Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 sierpnia 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9199 EUR EUR - 4,3519 GBP GBP - 4,7531 DKK DKK - 0,5835
Archiwum
19.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 165,75 (- 1,34%), kukurydza LIS19 - 165,25 (- 1,64%), rzepak LIS19 - 378,50 (- 0,39%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.08.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70- 6,20 zł/kg, średnia: 5,88 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++

W czerwcu rozstrzygnie się los programu "krowa plus"

Redakcja

Blisko dwa miesiące temu po raz pierwszy Jarosław Kaczyński przedstawił propozycje dopłat do hodowli krów i świń. - Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy – zapowiadał na konwencji wyborczej w Kadzidle prezes PiS. Do dzisiaj jednak Komisja Europejska nie dostała od Polski żadnego wniosku o renegocjacje płatności z polityki rolnej do 2020.

 

Program zwany popularnie ''krowa plus'' miał być realizowany dzięki środkom unijnym. Kaczyński mówił, że będzie to możliwe m.in. dzięki zwiększeniu udziału Polski w puli środków europejskich na rolnictwo. Upłynęło blisko 8 tygodni od tej deklaracji i po rwetesie wyborczym sprawa jakby ucichła. Media ponownie przypomniały sobie o obietnicach Jarosława Kaczyńskiego, po informacji jaką podał dziennikarz Gazety Wyborczej, Tomasz Bielecki. - Komisja Europejska nie dostała od Polski żadnego wniosku o renegocjacje płatności z polityki rolnej do 2020, które - w razie powodzenia - pozwoliłyby nad dopłaty "krowa plus" – napisał w mediach społecznościowych dziennikarz. Inne media podchwyciły temat i padły sugestie o tym, że PiS oszukał rolników w ramach przedwyborczych obiecanek.

 

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister rolnictwa zapewniał, że sprawa jest aktualna, a stosowne działania w kierunku pozyskania środków na dopłaty zostaną podjęte w czerwcu. - Ja to zapowiedziałem i się z tego nie wycofuję. W czerwcu będzie posiedzenie komitetu monitorującego PROW i na to posiedzenie zgłosimy już naszą propozycję. Będę postulował o przesunięcia jeszcze w obecnej perspektywie PROW. Jeżeli będzie to niemożliwe, to w nowej perspektywie będziemy się ubiegać o udzielenie wsparcia, tak jak w kilku innych krajach Europy dofinansowania utrzymania krów i świń w warunkach podwyższonego dobrostanu. To nie jest dopłata do sztuk, tylko dopłata dla rolnika, który utrzymuje krowy w wyższym dobrostanie – wyjaśniał szef resortu rolnictwa.

Może zainteresuje Cię również:

Nie będzie zakazu utrzymywania świń na wybiegach.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało niedawno, że nie jest p

Niemieccy Socjaldemokraci i Zieloni chcą zdecydowa

Politycy współrządzących za Odrą socjaldemokratów (SPD) i op

Minister Ardanowski: Rolnik nie będzie straszony p

Szef resortu rolnictwa poinformował wczoraj, że w najbliższy