Kilkakrotnie zaniżone zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Wyjątek czy reguła?

Paweł Hetnał

Do jednego z biur poselskich ugrupowania Kukiz'15 zwróciła się mieszkanka podkarpackiej miejscowości, zajmująca się prowadzeniem działalności rolniczej. Złożyła ona wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat bezpośrednich za rok 2018. Zamiast 70-procentowej zaliczki, otrzymała kwotę kilkakrotnie niższą od tej, która jej przysługiwała. Posłowie pytają czy to wyjątkowy przypadek, czy też może reguła?

 

Zgodnie z art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1312). Rolnikowi, który w 2018 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, wypłaca się zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości iloczynu 70% stawki danej płatności bezpośredniej (...). Problem polega na tym, że zarówno wnioskodawczyni, jak i inni rolnicy prowadzący działalność w obszarze właściwości miejscowej danego biura powiatowego ARiMR na Podkarpaciu, nie otrzymali zaliczek w wysokości 70%, lecz była ta kwota znacznie niższa.

 

Za przyczynę opisanej sytuacji, zainteresowane strony uznają obsługiwanie przez pracowników oddziału ARiMR dużych powierzchniowo gospodarstw jako ostatnich, z przekroczeniem ustawowych terminów na załatwienie sprawy. Poszczególne biura powiatowe są zobowiązane do wydania decyzji o dopłatach za dany rok do 28 lutego roku następnego. Termin ten jest nagminnie przekraczany przez biuro właściwe dla danej sprawy.

 

Z danych zamieszczonych na stronie internetowej ARiMR wynika, że do 30 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała na konta rolników ok. 9,23 mld zł w formie zaliczek z ogólnej puli 14,8 mld zł przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie. Pozostała część pieniędzy jest wypłaca rolnikom sukcesywnie od 3 grudnia do czerwca 2019 r. Z tych danych wynika, że dotychczas w całej Polsce rolnicy uzyskali zaliczki dopłat na poziomie ponad 62% zadeklarowanych beneficjentów dopłat bezpośrednich.

 

- Rolnicy z obszaru właściwości jednego z biur powiatowych, otrzymali według wnioskodawczyni zaliczki na poziomie kilkukrotnie niższym. Powyższa sytuacja prowadzi do zubożenia lokalnych gospodarstw rolnych, ponieważ zaliczki są ważną formą pomocy dla rolników, pozwalającą na utrzymanie płynności finansowej. Jest to szczególne wsparcie dla dużych gospodarstw, będących w dużym stopniu zależnymi od terminu i kwot wypłaty dopłat bezpośrednich – czytamy w interpelacji sygnowanej m.in. podpisami posłów Jarosława Sachajki i Norberta Kaczmarczyka.

 

Posłowie próbowali się również dowiedzieć, jakie czynniki wpływają na wypłacanie niższych kwot zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich i czy ministerstwo dysponuje informacjami o ilości podobnych nieprawidłowości związanych w wypłatą niższych kwot zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz