Są przymiarki, by KOWR budował mieszkania. Co z gruntami dzierżawionymi przez rolników?

Paweł Hetnał

Zgodnie z projektem ustawy z dnia 21 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł nabywać grunty oraz lokale i budynki mieszkalne, a także realizować inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego. W takim układzie rodzi się pytanie: czy na potrzeby budownictwa mieszkaniowego KOWR będzie odbierał rolnikom grunty w trakcie dzierżawy?

 

- Państwo polskie specjalizuje się w ruchach pozornych w zakresie wspomagania rolnictwa. Jest to o tyle istotne, że zarówno kraje Unii Europejskiej, jak też najwięksi światowi producenci żywności stosują różnego rodzaju narzędzia w celu ochrony własnego rynku rolnego. Tymczasem powołane za rządów Prawa i Sprawiedliwości instytucje zamiast koncentrować się na działalności rolniczej, zajmują się innymi sprawami, doraźnie przynoszącymi im zysk, albo też zarządzającym nimi. Taką działalnością jest działalność inwestycyjna KOWR w zakresie inwestycji mieszkaniowych – ocenia poseł Józef Brynkus.

 

Zgodnie z projektem ustawy z dnia 21 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł nabywać grunty oraz lokale i budynki mieszkalne, a także realizować inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego. O te nowe kompetencje dla KOWR zapytali Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w interpelacji posłowie ruchu Kukiz’15: Józef Brynkus, Maciej Masłowski, Jarosław Sachajko, Paweł Skutecki i Paweł Szramka.


Jak czytamy w wystąpieniu grupy posłów, pod koniec listopada do konsultacji publicznych skierowany został projekt ustawy z dnia 21 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jednym z rozwiązań zaproponowanych w projekcie jest umożliwienie Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa nabywania gruntów oraz lokali i budynków mieszkalnych (stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności) oraz realizowania inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludności. Przewiduje się, że nabyte lub wybudowane przez KOWR lokale lub budynki mieszkalne będą mogły być wynajmowane lub sprzedawane osobom fizycznym.

 

Wskazano, że realizacja przez KOWR inwestycji mieszkaniowych będzie stanowiła uzupełnienie programu „Mieszkanie Plus”, w szczególności na terenach wiejskich. Powyższe regulacje oznaczają, że KOWR nabędzie zupełnie nowe kompetencje w obszarze, który nie jest bezpośrednio związany z rolnictwem.

 

W związku z powyższym posłowie ruchu Kukiz'15 zwrócili się do ministra rolnictwa o odpowiedź na kilka pytań, m.in. jakie doświadczenie z zakresu inwestycji budowlanych posiada KOWR. Porosili również o wykaz przekazanych o planowanych do przekazania grunty do  Krajowego Zasobu Nieruchomości. Parlamentarzyźci zastanawiają się również, czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa grunty, które planuje przekazać do Krajowego Zasobu Nieruchomości, będzie odbierał rolnikom w trakcie dzierżawy. 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz