Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Urzędnicy w gabinetach, a na polach susza...

Paweł Hetnał

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu poseł Kukiz’15, Norbert Kaczmarczyk, zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o powołanie specjalnej rządowej komisji, która wspomoże resort rolnictwa we współpracy z samorządami w celu szybkiego i sprawnego szacowania strat spowodowanych suszą w uprawach rolniczych. - Samorządy nie są w stanie dogadać się z ministerstwem w sprawie suszy występującej na terenie całej Polski – uważa poseł z Małopolski.

 

- Rząd sobie nie radzi. Władze na różnych szczeblach mówią, że suszy nie ma. My wychodzimy do ludzi. Nie siedzimy w gabinetach. A na polach susza. Rolnicy ponoszą ciężkie straty. Nic nie urosło. Kolejne zasiewy przeznaczone na straty. (…) Rolnicy zbiorą 2 tony zboża z hektara. To będzie katastrofa. Cena chleba wzrośnie drastycznie. (…) Susza jest realnym zjawiskiem, nie interesują nas papiery, dokumenty. (…) Samorządy nie mogą uchylać się od przyjmowania wniosków. To ich obowiązek. (…) W Polsce jest klęska! Władza mówi, że suszy rolniczej nie ma. Samorządy są bierne. A rolnicy? Rolnicy liczą straty– grzmi w swoich facebook'owych wpisach poseł Kaczmarczyk.

 

Poseł Kukiz'15 w zdecydowany sposób wypowiadał się także podczas spotkania informacyjnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozwiązaniach pomocowych dla gospodarstw dotkniętych klęską suszy. - Chciałem się odnieść do słów pana ministra. Uważałem pana i uważam za osobę kompetentną, która od początku tej kadencji Sejmu powinna objąć tekę ministra. Pan rozpoczyna swoją funkcję w sposób niemiły, bo pan mówi do mnie, że ja w jakiś sposób populistyczny chciałbym zaszkodzić polskim rolnikom i rolnictwu. Nie radzicie sobie! Ten apel do samorządów nic nie da. Prosty przykład – wczorajszy materiał TVP Kraków. Wasze media, czyli Telewizja Polska, media zarządzane przez PiS, bo tak to trzeba nazwać, skrytykowali was. Wicewojewoda Gawron z PiS, burmistrz miasta Proszowice popierany przez PiS, Grzegorz Cichy, mówią, że nie ma suszy, że Puławy nie ogłosiły suszy. A my stoimy na polu z rolnikami i pokazujemy pietruszkę, która jest drugi raz zasiana. Rozumie pan panie ministrze? Koszty poszły, a plonów nie ma, nic, zero, susza! A wasz wojewoda i wasz burmistrz mówią, że nie ma suszy w Małopolsce. Czy pan to rozumie? A pan tu mówi, że ja populistycznie występuję o komisję rządową. Panie ministrze, kto oszacuje te szkody? Mamy poletka sobie zostawić? Ja również jestem rolnikiem. Z tego co pamiętam pan również nim był. Ja jestem czynnym rolnikiem i wiem co to jest zebrać 2-3 tony z hektara. Jeżeli pan również o tym wie, to powinien pan zareagować i w ciągu dwóch tygodni powołać komisje, które będą szacować szkody rolnikom, aby mogli dostać jakieś rekompensaty i żebyśmy mieli zdrową polską żywność na stołach, która nie będzie kosztować np. 10 zł za bochenek chleba – apelował parlamentarzysta.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Ubezpieczenie od suszy z dopłatą z budżetu państwa

Od 1 marca Concordia Polska Grupa Generali rozpoczyna sprzed

Nawet 100 tys. zł dofinansowania na walkę z suszą

Do 28 stycznia 2021 r. trwa naborów wniosków o wsparcie inwe

Dofinansowanie na przedsięwzięcia związane z zabez

Od 30 listopada rolnicy, którzy chcą uzyskać dofinansowanie