Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Bez eksportu polskie rolnictwo się udusi

Redakcja

Wczoraj minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, spotkał się z przewodniczącymi rad nadzorczych i prezesami spółdzielni mleczarskich. Jak stwierdził szef resortu, zwiększenie polskiego eksportu jest niezbędne dla branż mleczarskiej i drobiarskiej. Dlatego też poszukiwane są nowe rynki zbytu.

 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał wczoraj, że Polska nie godzi się na propozycję Komisji Europejskiej, polegającą na zmniejszeniu unijnego budżetu na rolnictwo. − Nie tylko Polska, lecz także inne kraje unijne, które mają być potraktowane po macoszemu się na to nie godzą. Rozmowy będą bardzo trudne, ale są spore szanse na to, że ta krzywdząca dla naszej części Europy propozycja będzie skorygowana – podkreślił.

 

Okazją do rozmów było wczorajsze spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przewodniczącymi rad nadzorczych i prezesami spółdzielni mleczarskich. Minister zaznaczył, że resort rolnictwa będzie wspierał zwłaszcza małych producentów w poszukiwaniu nowych rynków zbytu. Przy obecnej skali produkcji Polska musi eksportować. − Bez eksportu polskie rolnictwo się udusi. Zwłaszcza mleczarstwo i drobiarstwo. Eksport jest niezbędny, dlatego szukamy nowych rynków. Duże firmy czy spółdzielnie sobie radzą, mają wiedzę i fundusze na podróże. Dlatego będę podejmował działania, aby również mniejszym firmom pomóc w sprzedaży za granicę.

 

Mówiąc o planie zmian dla polskiej wsi minister poinformował, że główny cel, to gospodarstwa rolne, które utrzymują się z własnej produkcji. Działania resortu będą skupiały się między innymi na przetwórstwie oraz sprzedaży detalicznej. − Nie ma rolnictwa bez przetwórstwa. Dlatego bardzo mocno będę wspierał przetwórstwo rolno-spożywcze. Przetwórstwo również powiązane z innowacyjnością – szukaniem nowych, niewystępujących dotychczas rozwiązań. Zarówno w zakresie organizacji pracy i produkcji, jak również nowych produktów – na przykład żywności funkcjonalnej. Nowych sposobów docierania do rynku, nowych sposobów promocji, możliwości eksportu itd.

 

Bardzo duży nacisk zostanie położony na rozwój rolnictwa ekologicznego i produkcję żywności wysokiej jakości. − Nie tylko żywności tej powszechnej, stosunkowo taniej, z wielkich wytwórni. Polska ma się stać krajem kojarzonym z żywnością najwyższej jakości. Pójście w kierunku identyfikowalności, czyli produkty tradycyjne, regionalne, związane z rolnikami – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Minister poinformował, że zaraz po wakacjach będzie nowelizowana ustawa o rolniczym handlu detalicznym. − Nie ma innej metody na urynkowienie produkcji małych gospodarstw, jak tylko skracanie łańcucha od producenta do konsumenta. Ustawa pozwoli rolnikom lokować na lokalnym rynku produkowaną i przetwarzaną w gospodarstwie żywność. Uproszczenia będą szły w kierunku sprzedaży do restauracji, do gospodarstw agroturystycznych, do sklepików, do stołówek i również do szkół. Zmiany mają prowadzić do tego, że gospodarstwa mniejsze będą w stanie utrzymać się z tego, co produkują.

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Francja: spada produkcja wołowiny i liczba krów ml

We Francji spodziewane jest ograniczenie produkcji wołowiny

Eksport polskiej pszenicy poza UE wzrósł niemal o

W tygodniu kończącym się 10 stycznia 2021 roku polski ekspor

Opłacalność, trudności, procedury rejestracyjne,

Produkty ekologiczne coraz częściej goszczą w sklepach i na