Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 lutego 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9448 EUR EUR - 4,2714 GBP GBP - 5,1271 DKK DKK - 0,5718
Archiwum
17.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (0,00%), kukurydza MAR20 - 168,25 (0,00%), rzepak MAJ20 - 400,75 (+ 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.02.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Kuriozalne argumenty ARiMR. Kwestionowane są wypłaty dofinansowania na zakup maszyn rolniczych

Redakcja

Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o podjęcie pilnych działań zmierzających do rozstrzygnięcia powstałych kontrowersji przy rozpatrywaniu wniosków o wypłatę pomocy w ramach działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych w oddziale regionalnym ARiMR w Toruniu. Do samorządu rolniczego zwracają się gospodarze z prośbą o podjęcie interwencji z uwagi na fakt, że z niezrozumiałych powodów kwestionowane są dokonane przez nich zakupy maszyn rolniczych, do których miało być przyznane dofinansowanie.

 

Z informacji przekazanych przez rolników wynika, iż podstawą wstrzymania wypłaty pomocy są rzekome błędy w przeprowadzonych procedurach wyłonienia dostawcy maszyn. Zdaniem pracowników ARiMR doszło do nieuprawnionego zawężenia kręgu możliwych oferentów z uwagi na wpisanie przez rolnika w zapytaniu ofertowym obowiązku posiadania przez oferenta wpisu do CEDiG lub KRS. Jak podkreśla samorząd rolniczy, to pracownicy ARiMR informowali rolników o obowiązku wprowadzenia w zapytaniu ofertowym zapisu o posiadanym przez oferenta wpisie w KRS lub CEDiG. Inną z podstaw wstrzymania wypłat jest wg samorządu rolniczego rzekoma niezgodność mocy zakupionych ciągników określonych w decyzji o przyznaniu pomocy. Zdaniem pracowników ARiMR przy określeniu mocy ciągnika rolniczego nie należy brać pod uwagę mocy znamionowej silnika wpisanej w dowodzie rejestracyjnym, lecz maksymalną moc ciągnika w transporcie zapisaną w homologacji pojazdu.

 

- Powyższe zastrzeżenia są nie tylko absurdalne, lecz co istotniejsze, sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem ARiMR kierowanym do beneficjentów o pomocy przed dokonaniem przez nich zakupu maszyn rolniczych. Jednocześnie należy podkreślić, że opieszałość w rozpatrywaniu wniosków o wypłatę pomocy w sytuacji gdy rolnicy są zobowiązani do zapłaty za dostarczone maszyny, może prowadzić do utraty płynności finansowej gospodarstw i bezzasadnego pokrzywdzenia rolników chcących skorzystać z pomocy oferowanej przez ARiMR – czytamy w piśmie sygnowanym podpisem Ryszarda Kierzka, prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Może zainteresuje Cię również:

Od 21 lutego można składać wnioski na inwestycje w

Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zab

Termin naboru wniosków na nawadnianie jest zbyt kr

Zgodnie z ogłoszeniem prezesa Agencji Restrukturyzacji i Mod

W spirali absurdów. Czy rolnik jest zniechęcany do

Rolnik, który ubiega się o środki w Agencji Restrukturyzacji