Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 listopada 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8902 EUR EUR - 4,2850 GBP GBP - 4,9991 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
13.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,50 (- 0,42%), kukurydza STY20 - 163,25 (- 0,31%), rzepak LUT20 - 390,00 (+ 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.11.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,19 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++

Czy ubiegając się o pomoc w ramach operacji 'Modernizacja gospodarstw rolnych' rolnik, będący płatnikiem podatku VAT i prowadzący rejestr VAT, będzie musiał prowadzić dodatkowo ewidencję przychodów i rozchodów??

Cezary Wójcicki
czy starajac sie o dotacje na modernizacje bede musial prowadzic ewidencje przychodow i rozchodow

Zbliża się nabór wniosków na ‘Modernizację gospodarstw rolnych’, start: 19 lutego. Rolnicy mają mnóstwo pytań dotyczących ubiegania się o pomoc w ramach tego poddziałania.

Dziś rozważmy problem, czy rolnik będący płatnikiem podatku VAT i prowadzący rejestr VAT będzie musiał prowadzić dodatkowo ewidencję przychodów i rozchodów w gospodarstwie.

Beneficjenci operacji typu "Premie dla młodych rolników" przez 5 lat od dnia przyznania pomocy przez Agencję zobowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie - w sposób i zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia MRiRW sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której beneficjent jest obowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowej, lub ewidencji przychodów i rozchodów prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów.

W związku z powyższymi przepisami, zasady prowadzenia dodatkowej ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie, o której mowa w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie operacji typu "Premie dla młodych rolników" PROW na lata 2014-2020 nie dotyczą beneficjentów operacji typu "Modernizacja gospodarstw rolnych", którzy rozliczają się z podatku VAT na zasadach ogólnych, tj. którzy prowadzą "Ewidencję zakupów VAT" i "Ewidencję sprzedaży VAT" na potrzeby ww. podatku.

Źródło: ARiMR

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Rolnik z miasta ma pod górkę?

Niedawno do naszej redakcji zgłosiła się Katarzyna Wilkosz,

ARiMR: Na kontach rolników 4 mld zł zaliczek dopła

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnic

Trwa nabór wniosków na tworzenie grup i organizacj

Do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmo