- Ministerstwo Klimatu i Środowiska chciałoby, aby nie strzelać w ogóle, chce wprowadzić przepisy ograniczające polowania. Tylko, że to będzie z dużą szkodą dla gospodarki łowieckiej, środowiska i rolnictwa. Nie możemy ulegać ludziom i organizacjom, które nazywają siebie ekologicznymi – apeluje Łowczy Krajowy.
Z inicjatywy prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Mieczysława Łuczaka, wczoraj (12 sierpnia br.) odbyło się pilne spotkanie poświęcone problemowi rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w Wielkopolsce. Jednym z uczestników dyskusji był Eugeniusz Grzeszczak – Łowczy Krajowy reprezentujący Polski Związek Łowiecki.
Jak relacjonuje WIR, Grzeszczak pokreślił, że ASF dla Wielkopolski jest szczególnym problemem, ponieważ w żadnym innym województwie nie hoduje się tyle trzody chlewnej co w Wielkopolsce. Łowczy podkreślił, że Polski Związek Łowiecki finansuje się sam ze składek, nie otrzymuje żadnych środków od państwa, a wykonuje szereg ważnych zadań dla gospodarki łowieckiej oraz walki z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.
Główny Łowczy podkreślił z wielką stanowczością, że właścicielami pól są rolnicy, a zwierzyny jest Skarb Państwa, który nie ponosi kosztów szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę. Koszty te ponoszą koła łowieckie, ze swoich składek i rolnicy. Nastąpił wzrost liczebności zwierzyny, w tym dzików uwagi na duży areał upraw kukurydzy, która jest na polach nawet do grudnia. Na koniec swoje wypowiedzi Grzeszczak powiedział, że należy zintensyfikować polowania na dziki oraz poszukiwania martwych dzików. Ze swojej strony zapowiedział, że już w kolejnym dniu wyda zarządzenie dla łowczych okręgowych w sprawie intensyfikacji odstrzału dzików w województwie wielkopolskim.
Mikołaj Jakubowski - Łowczy Okręgowy PZŁ w Poznaniu, poinformował, że z wykonywania planów łowieckich oraz odstrzałów dzików w większości przypadków Koła Łowieckie się wywiązują. Strzelania charakteryzujące się największą skutecznością przeprowadzane są w okresie jesienno-zimowym, kiedy wszystko jest zebrane z pól. Jakubowski zgłosił potrzebę używania tłumików podczas polowań. Zgłosił również problemy z protestami pseudoekologów przeciw polowaniom w powiatach szamotulskim, gnieźnieńskim i obornickim. Kolejnym postulatem zgłoszonym przez Łowczego Okręgowego z Poznania była możliwość korzystania z łuznictwa w przypadku polowań na terenach miast. Wskazał również na problemy z nadmiernym zagęszczeniem dzików w województwie zachodniopomorskim, które jest 3 – 4 krotnie większe, aniżeli w województwie wielkopolskim i odmiennych stanowisk wojewodów, którzy ulegają organizacjom pseudoekologicznym, w podejściu do odstrzałów dzików, ograniczając je. Taka postawa uniemożliwia skuteczną walkę z ASF. Wystąpił również z apelem o wprowadzenie rozwiązań systemowych na terenach, gdzie nie można prowadzić polowań.
Źródło: WIR