Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Kuriozalne argumenty ARiMR. Kwestionowane są wypłaty dofinansowania na zakup maszyn rolniczych

Redakcja

Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o podjęcie pilnych działań zmierzających do rozstrzygnięcia powstałych kontrowersji przy rozpatrywaniu wniosków o wypłatę pomocy w ramach działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych w oddziale regionalnym ARiMR w Toruniu. Do samorządu rolniczego zwracają się gospodarze z prośbą o podjęcie interwencji z uwagi na fakt, że z niezrozumiałych powodów kwestionowane są dokonane przez nich zakupy maszyn rolniczych, do których miało być przyznane dofinansowanie.

 

Z informacji przekazanych przez rolników wynika, iż podstawą wstrzymania wypłaty pomocy są rzekome błędy w przeprowadzonych procedurach wyłonienia dostawcy maszyn. Zdaniem pracowników ARiMR doszło do nieuprawnionego zawężenia kręgu możliwych oferentów z uwagi na wpisanie przez rolnika w zapytaniu ofertowym obowiązku posiadania przez oferenta wpisu do CEDiG lub KRS. Jak podkreśla samorząd rolniczy, to pracownicy ARiMR informowali rolników o obowiązku wprowadzenia w zapytaniu ofertowym zapisu o posiadanym przez oferenta wpisie w KRS lub CEDiG. Inną z podstaw wstrzymania wypłat jest wg samorządu rolniczego rzekoma niezgodność mocy zakupionych ciągników określonych w decyzji o przyznaniu pomocy. Zdaniem pracowników ARiMR przy określeniu mocy ciągnika rolniczego nie należy brać pod uwagę mocy znamionowej silnika wpisanej w dowodzie rejestracyjnym, lecz maksymalną moc ciągnika w transporcie zapisaną w homologacji pojazdu.

 

- Powyższe zastrzeżenia są nie tylko absurdalne, lecz co istotniejsze, sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem ARiMR kierowanym do beneficjentów o pomocy przed dokonaniem przez nich zakupu maszyn rolniczych. Jednocześnie należy podkreślić, że opieszałość w rozpatrywaniu wniosków o wypłatę pomocy w sytuacji gdy rolnicy są zobowiązani do zapłaty za dostarczone maszyny, może prowadzić do utraty płynności finansowej gospodarstw i bezzasadnego pokrzywdzenia rolników chcących skorzystać z pomocy oferowanej przez ARiMR – czytamy w piśmie sygnowanym podpisem Ryszarda Kierzka, prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Może zainteresuje Cię również:

Spis rolny 2020: W ciągu dekady przybyło ciągników

Według wstępnych wyników spisu rolnego w 2020 r., w gospodar

Rozbieżności w działaniu "Modernizacja gospodarstw

Gospodarstwo, które w naborze wniosków w 2016 r. otrzymało w

Wzrosła liczba świń urodzonych w kraju

W ubiegłym roku o 3,2% wzrosła liczba świń urodzonych w Pols