Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Wypłata pomocy suszowej: panuje ogromny bałagan i dezinformacja

Paweł Hetnał

Docierają do nas kolejne sygnały z Polski, które wskazują na galimatias jaki panuje w wypełnianiu wniosków na pomoc suszową. W wielu przypadkach zdarza się, że komisje wpisywały datę wystąpienia suszy zamiast daty wystąpienia szkody. Dla wielu rolników oznacza to, że stracą połowę należnych im pieniędzy, bowiem organy decydujące o przyznaniu pomocy nie uznają ich polis na ubezpieczenie upraw. Co więcej, w różnych rejonach kraju istnieją różnice w sposobie wpisywania daty występowania szkody. Piątkowy, lakoniczny komunikat Ministerstwa Rolnictwa niewiele wyjaśnił w tej sprawie.

 

Dzisiaj do naszej redakcji zgłosił się rolnik z gminy Kuźnica w woj. podlaskim. Podobnie jak w przypadku rolnika z powiatu bialskiego w woj. lubelskim, który niedawno opisaliśmy na naszym portalu (treść artykułu dostępna jest tutaj - kliknij), problem dotyczy spełnienia wymogu ubezpieczenia upraw w dniu wystąpienia szkody, celem uzyskania pomocy publicznej w pełnej wysokości za straty spowodowane tegoroczną suszą. Mimo, iż wielu rolników zawarło umowy ubezpieczenia co najmniej 50% upraw, to organy państwa kwestionują skuteczność takich umów z uwagi na krzywdzącą i niejednolitą praktykę związaną z interpretacją zapisu ,,dzień wystąpienia szkody". - Otóż w gminie, w której mieszkam, jak też- z tego co mi wiadomo - w całym województwie podlaskim i lubelskim, protokoły z szacowania strat są sporządzane w ten sposób, że w rubryce ,,data wystąpienia szkody" umieszczane są zapisy ,,od ....do....". Czyli, że data wystąpienia szkody wystąpiła np. w dniach 01.04.2018r-29.06.2018 r. W przypadku, jeśli rolnik zawarł umowę ubezpieczenia upraw np. w maju albo czerwcu powoduje to z kolei nieuznawanie takich polis dla celów uzyskania pełnej pomocy przez ARiMR, gdyż argumentuje ona, że umowy w takiej sytuacji były zawierane po ,,dniu wystąpienia szkody" – wyjaśnia rolnik z Podlasia.

 

Co ciekawe, nasz Czytelnik informuje, że w innych regionach kraju protokoły są sporządzane w ten sposób, że w rubryce ,,data wystąpienia szkody" wpisuje się termin jednodniowy, czyli. np 11.06.2018 r., co wydaje się być kuriozalne (jednodniowa susza?), a przede wszystkim prowadzi do nierównego i rożnego traktowania podmiotów o identycznych cechach pozostających w takiej samej, tragicznej sytuacji. - Dochodzi do pokrzywdzenia tych ubezpieczonych, którzy mają wpisaną datę wystąpienia szkody terminem okresu albo uprzywilejowania tych, którzy mają ,,datę wystąpienia szkody" jednodniowo - zależy jak na to patrzeć. Ten sam rolnik, który ubezpieczył swoje uprawy np. w województwie kujawsko-pomorskim w dniu 10 maja 2018 r, a w protokole ma wpisaną datę wystąpienia szkody 11 czerwca 2018 r. dostanie pomoc publiczną w pełnej wysokości, natomiast rolnik z województwa podlaskiego mimo, iż ubezpieczył swoje uprawy także 10 maja 2018 r, już pomocy w pełnej wysokości nie otrzyma, a to tylko dlatego, że w protokole ma ,,datę wystąpienia szkody" określoną okresem od 01.04.2018 r do 29.06.2018 r. I jak to jest, że w większości regionów Polski susza w protokołach została określona okresem od 01.04.2018 r do np. 28.06.2018, natomiast w niektórych jednym dniem, np. 11.06.2018? - pyta rolnik. Dodaje, że na obszarze gminy, w której mieszka, istnieją takie przypadki, że sąsiadujące działki mają różne terminy wystąpienia szkód tylko dlatego, że urząd wojewódzki zmienił datę wystąpienia szkody. - W znanym mi, udokumentowanym przypadku dokonano zmiany z 01.04.2018- 29.06.2018 na 01.04.2018- 10.06.2018. (…) Takie uznaniowe stosowanie prawa prowadzi do pokrzywdzenia wielu rolników, w tym opisywanego przez Państwa rolnika z Lubelszczyzny. Rolnik podpisuje protokół z jedną datą występowania szkody, a ten sam protokół wraca od wojewody z inną datą występowania szkody. Data pierwotna przekreślona jest długopisem, pod nią podpis i pieczątka zastępcy wojewody. No i jak się to ma do komunikatu MRiRW (kliknij aby poznać jego treść), że to komisje określają datę występowania szkody, skoro w urzędzie wojewódzkim ta data jest jednostronnie zmieniana? – pyta ponownie mieszkaniec gminy Kuźnica.

 

Skontaktowaliśmy się również z rolnikiem z powiatu bialskiego, którego przypadek niedawno opisywaliśmy w publikacji naszego portalu. Przypomnijmy, że rolnik ubezpieczył swoje uprawy zbóż jarych tuż po zasiewie, w drugiej połowie kwietnia. W jego protokole wpisano datę 1 kwietnia, co w jego przypadku oznacza utratę połowy odszkodowania. - Dla ARiMR liczy się data na stronie drugiej protokołu, a komisja mówi, że jest bezradna – musi być ubezpieczenie przed datą wystąpienia szkody. Kierownik komisji z którym rozmawiałem, skontaktował się z wojewodą i w sumie nic nie ustalił. Protokoły są już podpisane. Konieczny jest jasny komunikat ministerstwa, bo ten ostatni niewiele wnosi. Wojewoda tłumaczy się, że postępuje zgodnie z wytycznymi ministerstwa. Zadzwoniłem resortu rolnictwa, a tam mówią, że to bzdura, że nikt z ministerstwa nie nakazał wpisywania daty suszy. U mnie data jest datą rozpoczęcia suszy, którą ustaliły Puławy. Komisja powinna poprawić datę wystąpienia suszy na datę wystąpienia szkody – i wojewoda powinien to podpisać. Ale na razie nie ma jasnego sygnału, rozporządzenia, które umocowałoby kogokolwiek do podjęcia działań zmierzających do wyprostowania tej kuriozalnej sytuacji – stwierdza rolnik z Lubelszczyzny.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Susza w środku zimy. Rośliny na polach wiosną będą

Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020

Problematyczny termin wystąpienia suszy. Jak można

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ze względu na termi

W 2019 r. rząd przeznaczy dodatkowo 143,3 mln zł n

Rada Ministrów przyjęła dziś m.in. uchwałę zmieniającą uchwa