Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
01.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,50 (+ 0,55%), kukurydza SIE20 - 168,50 (+ 0,60%), rzepak SIE20 - 377,25 (- 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.07.2020 13:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,50 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Konieczny jest program odbudowy potencjału zawartości próchnicy w polskich glebach

Redakcja

- Jeżeli nie zostanie wdrożony program odbudowy potencjału próchnicy w polskich glebach, to polskie gospodarstwa skończą marnie. 70 proc. gospodarstw ma już gleby zdegradowane, a trzeba pamiętać, że próchnica ma ogromną zdolność wiązania wody - można było usłyszeć na niedawnej sejmowej komisji rolnictwa. 

 

 - Ten program, który się zaczął w latach 60., ta rewolucja zielona ogłoszona przez ONZ, budowania konglomeratów i wprowadzania monokultur nie sprawdziła się. Odeszliśmy od racjonalnego gospodarowania glebą. I teraz jeżeli chcemy mówić w Polsce o uprawie strączkowych i soi, to za chwilę dojdziemy do takiej konkluzji, że na polskich glebach nie będziemy mogli nic uprawiać. Wyjściową kwestią jest to, aby został wdrożony program odbudowy potencjału zawartości próchnicy w polskich glebach. Na pewno nie da się tego zrobić jeśli ograniczymy wydatki na instytuty naukowe – mówił podczas niedawnej sejmowej komisji rolnictwa, Dominik Poszywała (Związek Zawodowy Rolników RP).

 

Próchnica glebowa to bogata w liczne związki organiczne substancja naturalna, powstała w wyniku biologicznego rozkładu resztek organicznych pochodzących od roślin (np. liście, obumarłe korzenie, gałązki, opadłe owoce, sucha trawa) i zwierząt (m.in. odchody zwierzęce, martwe owady). W trakcie tego procesu, w podłożu rozwijają się mikroorganizmy (grzyby, bakterie) oraz drobne bezkręgowce (m.in. dżdżownice), które wzbogacają próchnicę w rozmaite związki pochodzące z przetworzenia materii organicznej. Próchnica, nazywana też humusem (od procesu rozkładu materii organicznej określanej humifikacją), jest więc naturalnym nawozem, bogatym w liczne składniki odżywcze oraz strukturotwórcze kwasy humusowe. W przeciwieństwie do nawozów sztucznych, próchnica nie niesie ze sobą zagrożeń związanych z przenawożeniem roślin lub zasoleniem podłoża, gdyż jest substancją całkowicie naturalną. Jej obecność sprzyja tworzeniu się gruzełkowatej struktury podłoża, co poprawia jego napowietrzenie oraz wpływa na właściwą gospodarkę wodną.

Może zainteresuje Cię również:

Wapno nawozowe pomoże w walce z suszą na polskich

Polska jako jeden z najuboższych krajów w wodę na terenie Un

Perspektywa rozwoju upraw roślin strączkowych

Rośliny strączkowe uprawiane są głównie na nasiona. Z roku n

Minister Ardanowski do rolników: Gdzie są umiejętn

Minister Jan Krzysztof Ardanowski przekonuje, że konieczna j