ASF nadal niszczy polską trzodę chlewną. Potrzebne wsparcie dla inicjatyw oddolnych

Redakcja
ASF, afrykański pomór świń

Ostatnio pojawiają się głosy o coraz lepszej sytuacji związanej ze zwalczaniem ASF w Polsce. Niestety, to wcale nie oznacza, że problem jest mniejszy. Jednocześnie podejmowane są działania związane z powstrzymaniem procesu likwidacji kolejnych produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rolnych i prowadzone są prace zmierzające do odbudowy produkcji trzody chlewnej w Polsce. Jednak bez bardziej zdecydowanych i precyzyjnych działań w procesie zwalczania ASF w kraju wszelkie próby odbudowy produkcji są skazane na niepowodzenie.

 

Jednym z działań oddolnych jest Program Zwalczania ASF, który powstał w województwie lubuskim i który jest uzupełnieniem działań podejmowanych przez resort rolnictwa. Program uzyskał pozytywną opinię Głównego Lekarza weterynarii i środowisk producentów trzody chlewnej, którym został zaprezentowany.

 

Program kładzie szczególny nacisk na współpracę uczestników zwalczania ASF/rolnicy, weterynaria, myśliwi, lasy państwowe, ODR. W listopadzie 2022 r rozpoczęto pierwsze prace związane z realizacją programu i pierwsze wyniki potwierdzają celowość jego założeń.

 

Niestety, od listopada 2022 r nie uzyskaliśmy pozytywnej  opinii resortu rolnictwa i program szczególnie w zakresie prac związanych z producentami trzody chlewnej nie może być w pełni realizowany. Apelujemy do pana wicepremiera o pilne odniesienie się i wsparcie tej ważnej i cennej inicjatywy kluczowych dla zwalczania ASF środowisk, która może zainicjować podobne działania oddolne w innych regionach Polski i istotnie przyczynić się do zwalczania tej strategicznej choroby – czytamy w stanowisku inicjatywy #HODOWCYRAZEM

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz