Izby rolnicze pomogą składać elektroniczne wnioski o dopłaty

Redakcja
prawo i finanse portal ogloszeniowy wrimr

W związku z tym, że dla rolników od 2018 roku wchodzi obowiązek składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW tylko w formie elektronicznej (za pośrednictwem aplikacji e-wniosek) Zarząd KRIR wystąpił 4 grudnia 2017 roku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z propozycją dotyczącą pomocy rolnikom w składaniu dokumentów.

 

Obowiązek elektronicznego wypełniania wniosków wynika z art. 17 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 z dnia 17 lipca 2014 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli, środków rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej zgodności (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 69, z późn. zm.), zgodnie z którym od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie płatności muszą być składane na elektronicznym formularzu geoprzestrzennego wniosku. Obowiązek taki zaproponowano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw.

 

Nadal możliwe będzie złożenie wniosku w formie papierowej, jednak rozwiązanie to będzie dostępne tylko dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej. Przewiduje się także pozostawienie uproszczonego trybu ubiegania się o przyznanie płatności, dostępnego dla rolników, których sytuacja nie zmieniła się względem roku 2017. Rolnicy tacy, w terminie  od dnia 15 lutego do dnia 14 marca 2018 r., zobowiązani będą do złożenia oświadczenia o braku zmian względem zeszłorocznego wniosku.

 

Samorząd rolniczy wyraził obawy co do przygotowania służb Agencji i systemu informatycznego do obsługi tak wielkiej liczby wniosków w krótkim okresie czasu szczególnie, że w wielu miejscowościach brak jest jeszcze dostępu do szybkiego internetu. Jednak izby rolnicze pomagają również rolnikom przy wypełnianiu wniosków obszarowych. Dlatego chcemy włączyć się w omawiany obowiązek i mieć możliwość korzystania z bezpłatnych szkoleń tak jak pracownicy ODR-ów oraz korzystania z PT PROW 2014-2020 za wypełnienie wniosków o płatności bezpośrednie i rolnośrodowiskowe rolnikom.

 

Źródło: KRIR

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz