Osiem krajów Europy Środkowo–Wschodniej podpisało wczoraj w Warszawie deklarację w sprawie finansowania WPR, w tym płatności bezpośrednich. Ministrowie rolnictwa tych państw podkreślają w niej, że rolnicy w Unii Europejskiej funkcjonują na jednolitym rynku, stawiane są im jednakowe, nowe, ambitne cele wobec klimatu i środowiska. Dlatego też sygnatariusze deklaracji walczą o wyrównanie dopłat bezpośrednich oraz o silny, sprawiedliwy unijny budżet na rolnictwo.
– Pojawiają się nowe wyzwania, z którymi żaden pojedynczy kraj sobie nie poradzi: wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, zmianami rynku globalnego, problemy głodu na świecie. W tych i wielu innych sprawach Unia Europejska musi być bardzo aktywna. Dlatego wyrównanie szans rozwoju jest elementem jeszcze bardziej integrującym Europę – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski rozpoczynając obrady.
– Tak, jak potrzebne jest rolnictwo precyzyjne, tak precyzyjna musi być też polityka rolna. Musi ona uwzględniać specyfikę poszczególnych regionów, poszczególnych państw. Dlatego regionalna dyskusja też jest potrzebna. Jest ważnym uzupełnieniem dyskusji dotyczącej całego rolnictwa europejskiego – powiedział uczestniczący w konferencji komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Odnosząc się do kwestii finansowych unijny komisarz zwrócił uwagę, że dyskusje dotyczą siedmioletniej perspektywy finansowej, a unijny budżet zawsze był uchwalany z oporami. – Lepiej, że wszystkie problemy zostaną szczegółowo omówione. Rolnictwo jest ważną częścią polityki europejskiej. Dobrze, że dyskusja idzie w kierunku wzmocnienia budżetu na Wspólną Politykę Rolną. To pierwszy raz tak bardzo wyraźnie w tym kierunku zmierza – powiedział komisarz Janusz Wojciechowski. – Wiele na to wskazuje, że końcowe decyzje budżetowe będą korzystniejsze niż wyjściowa propozycja Komisji Europejskiej. Bardzo nam na tym zależy, bo rolnicy europejscy we wszystkich państwach i regionach potrzebują silniejszego wsparcia, a region Europy Środkowo-Wschodniej szczególnie, z uwagi na to, że rolnictwo zostało tu wyjątkowo doświadczone – dodał Wojciechowski. Komisarz podkreślił również, że wysiłki muszą być teraz skupione na tym, aby uzyskać w budżecie większe środki na WPR. Potem przyjdzie czas na dyskusję jak te środki powinny być podzielone. – Oczywiście kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają szczególny problem z nierównością dopłat bezpośrednich, ale nie tylko te kraje – dodał komisarz Janusz Wojciechowski.
Podwyższenie dopłat dla części państw to nie tylko kwestia sprawiedliwości i wyrównania szans, ale przede wszystkim – więcej pieniędzy dla polskich rolników na produkcję lepszej żywność i większą ochronę środowiska.Niższe dopłaty niż średnia unijna otrzymuje 14 państw Unii Europejskiej. Płatności bezpośrednie wspierające dochody rolników są w Unii Europejskiej bardzo zróżnicowane i wynoszą od 200 do 500 euro na hektar. Obecny sposób naliczania dopłat opiera się na parametrach z okresów historycznych, takich jak plon referencyjny czy obsada bydła. Zmieniają się cele WPR na które powinny być środki w budżecie. Skoro więc na rolników nakładane są kolejne wymogi dotyczące ochrony klimatu i środowiska, dopłaty też muszą być wyższe.
Uczestnicy konferencji byli gośćmi Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda przypomniał główne założenie jakie legło u podstaw europejskiej polityki rolnej, zawarte jeszcze w Traktatach Rzymskich. Zwrócił uwagę, że fundamentem tym jest utrzymanie odpowiednio wysokich dochodów dla rolników przy jednoczesnym zagwarantowaniu dostępnej cenowo dla konsumentów żywności. Podkreślił jednocześnie, że dzisiejsze wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i koniecznością ochrony środowiska dotyczą także rolników. – Ale jeżeli mają to uczynić bez płacenia kosztów obniżenia poziomu życia, bez pogorszenia jakości produkowanej żywności, bez pogorszenia jakości życia na obszarach wiejskich, to musi to zostać uwzględnione także przez Komisję Europejską. Musi to zostać uwzględnione także przez ramy finansowe dla Wspólnej Polityki Rolnej na następny, siedmioletni okres budżetowy – powiedział Prezydent RP. – Naszym postulatem jest to, aby płatności dla naszych rolników zostały zrównane ze średnią europejską – podkreślił Prezydent Andrzej Duda.
Możliwość wyrównania płatności bezpośrednich pomiędzy państwami UE jest ściśle związana z politycznym kalendarzem prac nad wielkością i kształtem kolejnych, wieloletnich ram finansowych, czyli unijnego budżetu na lata 2021-2027. Ważnym wydarzeniem w tym procesie było zwołane przez przewodniczącego RE Charlesa Michela na 20 lutego posiedzenie Rady Europejskiej – z liderami państw członkowskich. W negocjacjach dotyczących nowego budżetu polski rząd priorytetowo traktuje sprawę odpowiedniego poziomu wydatków na dwie polityki traktatowe: wspólną politykę rolną (WPR) i politykę spójności. Rząd podkreśla potrzebę pełnego wyrównania poziomu płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi UE. To warunek sprawiedliwego podziału środków wsparcia dla europejskich rolników. Zwłaszcza, że funkcjonujące w ramach wspólnego rynku rolnego podmioty muszą spełniać te same – jednakowe dla wszystkich i coraz wyższe – unijne standardy produkcji. Jedynie areał użytków rolnych uprawianych w sposób zrównoważony może być współczesnym parametrem naliczania płatności bezpośrednich, gdyż może przyczyniać się do realizacji wyzwań związanych z łagodzeniem zmian klimatycznych i poprawą środowiska (gleba, woda, powietrze).
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski prowadzi aktywne działania w zakresie wyrównania dopłat dla rolników prezentując na forum Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa oraz w spotkaniach dwustronnych z ministrami z innych państw członkowskich oraz instytucji UE (komisarz ds. rolnictwa, członkowie Parlamentu Europejskiego), prezentując kluczowe polskie postulaty dotyczące przyszłego kształtu WPR i jej finansowania. Pozwala to z jednej strony na budowanie zrozumienia dla polskich oczekiwań, a z drugiej – poszukiwanie szerszej grupy państw mających podobne stanowisko.
Sprawy wyrównania dopłat stawały podczas rozmów bilateralnych z ministrami Niemiec, Portugalii, Chorwacji, Austrii, Grecji, Węgier, Holandii, Łotwy, Litwy, Estonii, Bułgarii oraz Rumunii, a także w czasie spotkań z przewodniczącymi komisji ds. budżetu oraz ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Minister wyjaśnił też szczegóły polskiego stanowiska polskim posłom w PE w czasie jego wizyty w Brukseli. Tematyka reformy WPR i jej finansowania w nowej perspektywie finansowej była przez ministra Ardanowskiego podnoszona w czasie kilku spotkań z nowym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Wreszcie minister przekonywał do poparcia polskich oczekiwań związanych z reformą WPR Pekkę Pesonena, sekretarza generalnego Copa-Cogeca – najważniejszej organizacji reprezentującej rolników i spółdzielnie rolnicze na forum europejskim.
Polską deklarację w Warszawie podpisało 8 państw, następnie deklaracja ta będzie udostępniona innym państwom członkowskim UE z możliwością jej poparcia w najbliższym czasie.
Źródło/zdjęcie: MRiRW
Może zainteresuje Cię również:
Absurdalna polityka Brukseli ws. środków ochrony r
Za co najmniej kontrowersyjną można uważać politykę Komisji
Nie można zmuszać rolników do wprowadzania 25% upr
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych uważa, że
Dobrostan zwierząt w planie strategicznym WPR. Spo
Celem interwencji „Dobrostan zwierząt” zawartej w projekcie
Polityka rozłoży polskie rolnictwo na łopatki. Żyw
- W strategii powinniśmy dążyć do nowoczesnego rolnictwa opa
Co ministerstwo ma do powiedzenia na temat „papier
- Dopłaty bezpośrednie nie są przewidziane dla właścicieli,
Mercosur i wyśrubowane unijne standardy mogą dobić
Copa – Cogeca wraz ze współpracującymi z nią europejskimi or
Ekoschematy WPR sprzeczne z właściwymi praktykami
W ramach projektu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rol
Obornik będzie musiał być przyorany w ciągu 4 godz
W projekcie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej do
Michał Kołodziejczak: Polski rolnik nie będzie par
Dzisiaj przed ministerstwem rolnictwa odbyła się konferencja
„Papierowi” rolnicy są nie do ruszenia?
Rząd RP w swoim stanowisku do pakietu projektów rozporządzeń
Nikt nie kwapi się z wprowadzeniem definicji rolni
W świetle prawa dopłaty unijne przysługują osobie faktycznie
Nowe zasady WPR zagrażają polskiemu rolnictwu?
Plan strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej jest pełen pułape
Koniec z „papierowymi rolnikami”?
- Ustanowienie interpretacji pojęcia aktywnego rolnika odpow
Komisja Europejska daje zielone światło do zielone
– W odróżnieniu do swoich poprzedników kładę nacisk na równo
Najwięcej rolników jest w… Warszawie
Wg organizacji rolniczych z Opolszczyzny, konieczne są pilne
Bruksela uważa, że nie dyskryminuje polskich rolni
- Parlament Europejski jest w trakcie finalizowania reformy
Zastanawiające kwoty zaliczek na dopłaty bezpośred
Wielu rolników zdziwionych otrzymaną zaliczką na poczet dopł
Co minister Puda zaproponował sektorowi wołowiny?
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił d
Jarosław Sachajko: Po piętnastu latach w Unii pols
W nadchodzącej siedmiolatce prognozuje się dopłaty dla polsk
Agencja wypłaca zaliczki na dopłaty bezpośrednie.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje
Wprowadzono system warunkowości. Na płatność dotyc
Kończą się unijne negocjacje dotyczące WPR po 2020 roku. Par
Agencja wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośre
W pierwszym tygodniu wypłat zaliczek na poczet płatności bez
Wyrównanie dopłat dla rolników to tylko wyświechta
Poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Jurgiel, zabrał
Bruksela zwija rolnictwo? Przyszłość nie rysuje si
Budżet rolny Unii Europejskiej na lata 2021-2027 zostanie zm
Ruszyły wypłaty zaliczek na płatności bezpośrednie
Dzisiaj, 16 października, Agencja Restrukturyzacji i Moderni
Wiemy jakie będą stawki płatności bezpośrednich
Europejski Bank Centralny opublikował 30 września 2020 r. ku
W połowie października ruszy wypłata zaliczek dopł
Od 16 października ARiMR będzie wypłacała 70 proc. zaliczki
Rolnicy w środku żniw dostają wezwania od ARiMR. M
Większość rolników korzysta z dopłat bezpośrednich i tak też
Duda dziękuje rolnikom za poparcie. Będzie wyrówna
Podczas wywiadu dla redakcji programu „Tydzień”, który jest
Wielka Brytania: Koniec z zazielenieniem pod dykta
Zjednoczone Królestwo planuje zmniejszyć obciążenia administ
Wnioski o dopłaty bezpośrednie tylko do piątku
Dobiega końca tegoroczna kampania składania wniosków o dopła
Wnioski o dopłaty do poniedziałku. Biura powiatowe
15 czerwca będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku o płatn
Jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o przyznanie
15 czerwca 2020 r. przypada ostateczny termin składania wnio
