Jednak przedłużony termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Przemysław Grzesiński

Do 15 czerwca 2018 r. Ministerstwo Rolnictwa wydłuża termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Już 16 maja ma obowiązywać rozporządzenie, którego projekt Ministerstwo Rolnictwa przesłało do zaopiniowania 27 kwietnia.

Wprowadzona zostanie zmiana - w 2018 r. termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności niezwiązanej do tytoniu będzie przedłużony do 15 czerwca.

Biorąc pod uwagę możliwość składania oświadczeń, w 2018, składanie samych wniosków o dopłaty potrwa dwa razy dłużej niż zwykle. Dotychczas było to możliwe od 14 lutego, natomiast teraz aż do 15 czerwca.

W uzasadnieniu poinformowano:
„W związku z wystąpieniem trudności administracyjnych w niektórych państwach członkowskich wynikających ze zmiany rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2393 oraz utrudnień we wdrażaniu w pełni funkcjonalnego tzw. geoprzestrzennego wniosku o przyznanie płatności (GSAA), umożliwiającego składanie wniosków drogą elektroniczną, Komisja Europejska zdecydowała o możliwości wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w 2018 r. i opracowała projekt rozporządzenia wykonawczego wprowadzającego odstępstwo od rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 809/2014 w odniesieniu do ostatecznego terminu składania pojedynczego wniosku, wniosków o przyznanie pomocy lub wniosków o płatność, ostatecznego terminu zgłaszania zmian w pojedynczym wniosku lub wniosku o płatność oraz ostatecznego terminu składania wniosków o przydział uprawnień do płatności lub zwiększenie wartości uprawnień do płatności w ramach systemu płatności podstawowej w 2018 r.”

Polska skorzysta z upoważnienia i przedłuży termin maksymalnie do 15 czerwca.

„Zaproponowany w rozporządzeniu termin zgodny jest z oczekiwaniami polskich rolników, którzy będą mieli więcej czasu na ich wypełnienie za pośrednictwem GSAA” – dodaje ministerstwo w projekcie.

Rolnicy będą mogli dokonywać zmian we wniosku do 15 czerwca.

Według informacji ARiMR do 26 kwietnia rolnicy złożyli 334,23 tys. wniosków przez Internet - najwięcej w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim, małopolskim i podkarpackim. Biorąc pod uwagę 431 tys. oświadczeń o braku zmian w tegorocznym wniosku w porównaniu z zeszłorocznym – wnioski oddał co drugi rolnik.


Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz