kojs

kojs

CenyRolnicze
18 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0559 EUR EUR - 4.3309 GBP GBP - 5.0589 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Rolnicy! Nie czekajcie ze zgłoszeniem szkód

Paweł Hetnał

Wielkopolska Izba Rolnicza, mając na względzie prognozę przyśpieszenia tegorocznych żniw nawet o 2-3 tygodnie, apeluje do wszystkich poszkodowanych przez suszę rolników, by nie zwlekali ze zgłoszeniem strat do urzędów gmin. Dotyczy to nie tylko Wielkopolski, ale i całego kraju. Warto już dzisiaj zgłosić się do swojego urzędu gminy i zapytać o ostateczny termin złożenia wniosku o oszacowanie szkód. W wielu jednostkach samorządowych termin ten upływa w najbliższych dniach.

 

 

W losowo wybranych gminach na terenie Polski sprawdzaliśmy termin, w którym należy zgłosić szkody spowodowane długotrwałą suszą. Np. w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim termin ten upływa 25 czerwca, czyli już w najbliższy poniedziałek. Podobnie jest w lubuskiej gminie Szczaniec czy kujawsko-pomorskiej gminie Dobre. W mieście Gorzów Wielkopolski i gm. Strzegowo (woj. mazowieckie) termin ten wygasa 29 czerwca. W gminie Głogów (woj. dolnośląskie) czy gm. Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie) wnioski należy składać do dzisiaj. Zdecydowanie więcej czasu mają poszkodowani rolnicy z gminy Raciąż (woj. mazowieckie), gdzie data ostateczna to 20 lipca br. Urząd Miejski w Sławie (woj. lubuskie) i gmina Więcbork (woj. kujawsko-pomorskie) będą przyjmować zgłoszenia rolników do 6 lipca. Reasumując, warto sprawdzić w swoim urzędzie gminy kiedy upływa ostateczny termin złożenia stosownej dokumentacji. Wnioski do pobrania i szczegółowe informacje dotyczące tej kwestii są dostępne na stronach internetowych urzędów gmin oraz w ich siedzibach.

 

Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że funkcjonujące od kilkunastu lat zasady zakładają, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) może skierować gminny zespół komisji do oszacowania strat tylko na tych polach, które zostały zgłoszone do gminy przez ich posiadaczy. Jednocześnie, biorąc pod uwagę liczbę i powierzchnię zgłoszeń, wójt przekazuje wojewodzie informację o skali stwierdzanej klęski. Ta informacja jest z kolei przydatna rządowi przy określaniu zapotrzebowania na środki finansowe, jakie należy przeznaczyć na pomoc dla poszkodowanych. Podstawową zasadą szacowania straty wywołanej klęską jest ocena stanu plantacji przed jej zbiorem. Jeżeli rolnik zgłosi szkodę zbyt późno i dokona zbioru plonu jeszcze przed przybyciem komisji, pozbawi się możliwości ubiegania się o jakąkolwiek pomoc, gdyż komisja nie wystawi mu protokołu oszacowania zakresu i wysokości szkód spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. A zasięg i dotkliwość tegorocznej suszy wskazują, że zespoły komisji będą miały pełne ręce roboty.

 

Polski rząd już teraz deklaruje dodatkowe wsparcie rolników poszkodowanych przez suszę. Jednak szczegółowy program pomocy opracuje dopiero po oszacowaniu skutków tej klęski w całym kraju. Jest mało prawdopodobne, by nastąpiło to przed żniwami. Apelujemy więc do rolników, by ze zgłoszeniem szkód nie czekali na ogłoszenie nadzwyczajnej pomocy, gdyż może okazać się, że nie otrzymają podstawowego dokumentu uprawniającego do ubiegania się o pomoc, jakim jest protokół sporządzony przez „komisję klęskową”.

 

Wnioski o szacowanie strat rolnicy mogą składać w swoich urzędach gmin. Gmina przekazuje do wojewody wniosek o wszczęcie prac przez komisję do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.

 

Protokoły z szacowania strat sporządzone przez przedstawicieli komisji będą podstawą do ubiegania się przez rolników o: przyznanie kredytów preferencyjnych z dopłatą ARiMR, dopłaty do materiału siewnego, odraczanie i rozkładanie na raty płatności umów sprzedaży i dzierżawy oraz ulgi w podatkach na rzecz gmin i miast, a także o ulgi i odroczenie składek na rzecz KRUS. Mogą służyć także jako dokument potwierdzający przy zgłaszaniu wystąpienia szkód do ubezpieczyciela.

 

Zachodniopomorska Izba Rolnicza także przypomina, iż ustalenie wysokości szkody w uprawach dokonuje komisja na miejscu. W przypadku, gdy następuje zbiór a jeszcze nie było komisji szacujących straty, zaleca się pozostawienie pasa kontrolnego upraw, tak aby komisja w sposób reprezentatywny i wiarygodny oceniła straty w uprawach. Do protokołu może być również dołączona dokumentacja fotograficzna szkód potwierdzająca ich zakres.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu