Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego - sprawy nabierają tempa

Cezary Wójcicki
zmiany w ustawie o ochronie zwierzat
Źródło: pixabay.com

Polska żyje protestami przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Z drugiej strony mamy wiszący w powietrzu projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, który w swojej treści zawiera m. in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce oraz zakaz uboju rytualnego. Czy czarny piątek nie jest zagraniem politycznym, które ma na celu przysłonić zmiany w przepisach o ochronie zwierząt?

 

Dwa różne projekty ustaw zgłosiły dwa różne ugrupowania. Łączy je jeden wspólny mianownik – zakaz hodowli zwierząt futerkowych. W środę, sejmowa Komisja Ustawodawcza, rozpatrywała obie ustawy pod kątem ich zgodności z prawem unijnym. Jak poinformowało na facebooku Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego obydwa projekty ustaw zostały dopuszczone do dalszego procedowania.

 

Hodowla zwierząt futerkowych i ubój rytualny są dla osób niezwiązanych z produkcją zwierzęcą tematami wzbudzającymi skrajne emocje. Bardzo często opinia publiczna bazuje na starych filmach z ferm zwierząt futerkowych, które nie mają w ogóle odzwierciedlenia w dzisiejszych czasach. Dobrostan w hodowli zwierząt futerkowych odgrywa rolę priorytetową, bo utrzymanie wysokiego poziomu dobrostanu gwarantuje otrzymanie produktu dobrej jakości. Poza tym, ludzie nie zdają sobie sprawy jakie niesie za sobą skutki wprowadzenie zakazu hodowli tych zwierząt. Otóż zwierzęta futerkowe utylizują uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego. Rocznie są to ilości rzędu 400 tysięcy ton (źródło: Hodowca Zwierząt Futerkowych). Jeżeli zakażemy hodowli zwierząt futerkowych będziemy musieli te odpady utylizować, a to wiąże się z kosztami i zanieczyszczeniem środowiska. Poza tym pracę stracą dziesiątki tysięcy osób związanych z tą branżą, a nasz rynek przejmą inne kraje.

 

Kolejnym „strzałem sobie w kolano” jest wprowadzenie zakazu uboju rytualnego. Ubój rytualny to nie tylko bydło, ale przede wszystkim bydło. Szacuje się, że udział bydła poddawanego ubojowi rytualnemu, to ok. 30% eksportu bydła z kraju ogółem. Skala produkcji jest zatem ogromna. Po wprowadzeniu zmian w przepisach możemy spodziewać się spadku cen w polskich skupach. Pamiętajmy, że na tym zakazie nie ucierpią tylko hodowcy bydła mięsnego! Straty poniosą, także producenci mleka, którzy część dochodu czerpią ze sprzedaży bydła na rzeź. Drugim argumentem przeciwko wprowadzeniu wspomnianego zakazu jest fakt, że nie „uratujemy” tych zwierząt przed takim końcem. Przysporzymy im tylko większych cierpień, gdyż nasz rynek przejmą inne kraje. Nasze bydło będzie zatem trafiało do uboju rytualnego, tylko że przed ubojem dołożymy tym zwierzętom wielogodzinnego transportu. A kto na tym wszystkim ucierpi? Polski rolnik.

 

Czy to nie ciekawe, że sejmowa Komisja Ustawodawcza obraduje nad tak kontrowersyjnymi sprawami akurat dwa dni przed czarnym piątkiem?

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Trwa kampania obrzydzania konsumentom wołowiny. Il

- Jesteśmy świadkami obrzydzania konsumentom wołowiny i mięs

Standardy Komorowskiego. Ministerstwo proponuje kr

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała od ministerstwa rolnic

Czy polska wołowina podbije rynek chiński?

Według prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydł