Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Woj. kujawsko-pomorskie: 356 mln zł pomocy suszowej

Redakcja

Rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego złożyli do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeszło 50 tys. wniosków o tzw. pomoc suszową, na łączną kwotę 356 mln złotych. - To są ogromne straty, ale rolnicy otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku – mówili wczoraj na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i dyrektor regionalnego oddziału ARiMR Jolanta Sobecka.

 

16 listopada minął ostateczny termin składania wniosków o tzw. pomoc suszową do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Problem suszy dotyczył w tym roku, jak podkreślał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, aż 80% gruntów upraw rolnych w regionie. - Wszystkie 144 gminy z naszego województwa zostały w tym roku dotknięte suszą. Na prawie 155 tys. ha, czyli na 16% wszystkich dotkniętych tym problemem upraw, straty wyniosły powyżej 70%. Do ARiMR wpłynęło przeszło 50 tys. wniosków o pomoc z 34 tys. gospodarstw. Straty w województwie z powodu suszy wyniosły 356 mln złotych. Ta kwota zostanie wypłacona rolnikom jeszcze w tym roku - mówił wojewoda, dodając, że proces weryfikacji wniosków przez pracowników Urzędu Wojewódzkiego i ARiMR był bardzo trudny. - W krótkim czasie otrzymaliśmy do weryfikacji protokoły z 34 tys. gospodarstw. Na ten okres przeorganizowaliśmy pracę w Urzędzie Wojewódzkim. 25 osób pracowało również w nadgodzinach oraz w soboty, aby na czas można było dokonać pełnej weryfikacji tych wniosków, żeby wróciły do rolników z powrotem zatwierdzone i podpisane. Następnie trafiły do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tam kolejny raz zostały przeanalizowane, tak aby ostatecznie mogła być wydana właściwa decyzja o udzieleniu pomocy– tłumaczył przedstawiciel rządu w terenie.

 

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jolanta Sobecka powiedziała, że obecnie rozpatrzonych jest już 29 tys. wniosków. Wydano do nich decyzje przyznające pomoc na kwotę ponad 260 mln złotych. - Nasze województwo w tym roku jest czwartym w skali kraju najbardziej poszkodowanym w wyniku suszy lub powodzi regionem. Mimo tego jesteśmy liderem jeśli chodzi o kwotę, jaką już przekazaliśmy rolnikom z tytułu pomocy suszowej– podkreśliła. - Obsługa wniosków suszowych jest u nas priorytetem. Staramy się jak najszybciej zakończyć ich obsługę tak, aby pieniądze jak najszybciej trafiły do rolników. Na ten moment pojawiają się jeszcze pewne niezgodności w protokołach z szacowania szkód, które wymagają uzupełnienia i to jest największy problem– dodała dyrektor Jolanta Sobecka.

Może zainteresuje Cię również:

Pozwolenie na budowę studni czy stawu nadal czasoc

Latem ubiegłego roku, kiedy polskie rolnictwo zmagało się z

W Polsce areał upraw wymagających nawadniania może

Skutki zmiany klimatu będą mieć dla produkcji rolnej w&

UOKiK stawia zarzuty spółce PolishAgri. Skandalicz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zarzuty