Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Czesi mają zastrzeżenia do jakości polskiej żywności

Redakcja

W tym tygodniu unijni ministrowie rolnictwa spotkali się w Brukseli na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. W czasie tego spotkania czeski minister rolnictwa alarmował, iż na czeski rynek trafia „niskiej jakości żywność” z Polski.

 

Miroslav Toman, szef czeskiego resortu rolnictwa, spotkał się w Brukseli z Janem Krzysztofem Ardanowskim. Tematem ich rozmowy była „niskiej jakości żywność, która trafia do Czech”. Jak czytamy w komunikacie czeskiego ministerstwa rolnictwa, „niektórzy producenci żywności nie przynoszą Polsce chwały”. Wg Czechów na ich rynek trafiają polskie jabłka skażone pestycydami. Zastrzeżenia mają budzić też konserwy, które zawierały znacznie mniej mięsa, niż deklarowali wytwórcy. - Musimy sobie z tym poradzić i jestem gotów osobiście zająć się takimi sprawami i przedyskutować je z polskim ministrem. Jeśli jakiś producent wielokrotnie popełnił podobne przestępstwo, zabronimy mu sprzedaży do Czech – przestrzega Toman w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej tamtejszego ministerstwa.

 

Natomiast w komunikacie polskiego ministerstwa czytamy, iż Ardanowski zaprotestował przeciwko używaniu bardzo ostrych określeń na temat jakości polskiej żywności. Zwrócił się do swojego rozmówcy o podanie konkretnych firm, co do których strona czeska ma zastrzeżenia. Podkreślił, że polskie służby podejmą właściwe kroki, aby wyeliminować z rynku nieuczciwych producentów, którzy szkodzą wizerunkowi polskiej żywności. Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił przy tym uwagę, że polska żywność cieszy się dużą popularnością wśród czeskich konsumentów i jest sprowadzana na czeski rynek przez czeskich importerów. Wielu Czechów chętnie kupuje ją także w sklepach przygranicznych po polskiej stronie. Minister potwierdził również zainteresowanie wymianą handlową w zakresie żywności pomiędzy naszymi krajami.