektor regionalnego oddziału ARiMR Jolanta Sobecka.

 

16 listopada minął ostateczny termin składania wniosków o tzw. pomoc suszową do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Problem suszy dotyczył w tym roku, jak podkreślał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, aż 80% gruntów upraw rolnych w regionie. - Wszystkie 144 gminy z naszego województwa zostały w tym roku dotknięte suszą. Na prawie 155 tys. ha, czyli na 16% wszystkich dotkniętych tym problemem upraw, straty wyniosły powyżej 70%. Do ARiMR wpłynęło przeszło 50 tys. wniosków o pomoc z 34 tys. gospodarstw. Straty w województwie z powodu suszy wyniosły 356 mln złotych. Ta kwota zostanie wypłacona rolnikom jeszcze w tym roku - mówił wojewoda, dodając, że proces weryfikacji wniosków przez pracowników Urzędu Wojewódzkiego i ARiMR był bardzo trudny. - W krótkim czasie otrzymaliśmy do weryfikacji protokoły z 34 tys. gospodarstw. Na ten okres przeorganizowaliśmy pracę w Urzędzie Wojewódzkim. 25 osób pracowało również w nadgodzinach oraz w soboty, aby na czas można było dokonać pełnej weryfikacji tych wniosków, żeby wróciły do rolników z powrotem zatwierdzone i podpisane. Następnie trafiły do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tam kolejny raz zostały przeanalizowane, tak aby ostatecznie mogła być wydana właściwa decyzja o udzieleniu pomocy– tłumaczył przedstawiciel rządu w terenie.

 

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jolanta Sobecka powiedziała, że obecnie rozpatrzonych jest już 29 tys. wniosków. Wydano do nich decyzje przyznające pomoc na kwotę ponad 260 mln złotych. - Nasze województwo w tym roku jest czwartym w skali kraju najbardziej poszkodowanym w wyniku suszy lub powodzi regionem. Mimo tego jesteśmy liderem jeśli chodzi o kwotę, jaką już przekazaliśmy rolnikom z tytułu pomocy suszowej– podkreśliła. - Obsługa wniosków suszowych jest u nas priorytetem. Staramy się jak najszybciej zakończyć ich obsługę tak, aby pieniądze jak najszybciej trafiły do rolników. Na ten moment pojawiają się jeszcze pewne niezgodności w protokołach z szacowania szkód, które wymagają uzupełnienia i to jest największy problem– dodała dyrektor Jolanta Sobecka.

Może zainteresuje Cię również:

Towarzystwa ubezpieczeń twierdzą, że winna jest ag

Turbulencje pogodowe - związane najpierw z suszą, a teraz z

Apel o szacowanie strat na użytkach zielonych

W związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, susza

W pierwszym tegorocznym raporcie IUNG stwierdza wy

IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dl