kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Każdy będzie mógł kupić hektar ziemi rolnej

Redakcja

Wg projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, przedstawionego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. Dotychczas takie osoby mogły wejść w posiadanie gruntów rolnych do 0,3 ha. Pozostałe nieruchomości rolne, tak jak dotychczas, będzie mógł nabyć tylko rolnik. 

 

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, nowelizacja została zainicjowana w wyniku uwag organizacji rolniczych. Zaproponowane przepisy nie zmieniają zasady, iż nabywcą nieruchomości może być wyłącznie rolnik, ale dopuszczają pewne ustępstwa. Nowelizacja ustawy przewiduje nabycie przez osoby nie będące rolnikami działek rolnych do 1 hektara (obecnie jest do 0,3 ha), a także w toku postępowania egzekucyjnego lub upadłościowego, w wyniku podziału majątku po ustaniu małżeństwa, spadku, w wyniku przekształcenia spółek. W takich przypadkach na nabycie nieruchomości nie będzie potrzebna zgoda dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 

Projekt rozszerza katalog osób, na rzecz których może być zbyta nieruchomość - o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów. Za zgodą dyrektora KOWR nieruchomości rolne będą mogły nabywać uczelnie na cele dydaktyczne oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne.

 

Propozycja ministerstwa oferuje liberalizację zapisów dotyczących kupionej nieruchomości rolnej. W projekcie czytamy, iż nabywca gruntów rolnych będzie miał w obowiązku prowadzić gospodarstwo rolne przez 5 lat, a nie jak dotychczas przez 10 lat. Możliwe będzie zbycie takich gruntów przed upływem 5 lat za zgodą dyrektora KOWR w drodze decyzji administracyjnej, z pominięciem sądu.

 

Ministerstwo rolnictwa proponuje też zmiany w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa, aby umożliwić KOWR realizację inwestycji mieszkaniowych w programu "Mieszkanie plus”.

 

Ze szczegółami projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego można zapoznać się klikając tutaj.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu