Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 czerwca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7727 EUR EUR - 4,2554 GBP GBP - 4,7771 DKK DKK - 0,5698
Archiwum
14.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 180,75 (+ 1,12%), kukurydza SIE19 - 176,50 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 369,25 (+ 0,48%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.06.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++

Odszkodowania suszowe a ubezpieczenie upraw: liczy się data wystąpienia szkody, a nie termin rozpoczęcia suszy?

Paweł Hetnał

W odpowiedzi na sygnały o trudnościach ze wskazaniem daty wystąpienia suszy ministerstwo rolnictwo przypomniało w dzisiejszym komunikacie, że komisja szacująca szkody określa datę wystąpienia szkody na stronie 2 protokołu, który udostępniony jest na stronie internetowej MRiRW.

 

- Przy kontroli spełniania obowiązku ubezpieczenia 50 % powierzchni brana jest pod uwagę powierzchnia upraw w dniu wystąpienia szkody (z wyłączeniem łąk i pastwisk), która zastała ujęta, na podstawie informacji producenta rolnego, na stronie 3 protokołu szacowania szkód – informuje ministerstwo. Dalej czytamy, iż regulacje te wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2015 poz. 187, z późn.zm.). Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia protokół z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego sporządza się na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

- Pomoc w formie dotacji będzie pomniejszana o 50%, jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk, nie było ubezpieczonych co najmniej od jednego z następujących ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – czytamy na stronie internetowej MRiRW.

 

Przypomnijmy, iż 20 września pisaliśmy o przypadku pana Ryszarda z powiatu bialskiego w woj. lubelskim, który nie ukrywał rozgoryczenia faktem, iż nie otrzyma pełnego odszkodowania za straty spowodowane suszą. Powód jest kuriozalny i dotyczy daty rozpoczęcia suszy w naszym kraju, którą ustalili urzędnicy na 1 kwietnia. Mimo, że uprawy pana Ryszarda były ubezpieczone, a niezbędna dokumentacja została wypełniona poprawnie, to jednak otrzyma on tylko połowę należnej mu pomocy finansowej. Treść artykułu dostępna jest tutaj.

 

O interpretację treści tego komunikatu poprosiliśmy pana Ryszarda, który był wyraźnie zdezorientowany. - Ten komunikat nie jest do końca jasny, ale wynika z niego, że być może to właśnie data wystąpienia szkody będzie brana pod uwagę przy uwzględnieniu ubezpieczenia, a nie data ogłoszenia suszy – mówi poszkodowany rolnik.

 

Tuż po publikacji artykułu opisującego sytuację pana Ryszarda poprosiliśmy resort rolnictwa o komentarz do treści artykułu. Nadal oczekujemy na odpowiedź.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

IUNG-PIB: W niektórych regionach kraju deficyt wod

- Stwierdzamy na dużym obszarze środkowej i północnej Polski

Susza w ośmiu województwach

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości

Żniwa w Wielkopolsce już pod koniec czerwca?

Wielkopolska Izba Rolnicza z niepokojem obserwuje ostatnie z