kowalczyk

kojs

CenyRolnicze
11 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7514 EUR EUR - 4.5628 GBP GBP - 5.3050 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


11.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-226,75 (+ 1,45%), kukurydza CZE21-258,50 (+0,68%), rzepak SIE21-543,25 (+2,11%) [euro/t

10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

zm skiba

agrifirm

Rolnicy wołają o pomoc. Nieoprocentowany kredyt na poczet płatności bezpośrednich?

Redakcja

Samorząd rolniczy z Dolnego Śląska zwrócił się do ministra rolnictwa o opracowanie i wdrożenie systemowych rozwiązań umożliwiających uzyskanie kredytów przez producentów rolnych na poczet płatności bezpośrednich. Bardzo trudna sytuacja rolników spowodowana trudnościami, a w większości przypadków nawet uniemożliwieniem zbytu płodów rolnych w czasie pandemii COVID-19, wymusza wdrażanie dodatkowych rozwiązań.

 

- Jednym z nich jest możliwość pozyskania środków finansowych przeznaczonych na zakup materiału siewnego oraz środków ochrony roślin niezbędnych do zapewnienia ciągłości produkcji rolnej. Zabezpieczeniem kredytu powinny być dopłaty bezpośrednie, które są najbardziej pewnym i stabilnym dochodem rolników – przekonuje Dolnośląska Izba Rolnicza.

 

Jak przypomina DIR, takie rozwiązanie stosowane było od lutego 2016 r. W tym czasie została uruchomiona linia kredytowa dla producentów rolnych, którzy oczekiwali na wypłatę płatności bezpośrednich za 2015 r. Można było ubiegać się o nieoprocentowany kredyt na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji jak np. zakup nawozów, środków ochrony roślin lub paliwa. 30 czerwca 2016 r. banki mogły udzielać tego rodzaju kredytów obrotowych producentom rolnym, którzy oczekiwali na wypłatę płatności bezpośrednich za 2015 r. Dla rolników największą zaletą takiego kredytu było to, że całość oprocentowania płaciła ARiMR. Producent rolny ponosił wyłącznie koszty prowizji, które wynosiły 0,25% kwoty kredytu. Pomoc ARiMR udzielana była w formule pomoc de minimis w rolnictwie, co oznacza m.in., że wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie mogła przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na jedno gospodarstwo rolne, tj. równowartości 15 tys. euro w okresie trzech lat. Było to bardzo pomocne rozwiązanie, które aktualnie nie istnieje i nie zostało zastąpione innymi rozwiązaniami legislacyjnymi.

 

- Obecna sytuacja jest znacznie trudniejsza niż ta w 2016 r., gdyż spadła sprzedaż produktów rolnych z powodu zamknięcia stołówek szkolnych, barów, restauracji, bazarów i innych miejsc gdzie rolnicy sprzedawali swoje plony. Sprzedaż żywności najczęściej prowadzona jest obecnie w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie warzywa i owoce w większości pochodzą z importu. Ta nadzwyczaj trudna sytuacja ekonomiczna polskich rolników owocuje brakiem płynności finansowej, a czas wiosenny to wzmożone wydatki związane z odtworzeniem produkcji, wprowadzenie proponowanego przez Izbę rozwiązania znacznie zmniejszy ryzyko utraty płynności finansowej przez wiele gospodarstw rolnych – przekonuje dolnośląski samorząd rolniczy.

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu