Zmiany w działaniu Rolnictwo ekologiczne w ramach PROW 2014-2020

Cezary Wójcicki
pozostale prow prow 2014-2020 logo portal cenyrolnicze pl

Od 2018 roku w ramach działania Rolnictwo ekologiczne w aktualnym PROWie nastąpi dużo zmian. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że zmiany są spowodowane głosami z terenu i mają mieć tylko pozytywny wpływ zarówno na wdrażanie jak i realizację programu.

Rolnicy od 2018r. w ramach wspomnianego działania mogą spodziewać się:

1. Rolnik zyska możliwość realizacji zobowiązań ekologicznych tego samego typu. Nie oznacza to jednak możliwości podjęcia tego samego rodzaju zobowiązania w tym samym roku. Przyjęto, że zobowiązania tego samego typu, będą traktowane jako osobne zobowiązania ekologiczne.

2. Zmienia się zasada przyznawania płatności do upraw paszowych (pakiety: 5 i 11). Od bieżącego roku taką płatność będziemy mogli uzyskać dla powierzchni gruntów, która wynika z równania:

 

płatność do upraw paszowych = liczba posiadanych DJP x współczynnik 0,3

3. Niezależnie od pakietu (5, 6, 11, 12) rolników będzie obowiązywał taki sam okres przetrzymywania zwierząt w gospodarstwie. Okres ten może się jednak różnić w zależności od gatunku. Tak więc dla:

- bydła, koni, owiec i kóz – od 15.03. do 30.09. w roku, w którym złożyliśmy wniosek,
- świń – od 16.10. roku poprzedzającego złożenie wniosku do 15.10. roku, w którym złożyliśmy wniosek,
- zwierząt zwolnionych z obowiązku identyfikacji i rejestracji – obowiązuje rolnika stan średniookresowy od momentu kontroli (jednostki certyfikującej), do kolejnej kontroli.

4. Zmienia się zasada dotycząca wymogu wytworzenia produktu ekologicznego z upraw sadowniczych. Warunki te są teraz bardziej szczegółowe. Większość gatunków nadal będzie zwolniona z warunku wytworzenia produktu w dwóch pierwszych latach od założenia plantacji. Dla pozostałych plantacji sytuacja wygląda następująco:

- grusza domowa, dereń jadalny, pigwa pospolita, rokitnik zwyczajny, róża dzika, róża pomarszczona, róża jabłkowata, pigwowiec japoński – wytworzenie produktu nie będzie wymagane przez trzy lata od nasadzenia,
- truskawka, malina, poziomka, borówka brusznica – obowiązek wytworzenia produktu już w drugim roku.

5. Zaskoczeniem dla rolników może być objęcie wsparciem finansowym gruntów, na których uprawia się konopie włókniste. Trzeba jednak spełnić konkretne warunki:

- wspomniany gatunek musi być uprawiany w celu pozyskania nasion, kwiatostanów lub liści,
- płatność zostanie przyznana, jeśli rolnik spełni warunki przyznania płatności bezpośredniej do uprawy tego gatunku (na tych samych gruntach i w tym samym roku).

Źródło: http://www.minrol.gov.pl/

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz