Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Dowiedz się czy w twojej gminie możesz ubiegać się o umorzenie czwartej raty podatku rolnego

Paweł Hetnał

Każdy rolnik dotknięty klęską suszy może ubiegać się w swoim urzędzie gminy o umorzenie raty podatku rolnego. Niemniej taką inicjatywę musi wykazać samorząd, a rolnik powinien złożyć odpowiedni wniosek. Warto zapytać zatem w swojej gminie czy istnieje możliwość ubiegania się o taką formę pomocy.

 

20 lipca radni jednogłośnie przyjęli akt dający włodarzowi gminy Chojnice (woj. pomorskie) możliwość zwolnienia mieszkańców z jednej raty podatku rolnego - W związku z suszą rolnicy ponieśli znaczne straty w plonach sięgające nawet 80 procent upraw. Rada Gminy Chojnice wnosi do wójta gminy Chojnice o pozytywne załatwianie wniosków i jednocześnie umorzenie jednej raty podatku rolnego w roku 2018 - brzmi uzasadnienie podjętej uchwały. Podobnie było przed rokiem, kiedy głosowano ulgę w związku z nawałnicą. - Gdyby wszyscy rolnicy z terenu gminy Chojnice skorzystali z umorzenia to skutek finansowy dla budżetu gminy wyniósłby dokładnie pół miliona złotych - czytamy w publikacji portalu chojnice24.pl. Jak czytamy dalej, zwolnienie z jednej raty podatku skierowane było do wszystkich rolników, także tych, którzy nie zdecydowali się złożyć wniosku o szacowanie strat wywołanych suszą. Takich wniosków wpłynęło do chojnickiego urzędu 500. Aby otrzymać umorzenie podatku, rolnicy musieli złożyć w gminie stosowny wniosek. Dla prowadzących gospodarstwa rolne, którzy z góry opłacili cały rok, przewidziany był zwrot raty. Podobnie uczyniono np. w wielkopolskiej gminie Pobiedziska.

 

- Po podsumowaniu prac gminnej komisji szacującej straty w uprawach spowodowanych suszą wójt gminy Człuchów Adam Marciniak informuje, że w tej trudnej sytuacji dla rolników, gdzie straty w gospodarstwach są na poziomie 50% i więcej procent, podjął decyzję o udzieleniu wsparcia wszystkim poszkodowanym w postaci umorzeń w podatku rolnym. Każdy, kto złoży podanie może liczyć się z bardzo przychylnym podejściem do sprawy – czytamy na innym portalu regionalnym, e-krajna.pl, który w połowie sierpnia poinformował o możliwości umorzenia trzeciej raty podatku rolnego w gminie Człuchów (woj. pomorskie). Zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski o umorzenie mogły być składane indywidualnie przez każdego podatnika po 15 września, czyli po terminie płatności raty podatku rolnego.

 

Na umorzenie trzeciej raty podatku mogli liczyć również rolnicy z gminy Repki (woj. mazowieckie). Komisja szacująca tylko do początku września określiła straty na terenie gminy dla 480 gospodarstw. Klęska suszy dotknęła teren całej gminy. - Pieniądze, które zaoszczędzą na tej racie rolnicy, będą mogli przeznaczyć na zakup paszy na zimę – mówiła wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, uzasadniając podjętą przez samorząd decyzję. Rolnicy poszkodowani przez suszę, którzy nie mogli zapłacić trzeciej raty podatku rolnego po terminie płatności, tj. 15.09.2018, musieli złożyć podanie o umorzenie zaległości podatkowych w podatku rolnym.

 

Niektóre gminy decydują się również na umorzenie kolejnej, czwartej raty podatku. Tak się stało niedawno w Legnickim Polu. Wójt gminy, Henryk Babuśka, poinformował pod koniec października o złożeniu projektu uchwały w tej sprawie. - Mając na uwadze wysokość szkód, jakie wystąpiły w gospodarstwach rolnych na terenie naszej gminy, przygotował projekt uchwały w sprawie udzielenia ulgi w podatku rolnym w postaci umorzenia podatku rolnego za jeden kwartał 2018 roku. Rolnicy, którzy opłacili podatek w całości za rok bieżący, będą mogli wnioskować o umorzenie podatku rolnego za jeden kwartał w 2019 roku – czytamy w komunikacie wójta opublikowanym na urzędowej stronie internetowej.

 

Jak wynika z powyższych przykładów, wiele gmin decyduje się wesprzeć rolników dotkniętych klęską suszy poprzez umorzenie części podatku rolnego. Z sygnałów docierających do naszej redakcji wynika, że są gminy, w których takowa ulga została wprowadzona, ale niewielu rolników o niej wie i nie składa stosownych wniosków. Dlatego warto m. in. prześledzić strony internetowe swoich gmin, gdzie powinny być publikowane stosowne informacje w tym zakresie. - Dzisiaj dowiedziałem się, że mogę ubiegać się o umorzenie podatku z powodu suszy. Powiedziano mi, że po terminie wpłaty czwartej raty mam złożyć stosowny wniosek w gminie. Trochę byłem zaskoczony, że mam taką możliwość. Warto byłoby, żeby rolnicy pytali w swoich urzędach czy istnieje taka forma pomocy. Samorządy mają odpowiednie narzędzia i jeśli istnieją przesłanki ku temu, mogą w ten sposób wesprzeć rolników zmagającym się ze skutkami suszy – powiedział dzisiaj w rozmowie z naszą redakcją rolnik z woj. lubuskiego.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Wnioski o oszacowanie strat suszowych tylko przez

Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę produc

Minister Ardanowski: Nie jest prawdą, że nie ma ś

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa,

Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór

W dużej części Europy ostatnie miesiące są  jednymi z n