Zakaz sprzedaży ziemi państwowej w kolejnych pięciu latach. Rolnicy nie są zadowoleni

Redakcja

Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej  wyraził swoją opinię odnośnie projektu ustawy o przedłużeniu zakazu sprzedaży ziemi państwowej. Opinia ta jest negatywna. - Kuriozalnym wydaje się być  stwierdzenie przytoczone w uzasadnieniu przez projektodawcę, że „dzierżawa cieszy się znacznie większym zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych niż sprzedaż”. Trzeba naprawdę wznieść się na wyżyny intelektu, aby coś takiego wymyślić w sytuacji, kiedy obowiązuje ustawowy zakaz sprzedaży gruntów państwowych – czytamy w stanowisku samorządu rolniczego.

 

- Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej opiniuje negatywnie projekt  ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Obowiązujący przez blisko pięć lat prawny zakaz sprzedaży ziemi państwowej nie spełnił oczekiwań rolników, zwłaszcza w zakresie powiększania powierzchni gospodarstw rodzinnych. Zdecydowana większość dzierżaw  z zasobów państwowych odbywa się w trybie przetargów ograniczonych, co wyraźnie faworyzuje gospodarstwa większe, mocniejsze ekonomiczne. Przetargi ofertowe, dające teoretyczną szansę dzierżawy średnim i małym gospodarzom stanowią symboliczny udział w całym procesie dzierżaw. Są organizowane  przez KOWR niechętnie z uwagi na skomplikowane przepisy oraz  długi okres potrzebny do ich rozstrzygania. Kuriozalnym wydaje się być  stwierdzenie przytoczone w uzasadnieniu przez projektodawcę, że „dzierżawa cieszy się znacznie większym zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych niż sprzedaż”. Trzeba naprawdę wznieść się na wyżyny intelektu, aby coś takiego wymyśleć w sytuacji, kiedy obowiązuje ustawowy zakaz sprzedaży gruntów państwowych – czytamy w opinii KPIR

 

- Nie dostrzegamy również, aby ustawa przyczyniła się do  stabilizacji czy wyhamowania  cen gruntów rolnych. Jej wpływ na ceny gruntów rolnych jest minimalny, czego dowodem to są informacje uzyskane z KOWR  i przedstawione w uzasadnieniu.  Wynika z nich, że ceny ziemi rolnej w ostatnich trzech latach  mają tendencję wzrostową. Projektodawca wyciąga całkowicie mylne wnioski, twierdząc, że cel jakim była stabilizacja cen gruntów rolnych został osiągnięty, zauważając przy tym, że w roku 2019 nastąpił skokowy wzrost, aż o 4.500 złotych za 1 ha. Antidotum na to niekorzystne zjawisko ma być utrzymanie zakazu sprzedaży ziemi państwowej w kolejnych pięciu latach.  Zakaz ten w sposób naturalny  ograniczać będzie  podaż ziemi, a tym samym wzrost jej ceny. Takie są odwieczne prawa rynku i żadna ustawa ich nie zmieni – napisał Ryszard Kierzek - prezes KPIR.

 

Projekt o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw – kliknij.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz