Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Porozumienie ws. dzierżawy nieruchomości rolnych

Agnieszka Wojtyra

Porozumienie aceptujące stosowanie kryteriów i ich punktacji w przetargach ofert pisemnych na dzierżawę nieruchomości rolnych zostało dzisiaj podpisane w centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dokumenty podpisali Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Witold Strobel, Dyrektor Generalny KOWR.

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczął działalność 1 września 2017 roku. Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informował wtedy, że zadania nowej instytucji wpisują się w politykę rolną przyjętą przez resort rolnictwa, a kluczowe jest gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Od 2 lat podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów jest dzierżawa. Grunty dzierżawione są przede wszystkim w formie przetargów ograniczonych, w których mogą brać udział rolnicy indywidualni. Chodziło o to, aby ziemia faktycznie służyła uprawie i produkcji żywności. Ziemi rolnej nie przybędzie, stąd tak ważne jest jej prawidłowe zagospodarowanie.

 

Opracowane w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa zarządzenia i wytyczne Dyrektora Generalnego, w zakresie gospodarowania Zasobem WRSP, nie satysfakcjonowały rolników. Stąd w styczniu br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się trzy konsultacje z udziałem przedstawicieli: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem Krzysztofa Jurgiela i Zbigniewa Babalskiego, centrali KOWR pod przewodnictwem Dyrektora Generalnego KOWR Witolda Strobla oraz Oddziałów Terenowych KOWR, Krajowej Rady Izb Rolniczych pod przewodnictwem Prezesa Wiktora Szmulewicza oraz wojewódzkich izb rolniczych, NSZZ RI „Solidarność”, w tym przedstawicieli Rady Krajowej NSZZ RI Solidarność. – Z satysfakcją muszę powiedzieć, że po konsultacjach, które odbywały się w styczniu i w lutym, otrzymaliśmy wiele merytorycznych uwag. Poza izbami rolniczymi uczestniczyły w nich również inne organizacje rolnicze – stwierdził Dyrektor Generalny KOWR.

 

Efektem przeprowadzonych konsultacji i uzgodnień jest opracowane przez KOWR Zarządzenie Nr 28/2018/Z Dyrektora Generalnego KOWR z dnia 22.02.2018 r. zmieniające zarządzenie Nr 103/2017/Z z dnia 9.10.2017 r. w sprawie wydzierżawiania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.Celem zmian jest przede wszystkim uczciwe dzierżawienie oraz powiększanie gospodarstw rodzinnych. Chcemy zachęcić młodych do rozwijania swojej działalności rolniczej – powiedział Wiktor Szmulewicz, Prezes KRIR.

 

Dzisiejsze spotkanie z Krajową Radą Izb Rolniczych, na którym podpisano porozumienie akceptujące stosowanie kryteriów i ich punktacji w przetargach ofert pisemnych na dzierżawę nieruchomości rolnych jest początkiem i zapowiedzią kolejnych wydarzeń, na których będą podpisywane podobne porozumienia z innymi organizacjami rolniczymi.

 

Źródło: KOWR

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

KOWR proponuje niskooprocentowane pożyczki. Na ten

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wychodząc naprzeciw potr

Dlaczego polscy rolnicy mają ograniczać stosowanie

Najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej pestycydów stosuj

Potężne polskie gospodarstwo wystawione na sprzeda

W kilku krajach europejskich pojawiło się ogłoszenie o sprze