Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 lutego 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.6943 EUR EUR - 4.5143 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6071
Archiwum
24.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,25 (+ 1,87%), kukurydza MAR21 - 229,50 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 484,50 (+ 2,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Polska zaapelowała do Komisji Europejskiej o interwencję na rynku wieprzowiny

Paweł Hetnał

Głównym tematem obrad Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa AGRiFISH, która odbyła się 18 czerwca br., była pierwsza publiczna debata ministrów na temat Pakietu legislacyjnego WPR 2021-2027. Podczas posiedzenia przedstawiciel Polski wniósł pod obrady punkt dotyczący sytuacji na rynku wieprzowiny, wyrażając zaniepokojenie sytuacją w tym sektorze.

 

 

Komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan oficjalnie zaprezentował pakiet propozycji legislacyjnych dla polityki rolnej po 2020 r., który Komisja Europejska opublikowała 1 czerwca 2018 r. Pakiet obejmuje projekty 3 rozporządzeń dotyczących wspólnej polityki rolnej na lata 2021-2027 w zakresie planu strategicznego WPR, finansowania polityki oraz spraw rynkowych. W wystąpieniu komisarz zapewnił, że WPR pozostanie polityką wspólnotową i nie ma mowy o nacjonalizacji WPR − jest to zapewnione poprzez wspólne cele, wspólne wymogi i wspólne interwencje. Nowym elementem WPR jest model wdrażania oparty o krajowe plany strategiczne, które będą zatwierdzane i monitorowane przez KE.

 

Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. W swoim wystąpieniu podkreślił, że konieczne będą zmiany części zaproponowanych rozwiązań. Ostateczny kompromis powinien być zrównoważony i w równym stopniu uwzględniać interesy wszystkich państw członkowskich. Najwięcej wątpliwości w propozycjach Komisji budzą kwestie finansowe. Realne cięcia budżetu dla WPR są nie do zaakceptowania. Zaproponowane przez Komisję wyrównywanie płatności bezpośrednich jest dalece niewystarczające. W połączeniu z dużymi cięciami koperty na II filar WPR powoduje, że strona finansowa propozycji reformy jest dla Polski trudna do przyjęcia.

 

W dalszych pracach Polska będzie dążyła do zapewnienia równych warunków konkurowania wszystkim rolnikom państw członkowskich UE na jednolitym rynku. W warunkach podwyższonych i ujednoliconych wymogów wszyscy rolnicy powinny być objęci wsparciem bezpośrednim jednakowej wysokości. Brak pełnej konwergencji płatności bezpośrednich wymagałby odpowiedniego zróżnicowania poziomu nowych zobowiązań dla rolników państw członkowskich.

 

Ponadto Polska wniosła pod obrady punkt dotyczący sytuacji na rynku wieprzowiny, wyrażając zaniepokojenie sytuacją w tym sektorze. Od wielu miesięcy polscy producenci świń borykają się z problemem niskiej opłacalności produkcji i utraty dochodów. Obecne ceny, mimo że od kilku tygodni rosną, nie gwarantują możliwości zrekompensowania tych wielomiesięcznych strat. Notowane ceny świń w Polsce nadal są o około 8-10% niższe od średniej długoterminowej.

 

Polska zaapelowała do Komisji Europejskiej o skuteczne działania mające na celu poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny, w tym uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, przyznania producentom świń pomocy finansowej w związku z brakiem opłacalności produkcji oraz zdobywanie nowych rynków zbytu dla unijnej wieprzowiny.

 

Źródło: MRiRW

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Absurdalna polityka Brukseli ws. środków ochrony r

Za co najmniej kontrowersyjną można uważać politykę Komisji

Nie można zmuszać rolników do wprowadzania 25% upr

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych uważa, że

Dobrostan zwierząt w planie strategicznym WPR. Spo

Celem interwencji „Dobrostan zwierząt” zawartej w projekcie