kps

kowalczyk

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

ph konrad

zm skiba

Kolejny fundusz KOWR-u. Tym razem innowacji i rozwoju

Redakcja

Utworzenie Funduszu Innowacji i Rozwoju zapowiedzieli wczoraj w Łysomicach (woj. kujawsko-pomorskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz dyrektor generalny KOWR Piotr Serafin. - Chcemy, aby polskie rolnictwo liczyło się na świecie. Innowacyjność ma pomóc wykorzystać potencjał polskiego rolnictwa. Utworzenie Funduszu bardzo dobrze pokazuje jaka jest rola Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.

 

- Ten fundusz, który tworzymy będzie narzędziem do wspierania powiązań nauki rolniczej z przetwórstwem, z gospodarstwami zarówno w zakresie nowych technologii, techniki ale także w zakresie wyeksponowania żywności wysokiej jakości, która może być wyróżnikiem naszej żywności na rynkach, naszym znakiem rozpoznawczym - podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

 - Przygotowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa projekt ustawy o utworzeniu Funduszu Innowacji i Rozwoju Rolnictwa ma służyć przede wszystkim rolnikom, branży rolno-spożywczej i światu nauki - poinformował dyrektor generalny KOWR Piotr Serafin, zwracając jednocześnie uwagę, że to kolejna inicjatywa kierowanej przez niego instytucji po programie pożyczek. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował projekt przepisów tworzących Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa, którego celem jest wsparcie sektora rolno-spożywczego poprzez finansowanie działań innowacyjnych i rozwojowych w rolnictwie.
 
 
Przychody Funduszu mają stanowić środki finansowe pochodzące z wpływów ze sprzedaży nieruchomości oraz wpływów z tytułu odpłatnego korzystania z mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Uzupełnieniem finansowania Funduszu byłyby dotacje z budżetu państwa. Wsparcie ze środków Funduszu będzie przyznawane przez Krajowy Ośrodek na podstawie pisemnej umowy w formie refundacji, części lub całości kosztów kwalifikowanych projektów. Zawarcie umów poprzedzało będzie ogłoszenie przez KOWR otwartych konkursów na wybór projektów. Projekty będą musiały spełniać wymagania określone w programach opracowanych przez KOWR i zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący Fundusz. Należy wyjaśnić, że Komitet Monitorujący Funduszy to grono kilkunastu osób powołanych przez ministra rolnictwa spośród ekspertów z różnych dziedzin i specjalności. 
 
 
Minister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił uwagę, że wykorzystywane są różne możliwości, aby dynamizować eksport polskiej żywności. Prowadzone są m.in. konkursy na radców rolnych, którzy będą wysyłani do naszych placówek dyplomatycznych. - Również przebywając z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Rzymie przeprowadziłem rozmowy z dyrektorem generalnym FAO Jose Graziano da Silvą oraz z dyrektorem wykonawczym Światowego Programu Żywnościowego Davidem Beasleyem, aby w ramach zakupów żywności, przekazywanych głodującym na świecie,  dokonywanych przez WFP,  brać pod uwagę także żywność z Polski – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski. 
 
Źródło: MRiRW
Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu