Duńscy naukowcy potwierdzają: muchy mogą przenosić ASF. Niemcy mają wątpliwości

Redakcja
ASF, muchy, transmisja wirusa

Według duńskich naukowców muchy zarażone wirusem ASF mogą przenosić chorobę również na świnie. Badacze twierdzą, iż świnie mogą, przynajmniej w teorii, zarazić się wirusem afrykańskiego pomoru świń poprzez zjedzenie skażonych owadów.

 

Jak twierdzą Duńczycy, wyniki ich badań wyjaśniają ogniska ASF w gospodarstwach o wysokim poziomie bezpieczeństwa biologicznego. Spekuluje się, że mucha, która zebrała krew zakażonego dzika, może przenosić wirusa na stada świń. 

 

Według niemieckiego Instytutu Friedricha Loefflera (FLI) przez wiele lat nie było wątpliwości, że ASF może być przenoszony mechanicznie przez wektory ożywione i nieożywione. Badania z Danii po raz kolejny potwierdziły tę wiedzę. Jednak według FLI nie ma wiarygodnych danych, które wskazywałyby, że gryzące muchy odgrywają znaczącą rolę w przenoszeniu ASF, zwłaszcza na większe odległości. Jak dotąd tylko jeden określony gatunek kleszcza skórnego został opisany jako tak zwany kompetentny wektor afrykańskiego pomoru świń. Według FLI, kompetentni nosiciele mogą aktywnie namnażać wirusa i przekazywać go przez kolejne etapy jego cyklu życiowego. 

 

- Z naszych własnych prac badawczych i z literatury jak dotąd nie mieliśmy żadnych wskazówek, że stawonogi odgrywają główną rolę epidemiologiczną jeśli chodzi o ASF – komentuje FLI.  Podczas badania muszek, komarów, gzów i kleszczy zebranych w Estonii z terenów dotkniętych pomorem, nie znaleziono genomu wirusa ASF.

 

Wkrótce dalsze badania obejmą stawonogi, które mają bezpośredni kontakt ze świniami domowymi. Wiadomo, że genomy wirusowe można znaleźć na muchach złapanych w chlewie z wykrytym wirusem ASF. Znaczenie dla transmisji, zwłaszcza na większe odległości, jest jednak zdaniem niemieckich naukowców wątpliwe.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz