Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 czerwca 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9573 EUR EUR - 4,4347 GBP GBP - 4,9536 DKK DKK - 0,5949
Archiwum
04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Dopłaty do hektara mogą sięgnąć nawet tysiąca złotych

Redakcja
KPRM

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wójtów i burmistrzów gmin o sprawne przygotowanie informacji dotyczących szkód spowodowanych suszą. Zdaniem prezesa Rady Ministrów, ten proces przebiega źle. W czasie spotkania z dziennikarzami, minister rolnictwa zakomunikował, iż dla rolników, najbardziej odczuwających skutki suszy, przygotowano dopłaty do hektara w wysokości tysiąca złotych.

 

- Podjęliśmy decyzję o skierowaniu bezprecedensowych środków na złagodzenie skutków suszy, bo tutaj trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie da się naprawić strat, jakie ten lejący się żar z nieba, spowodował. Rząd jest przynajmniej po to, by minimalizować te skutki pogodowe, a nie chować głowę w piasek – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, który rozmawiał z dziennikarzami tuż po spotkaniu z rolnikami w Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień w województwie lubuskim. Szef rządu dodał, że pomoc rolnikom dotkniętym suszą będzie wynosić na pewno ponad pół miliarda złotych, a być może sięgnie 700-800 mln zł.

 

- Apeluję do wszystkich gmin aby w uczciwy i sprawny sposób szacowały straty, które się pojawiają. Dzisiaj podsumowaliśmy dotychczasowe efekty tego procesu. Podam tylko przykład woj. kujawsko-pomorskiego. Tam na 144 gminy tylko dwie przekazały do wojewody informacje o oszacowanych szkodach. My jako rząd jesteśmy gotowi do kompensacji szkód. Jak będzie trzeba to dokonamy nowelizacji ustawy budżetowej, ponieważ wypłata odszkodowań dla rolników jest dla nas fundamentalnie ważna. Prosimy wszystkich wójtów w gminach, aby w rzetelny i uczciwy sposób przekazywały te informacje od rolników – nawoływał Mateusz Morawiecki.

 

W konferencji prasowej wziął także udział minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. Kierujący resortem podkreślał, że pomoc gospodarzom, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku suszy, będzie pokaźna. - Dla tych rolników, którzy mają największe straty - powyżej 70 procent - a to są straty, które grożą bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi dla przetrwania gospodarstwa, będziemy stosowali pomoc w wysokości 1000 złotych do hektara. Pomoc do każdego hektara, będzie również zastosowana dla rolników, którzy mają straty mniejsze, ale przekraczające 30 procent – informował Ardanowski.

Może zainteresuje Cię również:

Wapno nawozowe pomoże w walce z suszą na polskich

Polska jako jeden z najuboższych krajów w wodę na terenie Un

Czesi zmagają się z najgorszą susza od 500 lat

Susza w Czechach jest najgorsza od 500 lat. Zaczęło się sześ

Za ubiegłoroczną suszę wypłacono tylko nieco ponad

Do 13 maja ARiMR wypłaciła odszkodowania 61.380 beneficjento