Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 maja 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8625 EUR EUR - 4,3055 GBP GBP - 4,9038 DKK DKK - 0,5765
Archiwum
20.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 176,00 (+ 1,29%), kukurydza CZE19 - 162,75 (+ 0,46%), rzepak SIE19 - 364,00 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.05.2019 13.10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,80 zł/kg, średnia: 5,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Unia pomoże rolnikom z terenów dotkniętych suszą?

Redakcja

Szesnaście krajów członkowskich poparło Polskę, która zwróciła się do Komisji Europejskiej o wsparcie w związku z suszą. Unijna pomoc dla rolników będzie, ale jej forma nie została jeszcze ściśle określona.

 

Wczoraj w Brukseli doszło do spotkania unijnych ministrów rolnictwa. Na posiedzeniu tym szef polskiego resortu rolnictwa przedstawił Komisji Europejskiej sytuację dotyczącą suszy. Szesnaście krajów członkowskich solidaryzuję się z Polską i uważa, że w takiej sytuacji pomoc jest zasadna. Niemniej wypowiedź unijnego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi, Philla Hogana, może sugerować, że Brukseli wcale nie będzie się spieszyć z udzieleniem konkretnej pomocy. Podkreślał, że w Polsce i innych krajach dotkniętych suszą nie oszacowano jeszcze strat. Na tę chwilę nie ma mowy o uruchomieniu rezerwy kryzysowej. KE planuje natomiast umożliwić zwiększenie zaliczek dla rolników, którzy korzystają z funduszy unijnych. W przypadku płatności bezpośrednich miałyby one być podniesione do 70 proc., natomiast w przypadku środków z programu rozwoju obszarów wiejskich do 85 proc. Dzięki tym środkom rolnicy mieliby mieć możliwość m. in. sfinansowania zakupu ziarna na zasiew.

 

Komisja zadeklarowała też odstępstwo od obowiązku zazielenienia (dywersyfikacja upraw, utrzymywanie obszarów proekologicznych i zachowanie trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym), tak by rolnicy z obszarów dotkniętych suszą mogli produkować pasze na ziemiach, które miałyby być przeznaczone na ten cel (zazielenienie).

Może zainteresuje Cię również:

Gleby są zubożałe, a podlewanie piasku nic nie da

W obliczu panującej w wielu regionach kraju suszy, środowisk

Krzysztof Tołwiński: Składajmy wnioski o szacowani

- W działalności gospodarczej, a szczególnie w rolnictwie, p

Niemcy bliscy wyhodowania ziemniaka odpornego na u

Ziemniak to roślina, która nie lubi długotrwałych okresów zw