Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Chiny poszukują nowych dostawców rolnych w Europie Środkowej i Wschodniej

Paweł Hetnał

Chiny muszą zwiększyć import produktów rolnych ze względu na dużą populację, ograniczone obszary uprawne i potrzebę ochrony środowiska. Przede wszystkim jednak chcą zdywersyfikować swoich dostawców żywności i zapraszają kraje Europy Środkowo-Wschodniej do zwiększenia oferty wysokiej jakości produktów rolnych.

 

Mięso, produkty mleczne, miód i wino są rodzajem produktów, które odniosą prawdziwy sukces na chińskim rynku, tak wynika z oświadczenia wydanego przez Generalną Administrację Celną po zeszłotygodniowej wizycie premiera Li Keqiang w Sofii w Bułgarii. - Chiny muszą zwiększyć import produktów rolnych ze względu na dużą populację, ograniczone obszary uprawne i potrzebę ochrony środowiska, nawet gdyby nie doszło do wojny handlowej z USA, Chiny z pewnością promowałyby handel produktami rolnymi z krajami Europy Środkowo-Wschodniej - wyjaśnił Bai Ming, pracownik naukowy Chińskiej Akademii Handlu Międzynarodowego i Współpracy Gospodarczej, dla Global Times.

 

Niemniej jednak 16 państw w tym regionie nie może zastąpić znaczenia amerykańskiego rynku. "Produkty rolne pochodzące z krajów Europy Środkowo-Wschodniej są obfite, ale nie mogą zastąpić przywozu soi z USA, a rynek ten jest zbyt mały, by zastąpić ilość chińskich towarów zwykle sprzedawanych w USA", wspomniał Wang Yiwei, dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych na Uniwersytecie w Renmin w Chinach. 

 

Głównym szlakiem transportowym towarów objętych handlem dwustronnym będzie kolej China-Europe, która na razie przenosi wiele towarów chińskich do Europy, ale często wraca do Chin z niewielką ilością produktów, jak zauważył Bai Ming. Jego zdaniem, pociągi wkrótce będą odbywać powrotną podróż pełną produktów rolnych.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF

Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką

Szokujący wzrost popytu na surowce paszowe w China

Według FAO w 2021 roku wzrośnie światowy handel zbożami i gw

Bogdan Konopka o transporcie świń z Niemiec: Martw

- Martwiłem się, że może jest jakaś kontrabanda, może jest j