Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Straty spowodowane suszą są mocno niedoszacowane?

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa mówi o stratach z powodu suszy w wysokości 1,2 mld. Według szacunków PSL straty są jednak ponad dwukrotnie wyższe. - Zabezpieczone 800 milionów nie wystarcza nawet na pomoc rolnikom w 3 województwach – uważają ludowcy. – Czekamy, aby szacunki spłynęły z gmin. Dopóki nie będzie tych danych, nie możemy podjąć się wypłat, ale mamy przygotowane pieniądze – ripostował wczoraj na antenie TVP Info minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

W Polsce trwa największa od 20 lat susza, która dotknęła ponad 2 mln hektarów upraw. Według danych resortu rolnictwa szacunkowa wartość strat wynosi 1 mld 219 mln zł, tymczasem na pomoc rolnikom rząd zabezpieczył tylko 800 mln zł. Według ludowców rządzący tylko pozorują działania, które mogą pomóc rolnikom i polskiej wsi.Według naszych analiz przeprowadzonych we wszystkich województwach, straty w Polsce spowodowane suszą sięgają co najmniej 2,5 mld zł. Czyli są ponad dwukrotnie wyższe od tego, o czym mówi dzisiaj ministerstwo. Zabezpieczono ponad 800 mln na rekompensaty. To nie jest wystarczające nawet dla 3 województw – stwierdził na briefingu w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy zarzucają większości rządzącej, że ta nie ma jasnego komunikatu – kiedy będą wypłacone odszkodowania i jak będzie wyglądała pomoc poszkodowanym.Trwa szacowanie strat, ale nie ma właściwych rozporządzeń. Nikt nie wie, na jakich zasadach i w jakich terminach będą wypłacane środki – podkreśliła posłanka PSL Urszula Pasławska. – Nie wiadomo, kiedy będą wypłacone środki, a kwota, jaką przeznaczono na pomoc dla rolników, jest zdecydowanie za niska – dodaje.

Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się od rządzących natychmiastowej pomocy poszkodowanym rolnikom.Wnioskujemy dzisiaj do ministra Ardanowskiego o wypłatę zaliczek jak najszybciej, o umorzenie składek do KRUS, o pomoc samorządom, a nie zrzucanie winy na samorządowców, o wsparcie w umorzeniu podatku rolnego i rekompensaty z budżetu państwa. Nie o pouczanie, a o realną pomoc rolnikom – wezwał Władysław Kosiniak-Kamysz. - Rolnicy to grupa, która naprawdę doświadcza „złej zmiany”. Rządzący nie są w stanie zapanować nad wirusem ASF, mieli podwoić, a opóźnili dopłaty z UE, mieli wprowadzić ceny gwarantowane minimalne, a podwyższyli wiek emerytalny. Dzisiaj w całej okazałości widać nieudolność PiS-u na polskiej wsi - stwierdza szef Ludowców.

Czekamy, aby szacunki spłynęły z gmin. Dopóki nie będzie tych danych, nie możemy podjąć się wypłat, ale mamy przygotowane pieniądze – ripostował wczoraj na antenie TVP Info minster rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. – Słyszałem, że przedstawiciele PSL dysponują jakimiś danymi, może są jakimiś jasnowidzami. Proszę, aby jutro pan Kosiniak-Kamysz przyniósł te dane, aby zobaczyć, czy są wiarygodne. Czekam cały dzień. W tej chwili szacunki wskazują na straty przekraczające nieco ponad miliard zł – przekonywał szef resortu rolnictwa, zaznaczając, że w piątek, czyli dzisiaj, wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie suszy.

Minister wskazał, że gdy była susza w 2015 r., to ówczesny rząd PO-PSL przeznaczył na pomoc „nieco ponad 400 mln zł”, a obecny ponad dwa razy więcej. Zapowiedział też, że od połowy października będzie uruchamiana wypłata zaliczek z dotacji – 70 proc z pierwszego filaru i 85 proc z drugiego filaru wspólnej polityki rolnej. Ma to być kilkanaście miliardów zł z unijnych dopłat.

Szef resortu rolnictwa przekonywał także, że w związku z rozprzestrzenianiem się ASF, należy „w strefach zagrożenia wybić populację dzików do zera”, a w innych „poważnie ograniczyć, tak by można później odtworzyć populację”. – Myśliwi powinni to zrozumieć. To nie jest ich dobra wola, ale obowiązek wobec państwa i polskiej racji stanu – podkreślił.

Źródło: TVP Info/własne

Może zainteresuje Cię również:

Susza w środku zimy. Rośliny na polach wiosną będą

Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020

Problematyczny termin wystąpienia suszy. Jak można

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ze względu na termi

"Krzyk" zestresowanych roślin

Według magazynu naukowego „New Scientist” naukowcy z Univers