Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Bill Gates jest największym posiadaczem ziemi uprawnej w USA. Inwestuje też w afrykańskie rolnictwo

Redakcja
Wikipedia

Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi świata, jest właścicielem 242 000 akrów (96,8 tys. hektarów) ziemi uprawnej w całych Stanach i tym samym jest największym, prywatnym posiadaczem gruntów rolnych w USA. Po co człowiekowi znanemu z funkcjonowania w branży elektronicznej tak potężne połacie ziemi rolnej?

 

W ostatnich latach miliarder zgromadził ogromy areał nieruchomości rolnych obejmujący 18 stanów. Jego największe gospodarstwa znajdują się w Luizjanie (69 071 akrów), Arkansas (47 927 akrów) i Nebrasce (20 588 akrów). Ponadto ma udział w 25 750 akrach ziemi po zachodniej stronie Phoenix w Arizonie, która jest rozwijana jako nowe przedmieście.

 

Zgodnie z badaniami The Land Report grunty są w posiadaniu bezpośrednio i za pośrednictwem podmiotów zewnętrznych Cascade Investments, osobistej spółki inwestycyjnej Gatesa. Inne inwestycje Cascade obejmują firmę zajmującą się bezpieczeństwem żywności Ecolab, sprzedawcę używanych samochodów Vroom i Canadian National Railway. 

 

Gates już wiele lat temu wykazywał duże zainteresowanie rolnictwem. W 2008 roku Fundacja Billa i Melindy Gates’ów ogłosiła dotacje w wysokości 306 milionów dolarów na promowanie wysokowydajnego, zrównoważonego rolnictwa wśród rolników w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Fundacja dalej inwestowała w rozwój roślin uprawnych odpornych na zmiany klimatyczne i wydajnych krów mlecznych. W zeszłym roku organizacja ogłosiła Gates Ag One, organizację non-profit, która ma wspierać te wysiłki.

 

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób wykorzystywane są pola uprawne Gatesa. Istnieją jednak przesłanki, że ziemia może być użytkowana w sposób zgodny z „wartościami fundacji”. Cottonwood Ag Management, spółka zależna Cascade, jest członkiem Leading Harvest, organizacji non-profit, która promuje standardy zrównoważonego rolnictwa, które na pierwszym miejscu stawiają ochronę upraw, gleby i zasobów wodnych. 

 

Gates nie jest jedynym miliarderem na liście największych prywatnych właścicieli gruntów rolnych. Współzałożyciele Wonderful Company, Stewart i Lynda Resnick (majątek netto: 7,1 miliarda dolarów), uplasowali się na trzecim miejscu z 190 000 akrów. Ich pola uprawne wytwarzają towary dla swoich marek, w tym mandarynki POM Wonderful, Wonderful Pistachios i Wonderful Halos.

 

Chociaż Gates może być największym właścicielem gruntów rolnych w kraju, w żadnym wypadku nie jest największym indywidualnym właścicielem ziemi. Największym obszarnikiem jest John Malone, który jest właścicielem 2,2 mln akrów w postaci rancz i lasów. Założyciel CNN,Ted Turner, uplasował się na trzecim miejscu z 2 milionami akrów ziemi, które wykorzystują na rancza w ośmiu stanach. Nawet CEO Amazona, Jeff Bezos, inwestuje na dużą skalę w ziemię, zajmując 25. miejsce z powierzchnią 420 000 akrów, głównie w zachodnim Teksasie.

 

 

Źródło: Forbes

Może zainteresuje Cię również:

Eksport wieprzowiny z USA do Chin wzrósł o 55%

Pomimo pandemii i sporów handlowych z Chinami, amerykańscy e

Szykuje się światowa walka z produkcją wołowiny. B

Bill Gates wezwał najzamożniejsze państwa do przejścia na pr

Zielona rewolucja Billa Gates’a nie zbawiła Afryki

Bill Gates jest nie tylko największym właścicielem gruntów r