Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Propozycje zmian do modernizacji gospodarstw rolnych w obszarze C

Cezary Wójcicki
modernizacja gospodarstw rolnych w obszarze c
Fot.: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego

Informowaliśmy już o spotkaniu Prezesa PZHIPBM Jacek Zarzeckiego z wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi p. Ryszardem Zarudzkim, które odbyło się 19 lutego. Udało nam się ustalić szczegóły tego spotkania.


W czasie spotkania rozmawiano na temat obecnej sytuacji na rynku wołowiny oraz na temat zagrożeń związanych z negocjacjami z krajami Mercosur oraz Brexitem.  Najważniejszym tematem spotkania była kwestia zmiany przepisów w zakresie naboru wniosków „Modernizacja gospodarstw rolnych obszar C”.

 

PZHiPBM  z dużą satysfakcją przyjął informację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat innych możliwości produkcji zwierzęcej w gospodarstwach, które zaprzestały hodowli trzody chlewnej prezentowaną na Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 7 lutego 2018r. Związek zgodza się ze stanowiskiem Ministerstwa, że realną alternatywą dla gospodarstw, na terenach objętych ASF jest hodowla czystorasowego bydła mięsnego. Wychodząc naprzeciwko temu stanowisku oraz biorąc pod uwagę  działania podejmowane przez Ministerstwo w ramach PROW 2014-2020 a w szczególności w ramach „Modernizacji Gospodarstw Rolnych” obszar C.

 

PZHiPBM  złożył  propozycję zmiany zapisów rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej. Zmiany te umożliwiłyby beneficjentom w ramach obszaru C pozyskanie środków na wyposażania pastwisk lub wybiegów dla zwierząt, w szczególności koszty grodzenia okólników i wybiegów oraz niezbędnej infrastruktury technicznej w celu umożliwienia zwierzętom dostępu do wody na pastwiskach i poza budynkami inwentarskimi. Obecne zapisy rozporządzenia w obszarze C ograniczone są bezpośrednio do inwestycji związanych z inwestycjami budowlanymi i wyposażeniem budynków inwentarskich.  Propozycja związku pozwoli na przeniesienie ciężaru tych inwestycji z obszaru D, który cieszy się największym zainteresowaniem a nakieruje potencjalnych beneficjentów na korzystanie z pomocy w ramach obszaru C, jako kompleksowej odpowiedzi na ich zapotrzebowania.

 

Dodatkowo PZHiPBM zaproponował przyznawanie dodatkowych punktów w obszarze C za posiadanie zwierząt hodowlanych, dla których prowadzone są księgi oraz w przypadku gdy beneficjent zobowiąże się do powiększenia stada właśnie o zwierzęta czystorasowe. Takie zapisy pozwolą na zwiększenie potencjału polskiej hodowli oraz wpłynie pozytywnie na zapotrzebowania polskich producentów żywca wołowego a jednocześnie ograniczy ilość importowanych cieląt.

 

Komentarz Jacek Zarzecki: Mam  nadzieję, że nasze propozycje do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” obszar C objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 znajdą akceptacje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi co pozwoli na lepsze wykorzystanie środków przez polskich hodowców i producentów bydła mięsnego. Leży to w interesie polskiego hodowcy i producenta bydła mięsnego.

 

Źródło: PZHiPBM

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Spada opłacalność produkcji tuczników. Tucz na zak

Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Pol

Dopłaty 2020: Nowy termin składania oświadczeń

Ze względu na trwający stan epidemii ulega zmianie termin na

ARiMR zapewnia, że pomimo epidemii wypłata dotacji

- Tylko w ostatnich dniach Agencja Restrukturyzacji przekaza