Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 stycznia 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7751 EUR EUR - 4,2928 GBP GBP - 4,8457 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
21.01.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 205,00 (+ 0,49%), kukurydza MAR19 - 181,75 (+ 0,41%), rzepak LUT19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.01.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,90 zł/kg, średnia: 4,48 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Dowiedz się czy w twojej gminie możesz ubiegać się o umorzenie czwartej raty podatku rolnego

Paweł Hetnał

Każdy rolnik dotknięty klęską suszy może ubiegać się w swoim urzędzie gminy o umorzenie raty podatku rolnego. Niemniej taką inicjatywę musi wykazać samorząd, a rolnik powinien złożyć odpowiedni wniosek. Warto zapytać zatem w swojej gminie czy istnieje możliwość ubiegania się o taką formę pomocy.

 

20 lipca radni jednogłośnie przyjęli akt dający włodarzowi gminy Chojnice (woj. pomorskie) możliwość zwolnienia mieszkańców z jednej raty podatku rolnego - W związku z suszą rolnicy ponieśli znaczne straty w plonach sięgające nawet 80 procent upraw. Rada Gminy Chojnice wnosi do wójta gminy Chojnice o pozytywne załatwianie wniosków i jednocześnie umorzenie jednej raty podatku rolnego w roku 2018 - brzmi uzasadnienie podjętej uchwały. Podobnie było przed rokiem, kiedy głosowano ulgę w związku z nawałnicą. - Gdyby wszyscy rolnicy z terenu gminy Chojnice skorzystali z umorzenia to skutek finansowy dla budżetu gminy wyniósłby dokładnie pół miliona złotych - czytamy w publikacji portalu chojnice24.pl. Jak czytamy dalej, zwolnienie z jednej raty podatku skierowane było do wszystkich rolników, także tych, którzy nie zdecydowali się złożyć wniosku o szacowanie strat wywołanych suszą. Takich wniosków wpłynęło do chojnickiego urzędu 500. Aby otrzymać umorzenie podatku, rolnicy musieli złożyć w gminie stosowny wniosek. Dla prowadzących gospodarstwa rolne, którzy z góry opłacili cały rok, przewidziany był zwrot raty. Podobnie uczyniono np. w wielkopolskiej gminie Pobiedziska.

 

- Po podsumowaniu prac gminnej komisji szacującej straty w uprawach spowodowanych suszą wójt gminy Człuchów Adam Marciniak informuje, że w tej trudnej sytuacji dla rolników, gdzie straty w gospodarstwach są na poziomie 50% i więcej procent, podjął decyzję o udzieleniu wsparcia wszystkim poszkodowanym w postaci umorzeń w podatku rolnym. Każdy, kto złoży podanie może liczyć się z bardzo przychylnym podejściem do sprawy – czytamy na innym portalu regionalnym, e-krajna.pl, który w połowie sierpnia poinformował o możliwości umorzenia trzeciej raty podatku rolnego w gminie Człuchów (woj. pomorskie). Zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski o umorzenie mogły być składane indywidualnie przez każdego podatnika po 15 września, czyli po terminie płatności raty podatku rolnego.

 

Na umorzenie trzeciej raty podatku mogli liczyć również rolnicy z gminy Repki (woj. mazowieckie). Komisja szacująca tylko do początku września określiła straty na terenie gminy dla 480 gospodarstw. Klęska suszy dotknęła teren całej gminy. - Pieniądze, które zaoszczędzą na tej racie rolnicy, będą mogli przeznaczyć na zakup paszy na zimę – mówiła wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, uzasadniając podjętą przez samorząd decyzję. Rolnicy poszkodowani przez suszę, którzy nie mogli zapłacić trzeciej raty podatku rolnego po terminie płatności, tj. 15.09.2018, musieli złożyć podanie o umorzenie zaległości podatkowych w podatku rolnym.

 

Niektóre gminy decydują się również na umorzenie kolejnej, czwartej raty podatku. Tak się stało niedawno w Legnickim Polu. Wójt gminy, Henryk Babuśka, poinformował pod koniec października o złożeniu projektu uchwały w tej sprawie. - Mając na uwadze wysokość szkód, jakie wystąpiły w gospodarstwach rolnych na terenie naszej gminy, przygotował projekt uchwały w sprawie udzielenia ulgi w podatku rolnym w postaci umorzenia podatku rolnego za jeden kwartał 2018 roku. Rolnicy, którzy opłacili podatek w całości za rok bieżący, będą mogli wnioskować o umorzenie podatku rolnego za jeden kwartał w 2019 roku – czytamy w komunikacie wójta opublikowanym na urzędowej stronie internetowej.

 

Jak wynika z powyższych przykładów, wiele gmin decyduje się wesprzeć rolników dotkniętych klęską suszy poprzez umorzenie części podatku rolnego. Z sygnałów docierających do naszej redakcji wynika, że są gminy, w których takowa ulga została wprowadzona, ale niewielu rolników o niej wie i nie składa stosownych wniosków. Dlatego warto m. in. prześledzić strony internetowe swoich gmin, gdzie powinny być publikowane stosowne informacje w tym zakresie. - Dzisiaj dowiedziałem się, że mogę ubiegać się o umorzenie podatku z powodu suszy. Powiedziano mi, że po terminie wpłaty czwartej raty mam złożyć stosowny wniosek w gminie. Trochę byłem zaskoczony, że mam taką możliwość. Warto byłoby, żeby rolnicy pytali w swoich urzędach czy istnieje taka forma pomocy. Samorządy mają odpowiednie narzędzia i jeśli istnieją przesłanki ku temu, mogą w ten sposób wesprzeć rolników zmagającym się ze skutkami suszy – powiedział dzisiaj w rozmowie z naszą redakcją rolnik z woj. lubuskiego.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Co piąty rolnik był w 2018 r. "pod kreską", a co d

Zdaniem blisko połowy polskich rolników, rok 2018 był gorszy

Jakie są najważniejsze zagrożenia dla produkcji tr

Wg Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Banki odmawiają udzielania rolnikom kredytów prefe

KRIR poinformował, że zwrócił się do MRiRW z prośbą o interw