Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 września 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9116 EUR EUR - 4,3262 GBP GBP - 4,8609 DKK DKK - 0,5794
Archiwum
16.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,88%), kukurydza LIS19 - 163,75 (+ 0,61%), rzepak LIS19 - 388,00 (+ 1,17%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.09.2019 12:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,30 zł/kg (na podstawie informacji z 18 ubojni) +++ +++

Pomoc suszowa: dla ubezpieczonych upraw liczy się data oszacowania strat, a nie termin rozpoczęcia suszy

Paweł Hetnał

Wygląda na to, że niezrozumiała sytuacja, związana z wpisywaniem do protokołów szacowania strat spowodowanych suszą daty 1 kwietnia, została ostatecznie wyjaśniona. Dzisiaj nasz Czytelnik poinformował redakcję Cen Rolniczych, iż w powiecie bialskim (woj. lubelskie) oddział ARiMR otrzymał oficjalne wytyczne z ministerstwa rolnictwa, które pozwalają zmienić tę datę na dzień, w którym nastąpiło oszacowanie strat. Przypomnijmy, iż ma to ogromne znaczenie dla rolników posiadających ubezpieczone uprawy, a którzy ubiegają się o pomoc rządową w pełnym wymiarze finansowym.

 

Przypomnijmy, iż 20 września opublikowaliśmy artykuł opisujący przypadek pana Ryszard, rolnika z powiatu bialskiego, który z powodu kuriozalnych praktyk komisji szacujących miał stracić połowę pomocy rządowej za straty poniesione w uprawach, a wynikające z tegorocznej suszy. Problemem był termin rozpoczęcia suszy w naszym kraju, którą ustalili urzędnicy na 1 kwietnia. Taka też datę wpisywano jako termin wystąpienia szkody. Mimo, że uprawy pana Ryszarda były ubezpieczone, a niezbędna dokumentacja została wypełniona poprawnie, to jednak poinformowano go, że otrzyma tylko połowę należnej mu pomocy finansowej, choć straty w uprawach przekroczyły 70 proc. Dodajmy, że pan Ryszard sieje zboża jare i w jego przypadku nie było szans aby ubezpieczyć uprawy przed 1 kwietnia, o czym pisaliśmy szczegółowo tutaj.

 

Później zgłosił się do nas rolnik z woj. podlaskiego, który miał podobny kłopot. On natomiast zasygnalizował rozbieżne koncepcje na wpisywanie daty wystąpienia suszy – w jednym regionie kraju wpisywano datę od 1 kwietnia, np., do 29 czerwca, a w innym tylko termin, w którym komisja szacowała straty. Jeszcze raz podkreślmy, że ma to kluczowe znaczenie uwzględnienia zawartego ubezpieczenia upraw, a co cza tym idzie dla uzyskania pełnej puli odszkodowania, czyli 1 tys. zł od ha przy stratach przekraczających 70 proc. Ten przypadek opisaliśmy tutaj - kliknij. 

 

Wszystko wskazywało na to, że brakuje odgórnego, klarownegoo rozporządzenia regulującego tę kwestię. Ogólny chaos jaki zapanował w tej materii miał rozwiać komunikat MRiRW (kliknij), w którym poinformowano, iż datą wiążącą i punktem odniesienia do uwzględnienia ubezpieczenia jest wyłącznie dzień oszacowania strat. Sam komunikat nie był jednak wiążący dla oddziałów regionalnych ARiMR. Jeszcze wczoraj minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, potwierdzał, że treść komunikatu jest wiążąca i jednoznaczna. Jak poinformował nas dzisiejszego popołudnia rolnik z pow. bialskiego, dzisiaj jego wniosek o zmianę daty w protokole z szacowania szkód został uwzględniony i przyjęty. - Dzisiaj w końcu przyjęto moją prośbę o zmianę daty w protokole na dzień, w którym komisja oszacowała straty. Agencja otrzymała chyba oficjalny komunikat z resortu rolnictwa i mój wniosek mógł zostać zaakceptowany. Cieszę się, że będę mógł skorzystać z pełnej rekompensaty i moje ubezpieczenie zostało wzięte pod uwagę. Ciekawe jednak kiedy nastąpi wypłata środków? - zastanawia się pan Ryszard.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Dzierżawcy chcą odroczenia płatności do KOWR-u

Samorząd rolniczy wystąpił do ministra o umożliwienie rolnik

Jak otrzymać jęczmień odporny na suszę? Naukowcy w

Coraz częstsze susze i niedobór wody, pociągające za sobą og

Susza w sześciu województwach, w dziewięciu monito

W dwunastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10