UE: Stawki podatku od wartości dodanej

Cezary Wójcicki
regulacje ue o podatku VAT

Komisja zaproponowała nowe zasady dotyczące możliwości ustalania przez państwa członkowskie stawek podatku od wartości dodanej (VAT).

KLIKNIJ, żeby zobaczyć wniosek dotyczący dyrektywy Rady. Państwa członkowskie mogą obecnie stosować obniżoną stawkę już od 5% do dwóch różnych kategorii produktów w swoim kraju (dyrektywa 2006/112 / WE). Niektóre państwa członkowskie stosują również specjalne odstępstwa w przypadku dalszych obniżonych stawek. Oprócz standardowej stawki VAT wynoszącej co najmniej 15% państwa członkowskie będą mogły teraz wprowadzić, zgodnie z wnioskiem Komisji:

- dwie oddzielne stawki obniżone w wysokości między 5% a stawką podstawową wybraną przez państwo członkowskie;
- jedno zwolnienie z podatku VAT (lub "stawkę zerową");
- jedną stawkę obniżoną ustalona między 0% a stawkami obniżonymi.


Zgodnie z wnioskiem Komisji zniesiony zostanie wykaz dostaw towarów i usług objętych obniżonymi stawkami (załącznik III do obowiązującej dyrektywy 2006/112 / WE). Ta lista obejmuje obecnie: artykuły spożywcze przeznaczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta; żywe zwierzęta, nasiona, rośliny i składniki przeznaczone do użycia w przygotowywaniu środków spożywczych. Lista ta zostałaby zastąpiona nową listą produktów (takich jak broń, napoje alkoholowe, hazard i tytoń), do której zawsze miałaby zastosowanie standardowa stawka 15% lub więcej.

Nowy system oznacza również, że wszystkie towary, które obecnie korzystają ze stawek innych niż stawki standardowe, mogą nadal to robić.

Niniejszy wniosek ustawodawczy zostanie przekazany do konsultacji Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Ministrów w celu uzyskania ich zgody. Będzie wymagać jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich w Radzie, zanim wejdzie w życie.

Źródło: KRIR

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz