Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 września 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.9083 EUR EUR - 4.5497 GBP GBP - 5.0121 DKK DKK - 0.6111
Archiwum
28.09.2020 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 25.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (0,00%), kukurydza LIS20 - 171,00 (- 0,58%), rzepak LIS20 - 384,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Weszły w życie przepisy dotyczące wysiewu upraw wiążących azot

Agnieszka Wojtyra
fot. pixabay.com

Od bieżącego roku w państwach członkowskich  Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie zazielenienia,

co spowodowane jest zmianami wprowadzonymi do rozporządzenia (UE) nr 639/2014. Zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące wysiewu upraw wiążących azot.


Od 2015 roku rolnicy posiadający powyżej 15 ha gruntów ornych zobowiązani są do spełnienia wymogów związanych z zazielenieniem. Najprostszym i najpopularniejszym sposobem wywiązania się z tego obowiązku do tej pory było sianie roślin strączkowych. W tym roku sytuacja może się zmienić, gdyż zgodnie z nowymi przepisami obowiązuje zakaz stosowania środków ochrony roślin na obszarach produkcyjnych EFA, tj. na:

    - ugorach,
    - międzyplonach,
    - pasach gruntów kwalifikujących się do płatności wzdłuż obrzeży lasu, na których prowadzona jest produkcja oraz
    - uprawach wiążących azot (rośliny strączkowe).

 


Jak informuje Wielkoplska Izba Rolnicza, o ile w przypadku pierwszych trzech grup upraw nie ma to większego znaczenia, bo i tak herbicydy nie są tutaj stosowane, o tyle uprawa roślin wiążących azot bez wspomagania środkami ochrony roślin będzie znacznie utrudniona. Rośliny strączkowe z uwagi na ich powolny wzrost, ulegają znacznemu zachwaszczeniu co uniemożliwia osiągniecie plonu w odpowiedniej ilości oraz dobrego jakościowo. Wątpliwe są także w tej sytuacji ich korzyści dla środowiska, gdyż słabe rośliny nie spełniają należycie swojej funkcji tj. wiązania azotu. Zachwaszczone pole nie nadawać się będzie również na tzw. zielony nawóz, gdyż po przeoraniu do gleby trafią nasiona chwastów, co nie przysłuży się kolejnym uprawom. Korzystną zmianą dla producentów, którzy zdecydują się na uprawę roślin strączkowych w ramach EFA jest natomiast zwiększenie współczynników ważenia dla upraw wiążących azot z 0,7 do 1.

 


W związku z tymi zmianami wielu rolników zdecyduje się zapewne na międzyplony lub ugorowanie. W tych przypadkach liczyć się trzeba ze zmianą terminów. Termin dotyczący okresu utrzymania międzyplonu ścierniskowego na polu został wydłużony z 6 do 8 tygodni. W przypadku, gdy międzyplon wysiany zostanie do 20 sierpnia, będzie można go zlikwidować dopiero po 15 października, a nie jak do tej pory po 1 października. Jest to o tyle kłopotliwe, że uniemożliwi wysianie zbóż ozimych w optymalnym terminie. Istnieje jednak możliwość wcześniejszego wysiewu międzyplonu ścierniskowego (nie wcześniej niż 1 lipca) i jego likwidacja po 8 tygodniach. Należy jednak o tym fakcie poinformować kierownika miejscowego biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od wysiewu mieszanki. W oświadczeniu należy podać dzień wysiewu. Jeżeli nie dopełnimy tego zgłoszenia międzyplon będzie musiał pozostać na polu do 15 października, niezależnie od tego kiedy został wysiany.

 

 

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

IUNG pozytywnie zaopiniował zwolnienie z utrzymani

Zdaniem IUNG udany plon powstaje w tylko wtedy, gdy warunki

Perspektywa rozwoju upraw roślin strączkowych

Rośliny strączkowe uprawiane są głównie na nasiona. Z roku n

Komisja Europejska pomoże w obliczu suszy

W związku z suszą rolniczą Komisja Europejska 28 sierpnia 20