Dodatkowa pomoc związana z ASF - 372 mln zł rocznie

Cezary Wójcicki
pomoc dla producentow swin

Powstał projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 roku w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U., poz. 187, z późn. zm.) mający na celu pomoc producentom trzody chlewnej.

Na obszarze całego kraju wprowadzony został wyższy poziom wymagań weterynaryjnych dla wszystkich gospodarstw również na terenie nieobjętym restrykcjami związanymi z afrykańskim pomorem świń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby. W związku z coraz częściej pojawiającymi się niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi i brakiem możliwości uruchamiania dodatkowej pomocy finansowej dla wszystkich poszkodowanych niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych zachęt do korzystania z obecnie funkcjonujących form pomocy.

W projekcie rozporządzenia promuje się:

- wprowadzenie pomocy finansowej na wyrównanie utraconych dochodów producentom świń, którym powiatowy lekarz weterynarii zakaże dalszej produkcji świń,
- umożliwienie ubiegania się o refundację 50 % kosztów zakupu materiałów ochronno – dezynfekcyjnych producentom świń, w całym kraju,
- obniżenie oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych dla kredytobiorcy do 0,5 % w skali roku. Powyższe obniżenie oprocentowania dotyczy wyłącznie producentów rolnych, którzy w dniu wystąpienia szkód posiadali ubezpieczenie co najmniej 50 % powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej 50 % liczby zwierząt gospodarskich w gospodarstwie rolnym lub w dziale specjalnym produkcji rolnej,
- uruchomienie preferencyjnych kredytów na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej.

W sytuacjach kryzysowych mogą być stosowane rekompensaty wyrównujące dochody gospodarstwom rolnym poszkodowanym w wyniku wystąpienia chorób zwierząt gospodarskich zwalczanych z urzędu oraz w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Szacuje się, że uprawnionych do ubiegania się o pomoc będzie ok. 700 tys. gospodarstw rolnych.

Środki jakimi będzie dysponowała na te cele ARiMR w latach 2018 – 2020 to 372 mln złotych rocznie.

Wsparcie będzie udzielane do wysokości środków przewidzianych na realizację tej pomocy w planie finansowym Agencji na dany rok kalendarzowy. W 2018 r. wymagane będzie zwiększenie dotacji z budżetu państwa dla ARiMR.

Podkreślono, że producenci rolni samodzielnie będą podejmować decyzję czy chcą skorzystać z pomocy i tym samym podjąć się obowiązków wynikających z warunków udzielania tej pomocy.

 

Źródło: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 roku w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U., poz. 187, z późn. zm.)

Ogłoszenia rolnicze

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz