Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9255 EUR EUR - 4,3355 GBP GBP - 5,0657 DKK DKK - 0,5802
Archiwum
28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 27.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 191,50 (- 0,52%), kukurydza MAR20 - 167,50 (- 1,33%), rzepak MAJ20 - 387,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++

CEDROB rozpoczyna budowę piątej wytwórni pasz

Redakcja

W drugim kwartale 2021 roku, na gruntach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Rypinie, powstanie kolejna wytwórnia CEDROB Pasze. Będzie to już drugi obiekt w tym mieście, a zarazem piąty wchodzący w skład struktury organizacyjnej marki.

Po wytwórniach pasz zlokalizowanych w Gumowie, Raciążu, Rypinie i Ligocie Dolnej przyszedł czas na kolejny zakład. Proces zmierzający do jego powstania rozpoczął się już w 2018 roku. Dokładnie 23 sierpnia 2018 roku został podpisany akt notarialny, na mocy którego CEDROB stał się właścicielem ponad 3,5-hektarowej działki przy ulicy Bielawki w Rypinie leżącej vis a vis obecnej wytwórni.

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły się też pierwsze prace przygotowawcze – przeprowadzono niwelację i utwardzanie terenu oraz go ogrodzono. Na początku czerwca tego roku, już po uzyskaniu pozwolenia na budowę, przystąpiono do organizowania zaplecza budowy.

Jak mówi Tomasz Walerowicz, zastępca dyrektora CEDROB Pasze, który bezpośrednio nadzoruje powstawanie każdego nowego obiektu produkcyjnego, w WP Rypin II zostaną zastosowane znane i sprawdzone w poprzednich wytwórniach rozwiązania technologiczne. Nie zabraknie też nowości, pojawi się między innyminowoczesna suszarnia zbóż, która pozwoli uzyskać większą wydajność, przy jednoczesnym mniejszym poborze paliwa i energii elektrycznej. W wytwórni zostaną zainstalowane również granulatory bezprzekładniowe i młyny walcowe, co dodatkowo poprawi jakość paszy oraz zmniejszy konsumpcję energii elektrycznej. W celu zwiększenia możliwości technologicznych magazynu zbożowego, zostaną zamontowane niezależne przenośniki zarówno do zasypu silosów, jak i pobierania surowców do produkcji. Będzie to kolejna zmiana zwiększająca wydajność linii, pozwalająca na obniżenie kosztów energetycznych.

Wytwórnia Pasz Rypin II zwiększy moce produkcyjne zakładu o 45 tys. ton i pozwoli uzyskać całkowitą wydajność na poziomie 180 tys. ton miesięcznie. W obiekcie będzie produkowany cały asortyment dostępny w portfolio produktów CEDROB Pasze. Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia pierwszej rypińskiej wytwórni istnieje szansa, że łącznie z drugą wytwórnią ten kompleks produkcyjny wyprodukuje ponad milion ton paszy w ciągu jednego roku. Byłby to absolutny rekord niespotykany do tej pory u europejskich producentów pasz.

 

CEDROB2

WP Rypin II powstaje vis a vis obecnej wytwórni. Teren budowy jest już ogrodzony i trwają na nim prace przygotowawcze.

 

Według szacunków w nowej wytwórni znajdzie zatrudnienie około 100 osób, w tym laborantki, kierowcy, elektrycy, mechanicy, operatorzy maszyn i pracownicy biurowo-administracyjni – głównie miejscowi absolwenci szkół średnich i wyższych. W przypadku większości stanowisk proces rekrutacyjny ruszy w ostatnim kwartale 2020 roku, choć niewykluczone są także wcześniejsze rekrutacje mniejszej liczby pracowników.

Rozruch technologiczny drugiej wytwórni w Rypinie powinien rozpocząć się na przełomie kwietnia i maja 2021 roku.