Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lipca 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7869 EUR EUR - 4,2480 GBP GBP - 4,7205 DKK DKK - 0,5690
Archiwum
22.07.2019 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,90 zł/kg, średnia: 5,46 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Czy ubiegając się o pomoc w ramach operacji 'Modernizacja gospodarstw rolnych' rolnik, będący płatnikiem podatku VAT i prowadzący rejestr VAT, będzie musiał prowadzić dodatkowo ewidencję przychodów i rozchodów??

Cezary Wójcicki
czy starajac sie o dotacje na modernizacje bede musial prowadzic ewidencje przychodow i rozchodow

Zbliża się nabór wniosków na ‘Modernizację gospodarstw rolnych’, start: 19 lutego. Rolnicy mają mnóstwo pytań dotyczących ubiegania się o pomoc w ramach tego poddziałania.

Dziś rozważmy problem, czy rolnik będący płatnikiem podatku VAT i prowadzący rejestr VAT będzie musiał prowadzić dodatkowo ewidencję przychodów i rozchodów w gospodarstwie.

Beneficjenci operacji typu "Premie dla młodych rolników" przez 5 lat od dnia przyznania pomocy przez Agencję zobowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie - w sposób i zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia MRiRW sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której beneficjent jest obowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowej, lub ewidencji przychodów i rozchodów prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów.

W związku z powyższymi przepisami, zasady prowadzenia dodatkowej ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie, o której mowa w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie operacji typu "Premie dla młodych rolników" PROW na lata 2014-2020 nie dotyczą beneficjentów operacji typu "Modernizacja gospodarstw rolnych", którzy rozliczają się z podatku VAT na zasadach ogólnych, tj. którzy prowadzą "Ewidencję zakupów VAT" i "Ewidencję sprzedaży VAT" na potrzeby ww. podatku.

Źródło: ARiMR

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Zaktualizowany harmonogram naborów wniosków w rama

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaktualizowało har

Ostateczny termin złożenia wniosków o dopłaty bezp

Do 4 czerwca do godz. 7.30 w ARiMR zostało złożonych 1,3 mln

Dzisiaj upływa termin składania wniosków o dopłaty

Rolnicy złożyli 1,26 mln wniosków o przyznanie płatności bez