Minister Ardanowski: Pęd do uzyskania szybkiego e
– Wszystko zaczyna się od pola. Wiedza, jak uprawiać rośliny
Zbliża się ostatni dzień na skuteczne złożenie ośw
Rolnicy posiadający mniej niż 10 ha gruntów ornych również w
Będzie nowa płatność bezpośrednia: ekoschematy
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace
Dopłaty 2020: już połowa rolników złożyła wniosek
Kampania składania wniosków o przyznanie płatności bezpośred
Rolnicy złożyli ponad pół miliona wniosków o dopła
W tym roku rolnicy po raz trzeci przez internet składają wni
Nowy termin składania wniosków na płatności bezpoś
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski,
Resort rolnictwa nie kwapi się do przedłużenia ter
Samorząd rolniczy naciska na ministerstwo, aby jak najszybci
Dopłaty 2020: Nowy termin składania oświadczeń
Ze względu na trwający stan epidemii ulega zmianie termin na
ARiMR zapewnia, że pomimo epidemii wypłata dotacji
- Tylko w ostatnich dniach Agencja Restrukturyzacji przekaza
Dopłaty 2020: Wczoraj ruszyło przyjmowanie eWniosk
W tym roku rolnicy po raz kolejny składają wnioski o przyzna
ARiMR nadrabia zaległości. Rolnicy czekają jeszcze
Jak informuje Telewizja Polska ponad 14 i pół miliarda złoty
Grzegorz Bardowski na podsumowaniu 100 dni rządu m
- Na przykładzie mojego gospodarstwa widać takie wsparcie ze
Dopłaty 2020: ARiMR przyjmuje oświadczenia od 2 ma
Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również w tym roku będą
Minister Ardanowski: Mogę w każdej chwili zrezygn
- Ja nie pchałem się do tego żeby zostać ministrem rolnictwa
Rolnictwo nie może stać się zakładnikiem ekologii.
Nowy Zielony Ład może być poważnym zagrożeniem dla całego un
Minister Ardanowski: Niemcy mają tylko o ok. 200 z
- Często słyszę, że jakbyśmy mieli takie warunki jak na zach
Czy wizja wyrównania dopłat bezpośrednich jest rea
– Wspieramy także nowe cele, jednocześnie wskazujemy na koni
Kontrole ARiMR spędzają sen z powiek rolników. Wie
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Dolnośląskie
Minister Ardanowski: Rolnictwo jest upokarzane, a
Podczas piątkowego otwarcia Centralnych Targów Rolniczych w
Minister Ardanowski: Wyrównanie dopłat dla polskic
W trakcie spotkania z przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Ro
Płatności końcowe otrzymało 39% wnioskodawców
Od początku grudnia 2019 r. trwa wypłata dopłat bezpośrednic
Fikcyjne gospodarstwa pobierają dopłaty. Samorząd
Krajowa Rada Izb Rolniczych 2 grudnia 2019 r. przyjęła wnios
Andrzej Duda: Jesteśmy dzisiaj potęgą rolną na sk
- Będziemy walczyć o to, aby dopłaty bezpośrednie dla polski
Frustracja estońskich rolników. Zajechali ciągnika
Przed estońskim parlamentem rolnicy zaparkowali w ramach pro
Agencja wypłaciła 10,8 mld zł w ramach zaliczek. C
Jak poinformowała Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa,
Morawiecki chce wyrównania dopłat dla rolników
Podczas wczorajszego expose, premier Mateusz Morawiecki powi
ARiMR kontroluje 1700 gospodarstw na Pomorzu Zacho
Ponad 1700 gospodarstw z terenów dotkniętych suszą rolniczą
Mafia rolnicza bogaci się na unijnych dotacjach. W
Dziennikarze New York Times'a wzięli pod lupę dopłaty do rol
Projektowane stawki płatności bezpośrednich za 201
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały p
Kurs euro do przeliczenia dopłat: 4,3782 zł
Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił dzisiejszy kurs euro
Rola rolników w działaniach w dziedzinie klimatu
W miniony wtorek odbyło się nieformalne posiedzenie Rady Min
Debata nad Wspólną Polityką Rolną po 2020 - nowe p
Po raz pierwszy w historii od 2020 roku Wspólna Polityka Rol
Prezes obiecał, minister potwierdza. Będzie walka
Jak dotychczas Komisja Europejska nie zgadzała się na wyrówn
Wyższe zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich będą
Wyższe zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich będą wypłacane
Komisja Europejska pomoże w obliczu suszy
W związku z suszą rolniczą Komisja Europejska 28 sierpnia 20
Rozszerzenie na wszystkie grunty państwowe wymogu
Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o zmianie niektó
W Polsce trzy czwarte dopłat z UE trafia do 20 pro
Polskie rolnictwo wytwarza około 2,4 proc. PKB, podczas gdy
Rolnicy cenią dopłaty, ale są w stanie sięgnąć po
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob
Przewodniczący ZZRR Solidarni wnosi do Komisji Eur
Działając w imieniu Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospol
Andrzej Duda: Polska musi walczyć bardzo twardo
Ponad 300 wystawców, pokazy maszyn rolniczych i zwierząt hod
Dotacje faworyzują wielkie gospodarstwa
Obecnie w Unii Europejskiej 82% dopłat trafia do jedynie 20%
Wszystkie zasługi ARiMR
− Postęp, jaki polskie rolnictwo zrealizowało jest imponując
Ostateczny termin złożenia wniosków o dopłaty bezp
Do 4 czerwca do godz. 7.30 w ARiMR zostało złożonych 1,3 mln
Dzisiaj upływa termin składania wniosków o dopłaty
Rolnicy złożyli 1,26 mln wniosków o przyznanie płatności bez
ARiMR przypomina o kończących się naborach
Wraz z końcem maja upływa termin składania wniosków w ramach
Rolnicy z Mariotta koszą dopłaty za nadbiebrzański
Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego dzierżawione są ł
Dyskutowali o modelu wdrażania przyszłej polityki
Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył wczoraj w pos
Do 9 maja rolnicy złożyli niespełna 740 tys. wnios
W tym roku po raz drugi ARiMR przyjmuje wnioski za pomocą ap
Wydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezp
W tym roku również zostanie przedłużony termin składania wni
Polski gospodarz nie może być rolnikiem drugiej ka
- Aby polska żywność była konkurencyjna na rynkach europejsk
Będzie definicja rolnika aktywnego zawodowo
Zgodnie z projektowanymi zmianami w zapisach Wspólnej Polity
Premier rozmawiał z Philem Hoganem na temat unijne
- Wspólna polityka rolna, dopłaty dla rolników, ale także pr
Rolnicy złożyli już ponad 220 tys. e-wniosków o do
W tym roku rolnicy drugi raz składają wnioski o dopłaty bezp
Przed wyborami wraca temat wyrównania dopłat bezpo
Europoseł Zbigniew Kuźmiuk zainteresował się wyrównaniem dop
Niemcy i Francuzi nie są zainteresowani wyrównanie
Główni płatnicy Unii Europejskiej nie są zainteresowani powi
Polskie i unijne rolnictwo poradzi sobie bez dopła
Coraz częściej w obiegu medialnym pojawiają się opinie, iż d
Polityk PSL nie wie jakie polscy rolnicy mają dopł
- We wczorajszym programie „Minęła 20” europoseł Krzysztof H
Minister Ardanowski: Determinacja rządu Mateusza M
- W sumie na pomoc suszową przeznaczona została rekordowa kw
Wypalanie traw grozi utratą dopłat
Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie tr
Ruszył nabór wniosków na płatności bezpośrednie i
Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośre
Oświadczenia o przyznanie dopłat za 2019 r. można
Do 8 marca rolnicy złożyli niespełna 100 tys. oświadczeń zam
Premier Morawiecki na Forum w Jasionce: Przyszłość
- Wspólna polityka rolna jest jednym z kluczowych instrument
Minister Ardanowski: Bolą głosy podnoszone podczas
Wczoraj odbyło się Wielkopolskie Forum Rolnicze, w którym uc
Oświadczenia zamiast wniosków o dopłaty również w
W tym roku po raz drugi polscy rolnicy będą składali wnioski
Kilkakrotnie zaniżone zaliczki na dopłaty bezpośre
Do jednego z biur poselskich ugrupowania Kukiz'15 zwróciła s
Nie będzie płatności do loch. Przeszkodą przepisy
W obliczu fatalnej sytuacji na rynku trzody chlewnej, samorz
Do 17 stycznia ARiMR wpłacił na konta rolników pon
Blisko 10 mld zł przekazała do 17 stycznia Agencja Restruktu