Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 października 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.8860 EUR EUR - 4.5890 GBP GBP - 5.0607 DKK DKK - 0.6168
Archiwum
27.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,75 (- 0,72%), kukurydza LIS20 - 197,50 (+ 0,51%), rzepak LIS20 - 387,75 (- 0,89%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

W czerwcu rozstrzygnie się los programu "krowa plus"

Redakcja

Blisko dwa miesiące temu po raz pierwszy Jarosław Kaczyński przedstawił propozycje dopłat do hodowli krów i świń. - Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy – zapowiadał na konwencji wyborczej w Kadzidle prezes PiS. Do dzisiaj jednak Komisja Europejska nie dostała od Polski żadnego wniosku o renegocjacje płatności z polityki rolnej do 2020.

 

Program zwany popularnie ''krowa plus'' miał być realizowany dzięki środkom unijnym. Kaczyński mówił, że będzie to możliwe m.in. dzięki zwiększeniu udziału Polski w puli środków europejskich na rolnictwo. Upłynęło blisko 8 tygodni od tej deklaracji i po rwetesie wyborczym sprawa jakby ucichła. Media ponownie przypomniały sobie o obietnicach Jarosława Kaczyńskiego, po informacji jaką podał dziennikarz Gazety Wyborczej, Tomasz Bielecki. - Komisja Europejska nie dostała od Polski żadnego wniosku o renegocjacje płatności z polityki rolnej do 2020, które - w razie powodzenia - pozwoliłyby nad dopłaty "krowa plus" – napisał w mediach społecznościowych dziennikarz. Inne media podchwyciły temat i padły sugestie o tym, że PiS oszukał rolników w ramach przedwyborczych obiecanek.

 

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister rolnictwa zapewniał, że sprawa jest aktualna, a stosowne działania w kierunku pozyskania środków na dopłaty zostaną podjęte w czerwcu. - Ja to zapowiedziałem i się z tego nie wycofuję. W czerwcu będzie posiedzenie komitetu monitorującego PROW i na to posiedzenie zgłosimy już naszą propozycję. Będę postulował o przesunięcia jeszcze w obecnej perspektywie PROW. Jeżeli będzie to niemożliwe, to w nowej perspektywie będziemy się ubiegać o udzielenie wsparcia, tak jak w kilku innych krajach Europy dofinansowania utrzymania krów i świń w warunkach podwyższonego dobrostanu. To nie jest dopłata do sztuk, tylko dopłata dla rolnika, który utrzymuje krowy w wyższym dobrostanie – wyjaśniał szef resortu rolnictwa.

Może zainteresuje Cię również:

Konieczne jest wydłużenie terminu składania rejest

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 22 październik

Cios w polskie rolnictwo nie przyszedł z Moskwy, B

- Chciałem powiedzieć kilka słów na temat protestów rolników

Bossowie PiS-u dyscyplinują parlamentarzystów ws.

Jak zapowiedział marszałek Sejmu, Ryszard Terlecki, posłowie