kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
06 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8066 EUR EUR - 4.5829 GBP GBP - 5.2908 DKK DKK - 0.6163
Archiwum


06.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-253,50 (+ 2,01%), kukurydza CZE21-258,25 (+2,89%), rzepak SIE21-540,50 (+3,49%) [euro/t

05.05.2021 13:22 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,50 zł/kg, średnia: 6,96 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

zm skiba

agrifirm

Wielka Brytania: Koniec z zazielenieniem pod dyktat Brukseli. W ciągu kilku lat zostaną zniesione dopłaty bezpośrednie

Redakcja

Zjednoczone Królestwo planuje zmniejszyć obciążenia administracyjne dla rolników, którzy skorzystają w przyszłym roku ze zmniejszonego obciążenia administracyjnego. Rząd planuje zakończyć konieczność stosowania się do standardów Unii Europejskiej i przedstawi tak zwane wymogi dotyczące zazieleniania. Tym samym rozpocznie się przechodzenie Wielkiej Brytanii na nowy system zarządzania środowiskowego, który przyniesie... większe korzyści dla środowiska.

 

Tak zwane wymogi dotyczące zazieleniania i płatności bezpośrednich Komisji Europejskiej nakładały na rolników obowiązek stosowania określonych praktyk w celu zakwalifikowania się do otrzymania dodatkowych płatności. Wymogi te w przeszłości wpływały na środowisko w niewielkim stopniu, co udokumentowano w sprawozdaniu specjalnym Europejskiego Trybunału Obrachunkowego z 2017 r. w sprawie zazieleniania.

 

Zgodnie z rządowymi planami uproszczenia systemu płatności podstawowych (BPS) i ograniczenia biurokracji, z jaką borykają się rolnicy w okresie przejściowym, rolnicy będą mieli zmniejszone obciążenia administracyjne i nie będą już musieli przestrzegać tzw. wymogów w zakresie zazieleniania od 2021 r. rok programu. Zmiany te nie wpłyną na całkowitą płatność otrzymywaną przez każdego rolnika, ponieważ zamiast tego pieniądze zostaną dodane do portfela rolników w ramach systemu płatności podstawowej.

 

Okres przejściowy w rolnictwie potrwa siedem lat, a dopłaty bezpośrednie dla rolników w Anglii zostaną wycofane i zastąpione nowym systemem, który nagradza rolników za dostarczanie dóbr publicznych, takich jak sadzenie drzew lub żywopłotów, zarządzanie rzekami w celu złagodzenia powodzi oraz tworzenie lub przywracanie siedlisk dzikich zwierząt. Nowy system zarządzania środowiskowego, który ma zostać wdrożony pod koniec 2024 r., wprowadzi nowe sposoby współpracy z rolnikami w celu osiągnięcia lepszych wyników środowiskowych i odwrócenia upadku niektórych z najbardziej cenionych gatunków.

 

Planowane wycofywanie dopłat bezpośrednich będzie następowało stopniowo, aby dać rolnikom czas na dostosowanie się do zmian. W większości przypadków stopniowe zmniejszanie tych płatności zostanie zrównoważone przez udostępnienie alternatywnego wsparcia, aby pomóc rolnikom poprawić ich produktywność i pomóc im w przejściu do nowego systemu środowiskowego zarządzania gruntami. Rolnicy będą również mogli ubiegać się o wsparcie z programu Countryside Stewardship do czasu wprowadzenia przyszłego programu.

 

Krajowa dyskusja na temat przyszłego kształtu systemu zarządzania środowiskowego gruntami potrwa do 31 lipca, a rolnicy zostali zaproszeni do podzielenia się swoimi opiniami na temat dokumentu. Dalsze szczegóły dotyczące planów okresu przejściowego w rolnictwie zostaną przedstawione jesienią 2020 r.

 

 

Źródło: poandpo.com

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu