Samorząd rolniczy wnioskuje o skrócenie okresu obowiązkowego wypasu dla krów mlecznych

Redakcja

W związku z wydłużeniem terminu składania wniosków obejmujących nowo wprowadzone działanie „Dobrostan zwierząt” samorząd rolniczy (KRIR) wystąpił 27 maja 2020 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o skrócenie okresu obowiązkowego wypasu dla krów mlecznych ze 120 dni do 100 dni oraz dla bydła w wariancie „Dobrostan krów mamek” ze 140 dni do 120 dni lub podjęcie decyzji o uznawaniu przez ARiMR zadeklarowanego przez rolnika terminu rozpoczęcia wypasu przed dniem złożenia wniosku.

 

Rolnicy obawiają się, że od złożenia wniosku w dniu 15 czerwca może nie być możliwości utrzymywania bydła na pastwiskach przez wymaganą liczbę dni, ze względu na warunki pogodowe.

 

- ARiMR na swej stronie informuje, że do 15 czerwca 2020 r. został przedłużony termin składania wniosków przez tych rolników, którzy chcą ubiegać się w ARiMR o pomoc finansową z PROW 2014-2020 w ramach działania „Dobrostan zwierząt”. Niestety, nie jest to pełna informacja, gdyż w dniu 28 maja br. zakończony został nabór w działaniu: Dobrostan krów – wariant 2.3 Dobrostan krów mamek – zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza. - Problem wynika z faktu, że w gospodarstwie realizującym ten wariant, wymagane jest m.in: wypasanie bez uwięzi wszystkich utrzymywanych w gospodarstwie rolnym krów mamek, cieląt, jałówek i opasów o masie ciała do 300 kg, przez co najmniej 140 dni. Jeśli wniosek został złożony do dnia 1 kwietnia to obowiązek wypasu 140 dni może być liczony od 1 kwietnia. Natomiast jeśli wniosek został złożony po 1 kwietnia, to czas wypasu może być liczony nie wcześniej, niż od dnia złożenia wniosku. W związku z powyższym rolnicy, którzy złożą wniosek po 28 maja br. nie są w stanie spełnić wymogu 140 dni wypasu do 15 października – wyjaśnia wielkopolski samorząd rolniczy.

 

Źródło: WIR/KRIR 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz