Jutro Sejm rozpatrzy ważną dla rolników ustawę

Paweł Hetnał

Już jutro o godz. 13 Sejm będzie procedował projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Jej głównym założeniem jest umożliwienie rolnikom sprzedaży swoich produktów na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, a zatem do sklepów, stołówek jak również restauracji.

 

Jak czytamy w projekcie ustawy, Polska żywność posiada niezwykle wysoką jakość i walory smakowe, które od lat cieszą się uznaniem ze strony konsumentów. Należy jednak zauważyć, iż w chwili obecnej konsumenci chcąc dokonać jej zakupu muszą wykazać duże zaangażowanie, z uwagi na fakt, iż w powszechnym obiegu tj. w sklepach czy supermarketach dominują produkty wyprodukowane na masową skalę, często poza granicami naszego kraju. Restauracje, stołówki, szpitale zaopatrywane są przez pośredników, którzy często narzucają bardzo wysokie marże tym samym powodując, iż zyski producentów rolnych są stosunkowo niskie.

 

Sytuację miała zmienić uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Podczas prac nad ustawą posłowie podkreślali konieczność umożliwienia sprzedaży przetworzonej przez rolników żywności do lokalnych sklepów czy stołówek. Złożona została poprawka, która taką szansę miała dawać. Niestety – miała – bo ustawa sama w sobie jest niespójna. Z jednej strony, na podstawie przepisów podatkowych, daje możliwość sprzedaży żywności do sklepów i restauracji, a z drugiej, na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia – zabrania. - W związku z powyższym bezzasadne jest dalsze utrzymywanie obecnego stanu, który uniemożliwia sprzedaż wytworzonej przez rolników żywności do sklepów, stołówek jak również restauracji. Polskim rolnikom należy zapewnić warunki pozwalające na swobodny rozwój ich gospodarstw Podstawowym celem powinien stać się powrót tradycyjnej roli rolnika, jako wytwórcy i przetwórcy żywności, a co za tym idzie przywrócenie rolnikowi prawa do sprzedaży produktów żywnościowych wytworzonych w sposób tradycyjny, domowy, pochodzących z własnego gospodarstwa. Wyłącznie w ten sposób możliwe jest stworzenie rolnikom odpowiednich warunków do rozwoju, a konsumentom zapewnienie dostępu do produktów naturalnego pochodzenia, zdrowych, świeżych – czytamy w uzasadnieniu.

 

Zgodnie z projektem ustawy rolnicy będą mogli sprzedawać swoją żywność odbiorcom końcowym nie tylko w sposób bezpośredni, w obrębie swoich gospodarstw lub na targowiskach, ale przede wszystkim za pośrednictwem sklepów, restauracji czy stołówek. Ma to niezwykle duże znaczenie zarówno z punktu widzenia rolników, konsumentów jak i właścicieli zakładów, które będą mogły zaproponować swoim klientom zdrowe produkty bezpośrednio od rolnika. Jak argumentują autorzy ustawy, wprowadzenie powyższych zmian przyczyni się przede wszystkim do wzrostu dochodów rolników, którzy będą mogli sprzedawać swoją zdrową nieprzetworzoną żywność szerokiemu gronu odbiorców.

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz